امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 12:38:53

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

سلطان پور: بر خلاف اعتقادمان مطلبی چاپ نمی کنیم
ریز و درشت فعالیت مطبوعاتی در خمینی شهر در گفتگو با مدير مسوول دوهفته نامه صبح سده؛

سلطان پور: بر خلاف اعتقادمان مطلبی چاپ نمی کنیم

یکشنبه, 13 مرداد 1392 ساعت 14:16 کدخبر :5836
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : مطهره عباسیان
5 سال بعد از تولد نشریه حضور (نام اولیه فرصت) چشممان به جمال دو نشریه دیگر در شهرستان روشن شد.

 "صبح سده" یکی از آنهاست. صبح سده از همان ابتدا و هر چه پیش رفت، نشان داد که از یک حرفه ای گری زير پوستي برخوردار است و با تیمی از نویسندگان و خبرنگاران، فعالیت می کند.

از مشخصات صبح سده آنست که در چارچوب رویکرد تعریف شده اش، و بر اساس جامعه هدف و مخاطبی که بر آنها تمرکز کرده حرکت می کند و می داند چه می خواهد. "صبح سده" موضوع محور است و در هر شماره به موضوعی خاص از زوایای گوناگون می پردازد و این از خصوصیات این نشریه است.

درج یادداشت های اختصاصی از نویسندگان و چهره های فرهنگی هنری شهر و کشور از دیگر امتیازات "صبح سده" است که ما هم در فرصت بعنوان یک الگوی مناسب، از این روش کپی برداری خواهیم کرد البته با اجازه همکاران!


صبح سده نقاط قوت فراوانی دارد و البته در کنار آن برخی نقاط ضعف که یقیناً در آینده برطرف خواهد شد. "منير سلطانپور" مدیر مسئول صبح سده خود یکی از اهالی فرهنگ است؛ شاعر، دبير و فعال فرهنگي. با سلطان پور درباره دشواری های کار مطبوعاتی در شهرمان گفتگو کردیم و از او خواستیم نظرش را درباره فرصت، بی تعارف بگوید؛ نظراتی که یقیناً در بهبود کار ما نقشی موثر خواهد داشت. بخوانید.

 

کار با چه هدفی شروع شد و در حال حاضر چقدر خودتان را به هدفتان نزدیک میبینید؟


تصوري كه من داشتم اين بود كه اين شهرستان نياز به فعالیت فرهنگی دارد، هدفمان كاملاً فرهنگي بود. ولي هنوز زود است كه بگوييم به هدفمان رسيدهايم يا نه چون هنوز ده شماره هم چاپ نكردهايم ولي اميدوارم اينطور شود.

 

برآوردي هم نداريد؟


در بازخوردهايي كه در صفحات مختلف داشتهايم فكر ميكنم اين اتفاق افتاده ولي هنوز به زماننیاز است. بازخوردهاي خوبي هم از كساني كه انتظارش را نداشتيم تحت تأثير بعضي ستونهايمان مثل پزشكي-روانشناسي دريافت كردهايم يا در مورد ستونهاي تخصصيتر، افرادي كه با آن تخصص سر و كار داشتهاند نظر مثبتي داشتهاند.

 

کار روزنامه و خبر چقدر با آنچه که فکر میکردید، فاصله دارد؟

 


در شهرستان كار كردن سختي هاي خاص خودش را دارد و به مراتب سختتر از مركز استان است چون در شهرستان و فضاي محلي، بازتاب ها شديدتر است. كار ما قرار است استاني شود چون مجوزمان استاني است ولي در ابتداي كار به دليل اين كه ميخواستيم محدودتر شروع كنيم و بعد گسترشش دهيم در شهرستان شروع كرديم.

 

سختیهای کار اعم از مالی و غیر مالی را بگویید؟


بارزترينش مسائل اقتصادي است. در شهرستان، هنوز به تبليغات آن طور که باید اعتقادي ندارند. مسئولین هم برای چنین فعالیتهای حاضر نیستند هزینه کنند چون به اهمیت آن، آن طور که باید پی نبردهاند. روزنامههاي مركز استان، خيلي راحتتر جذب آگهي دارند. در مسائل ديگر هم هر چيزي در شهرستان انعكاس پيدا ميكند پررنگتر ميشود چون محلي هستند و قطعاً كار در بسياري موارد مشكلتر ميشود.

 

پس همین اول کار به مشکلات اقتصادی برخوردید؟


مشكلات اقتصادي بله. طبيعي است. چون ما كاملاً مستقل هستيم. تا الان هم از هيچ جايي با وجود اين كه انتظار حمايت داشتهايم حمايت نشدهايم. يك نشرية كاملاً خصوصي با نشريهاي مثل فرصت نبايد از نظر تأمین هزینهها اين قدر فرق داشته باشد. چون هر دو نشریه در جهت توسعة فرهنگی شهر فعالیت میکنند. ما گاهي از جيب خودمان هم براي كار ميگذاريم. اين عدم حمايت ها خيلي مشكل است.

 

ممكن است كار به جاهاي باريك بكشد؟


اميدواريم اين اتفاق نيفتد و هرچه جلوتر ميرويم نشريه بيشتر جاي خود را باز كند. ولي مسائل اقتصادي، مشكل خيلي بزرگي است و انرژي ما هم تا يك حدی است و ممكن است در جايي تمام شود. قطعاً نشريه نياز به حمايت دارد.

 

كار فرهنگي نياز به صبر و تحمل دارد...


حتما همين طور است. اين اتفاقي است كه الان هم دارد ميافتد و ما عادت به صبر و تحمل داريم. در كارهاي ديگرمان مثل كار نشر هم استقامت كردهايم. اميدواريم كه در مسير پيش رو، اتفاقات بهتري بيفتد اما بالاخره مشكلي است كه وجود دارد.

 

چقدر از استقبال مردم راضی هستید؟


ما فكر ميكرديم كه تا نشريه بين مردم رواج پيدا كند، حتماً زمان زيادي ميبرد اما بيش از حد انتظارمان جاي خود را در مردم باز كرده و اين خيلي زود اتفاق افتاد. حتي در شماره هاي اول و دوم آرشيو خودمان را هم مجبور شديم پخش كنيم و اين اتفاق خيلي خوبي بود. اميدوارم تيراژ در شمارههاي آينده بالاتر هم برود.

 

ميزان استقبال مردم چطور بوده است؟


استقبال، خيلي با رضايتمندي همراه بود و شايد انرژي گرفتن ما بعد از چاپ هر شماره به همين دليل است. مشکلات کار، باعث تحليل رفتن نيرو ميشود ولي با استقبال مردم بعد از پخش جان دوبارهاي ميگيريم.

 

طيف مخاطبان شما چه كساني هستند؟


مخاطب ما مخاطب متوسط به بالا است البته ما سعي كردهايم كه طيفهاي مختلف را در نظر بگيريم.

 

بازتاب و بازخورد مطالب چگونه به شما میرسد؟ خودتان چقدر پیگیرش هستید؟


گاهي دانشجوها استقبال ميكنند و حتي ميخواهند مطلب بنويسند و ستون داشته باشند. يا افراد اهل مطالعه و تاثيرگذار، تماس ميگيرند، پيامك ميزنند و از كار استقبال ميكنند و اينها خيلي رضايتبخش است چون هدف اوليه ما همين بوده است.

 

دغدغه برآورده كردن نيازهاي مخاطب را داريد؟


قطعاً دغدغهاش را داريم و سعي كردهايم كه در موضوعات مختلف نويسنده داشته باشيم و باعث افتخار نشريه است كه استعداديابي كردهايم. نويسندگان این نشریه بیمطالعه دست به قلم نشدهاند و اهل كتابخواني و مطالعه هستند. وقتي نويسندهها پرتلاش هستند و معتبر و مستند مينويسند مخاطب خاص ما راضيتر است.

 

چطور با نویسندهها و خبرنگارانتان آشنا شدید؟


ما در هر شماره سعي بر همكاري با يك چهره جديد داشتهايم. حتي دختر دكتر شريعتي، همسر احمد شاملو يا پسر نيما يوشيج را دعوت به همكاري كرديم. سعي بر اين بوده است كه سراغ كساني برويم كه تأثيرگذارترند و قلم تواناتري دارند. اين افراد هم افراد فروتني هستند و توانستيم اين رابطه دوطرفه را ايجاد كنيم.

 

شما خودتان به سراغ اساتيدي كه برايتان مينويسند رفتهايد يا آنها اظهار تمايل كردند؟


شده است كه اساتيدي براي همكاري اظهار علاقهمندي كرده باشند ولي 80 درصد به بالا خودمان سراغشان رفتهايم. ما ابتداي كار ليستي از افرادي را كه ميخواستيم هم خوب و مستند بنويسند جمع آوري كرديم. خدا را شكر، هيچ كدام از اساتيدي كه به سراغشان رفته ايم جواب رد به ما ندادند و بدون چشمداشت از كار استقبال كردند.

 

موضوعات را چطور انتخاب و چطور اولویتبندی می کنید؟


موضوعات ما متنوع و مختلف بوده و سعي كردهايم كه در همه صفحات، علاقهمنديمخاطبهاي مختلف را در نظر بگيريم. در عين حال سعي كردهايم به يك نشرية غيرحرفه اي تبديل نشويم. انتظارمان این است که سطح مطالبات مخاطبان ارتقا پیدا کند.

 

نحوه و حوزه توزيع شما؟


توزيع در خمينيشهر روزنامهفروشيها، لوازمالتحريرها و سوپرماركتهاي معتبر و چند شماره است كه در اصفهان هم توزيع ميكنيم و در همين مدت با استقبال زيادي روبرو شد.

 

دليل اين استقبال اصفهانيها چيست؟


به نظرم نام نويسندهها و مطالب جذاب و فرامحلی که نویسندگان ارائه میکنند سبب شده است كه كسي به ديد يك نشريه محلي به صبح سده نگاه نكند.

 

قصد راهاندازي نسخه آنلاین ندارید؟


تصميم داريم و قرار بود از شماره قبل اين اتفاق بيفتد. مخاطبان، اين انتظار را از ما داشتهاند و تا يكي دو شماره آينده حتما نسخه آنلاين خواهيم داشت.

 

جذابترين بخش نشريه و فعاليتهایتان؟


من خودم كسي هستم كه خيلي روي مطالب متمركز هستم و نميتوانم بگويم كه كدام بخش جذابتر است. نميتوانم بگويم همه در يك سطح هستند اما همه قسمتها برايم شيرين است و نميتوانم يك بخش را به عنوان جذابترين انتخاب كنم. در فعاليتهايمان هم، همه قسمتهاي كار جذاب است.

بازتابها و انعكاس نظرات مردمي خستگي كار را از تن ما ميگيرد. گاهي وقتي يك نويسنده، ميپذيرد كه براي ما بنويسد هم خيلي خوشحال كننده است. مثلاً وقتي با سختي توانستم با شراگيم يوشيج كه در آمريكا زندگي ميكند تماس برقرار كنم و ايشان قبول كرد كه براي ما يادداشت بنويسد خيلي شيرين بود، يا سوسن شريعتي كه پس از ديدن نشريه و پسنديدن آن، اظهار تمايل به نوشتن مطلب برايمان كرد، اين براي ما خيلي دلچسب بود.

 

سابقه مطبوعاتي؟


سابقه مطبوعاتي نداشتم.

 

همکاران تان؟


نويسندگان ما در قسمتهاي مختلف كمك مان ميكنند. هيات تحريره ما افراد ثابتي هستند كه در نشريه ستون دارند.

 

چقدر از وقت شما و فکر شما در دفتر کارتان می گذرد؟

 


خيلي زياد. بيشتر فكر و وقتم براي نشريه ميگذرد. شیوة زندگي ما را تغيير داده است. دفتر فعلي ما در محل نشر گفتمان اندیشه معاصر است.

 

چقدر در سطح شهر هستيد؟


من اگر چه سالهاست در اصفهان ساكن شدهام اما حتي در شغلم، انتقالي به اصفهان نگرفتم و با مردم اين شهر در ارتباط هستم. ما، قبل از درآمدن شماره 1 بدون استثنا به تمام ادارات، نامه براي همكاري، دريافت اخبار روز و تنوع خبري ارسال کردیم. ولي بعضي از ادارات همكاري نكردند. حتي به برخي ادارات حضوري سر زديم و انتظار حمايت بيشتر داشتيم. چون نشريه مستقل است شرايطش متفاوت است ولي كمك مالي كه اصلا نشد و دريافت اخبار هم در حد انتظارمان صورت نگرفت.

 

تعامل مسوولان با مطبوعات؟


متوسط بوده، نميشود گفت ضعيف بوده است. بعضي ادارات خيلي خوب همكاري ميكنند ولي بعضي ها يا اصلا همكاري ندارند يا بسيار محدود است.

 

فضاي خبري خميني شهر چطور است؟


هنوز جا برای فعالیت نشریات دیگر وجود دارد ولي تا حد ظرفیت. باید از همین نشریات موجود حمایت واستفادة بهینه شود.

 

فضاي همكاري بين مطبوعات شهر؟


هيچ اتفاق ناخوشايندي تا حالا بين نشريات شهر نيفتاده است. چون هدف اين چند نشريه يكي است و هر كدام بدون قصد تخريب ديگري، دارند بايك هدف فعاليتشان را انجام ميدهند.

 

نياز به تعامل بيشتر بين اين نشريات هست؟


اتفاق خوبي است كه بتوانند با هم تبادل نظر كنند. حتي خوب بود كه يك كيوسك از طرف اين سه نشريه گرفته ميشد و نشريات به فروش ميرسيد. قطعا اگر هم را بيشتر ببينيم بهتر است.

 

آينده مطبوعاتي شهر؟


ميتواند بهتر شود. خمينيشهر يك روزي هيچ نشريهاي نداشت و محدود به خبرنامه ادارات بود.

 

آينده مطبوعاتي صبح سده؟


اميدوارم كه بهتر باشد.

 

چه اخبار و سوژه هايي برايتان اولويت دارد؟


در هر شماره متفاوت است. گاهي چيزي كه اصلا در اولويتمان نيست به طور ناگهانی سوژه ما ميشود. آن چه از سوژههايمان در نظر داريم اين است كه سعي كردهايم مثبت ببينيم و بعضی ذهنيتهايي كه نسبت به شهر وجود دارد را تا جايي كه امكان دارد آرام آرام تغيير دهيم.

 

در آينده كه حوزه توزيعتان استاني ميشود، هم همين مثبتنگري را داريد؟


قطعا. اگر يك روزي اتفاق ناخوشايندي در شهر بيفتد، روی آن مانور نمیدهیم که تأثیر منفی داشته باشد و دهنیتها نسبت به شهر بدتر شود. در حدی که وظیفة خبررسانی داریم به چنین اخباری نگاه میکنیم، نه بیشتر.

 

بايدها و نبايدهاي اين حرفه شغلي؟


ما در سرمقاله شماره اول، سياست هاي كلي نشريه را عدم ورود به بازي هاي سياسي دانستيم. البته نميخواهيم منفعل باشيم و يك جاهايي آنچه كه نياز بوده است مطرح كنيم را مطرح كرده ايم ولي از مهم ترين اهداف ما دوری از بازي سياسي است و در عین حال دوام نشريه برايمان خيلي مهم است.

 

انتخاب تيتر و عكس اول شما چطور است؟


تيترها را گروهي انتخاب ميكنيم. گاهي وقت ها، چند ساعت قبل از چاپ، تحت تاثير اتفاقاتي كه در شهر افتاده است چند بار تيتر را عوض ميكنيم تا آخرين تصميم گرفته شود. گاهي هم كه اتفاق مهمي در شهر نيست تيتري را انتخاب ميكنيم كه در جذب مخاطب تاثير دارد.

 

اين شائبه وجود دارد كه شما از طرف حزب سياسي خاصي حمايت ميشويد، اين درست است؟

 


اين را حتما قيد كنيد كه ما از طرف هيچ حزب و گروهي حمايت نشدهايم. شايد يك شخصي تعدادي از نشريات ما را بخرد و توزيع كند كه اين كار براي ما ارزشمند بوده و به همين دليل در نشريه از او تشكر كردهايم اما هيچ گونه حمايت مالي نشدهايم.

 

آيا حاضر هستيد كه هزينه دريافت كنيد و در عوض، تفكر يك حزب و گروه را انتشار دهيد؟


هر نشريهاي سياستهايي كلي دارد که با پول تغییر نمیکند. من شخصا حاضرم نشريه تعطيل شود ولي خلاف آن چيزي كه اعتقاد ما است را چاپ نكنيم. حتي تا همين جا هم كه رسيدهايم اگر به هدفمان رسيده باشيم براي ما كافي است. با دریافت هزینه هرگز تفکرات دیگران را که با اصول ما منافات دارد منتشر نخواهیمکرد.

 

نظرتان راجع به فرصت؟


قبل از اين كه مجوز نشريه خودمان بيايد هم فرصت را ميخواندم. فرصت فرهنگ مطالعه نشريه رابين مردم شهر رواج داد و اين اتفاق خيلي خوبي بود و ميديدم كه مردم راجع به اخبار فرصت با هم بحث ميكردند و نشان دهنده اين بود كه مردم دارند تغيير ميكنند، من فكر ميكنم كه نشريات با هر ديدگاهي كه بيايند مخاطب خاص خود را دارند و فرهنگ خواندن مطبوعات را رواج ميدهند.

 

سخن پاياني؟


بهترينها مردم هستند و اگر مردم نبودند و ما ميخواستيم با ادارات كار كنيم قطعا در چند شماره اول خسته و متوقف ميشديم. با مشكلات فراوان اين حرفه، اين فقط مردم هستند كه انرژي ميدهند. اميدوارم كه نشريات شهر به هدفي كه دارند برسند.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#13 +1 یا زهرا 11 مهر 1392 ساعت 23:47
نشریه صبح سده دستت درد نکنه که شهدا را هم زیر سؤال بردی! اون هم تو شهری که بیشترین شهید را داده.
http://azzahra.ir
نقل قول
 
 
#12 0 صادقی 03 مهر 1392 ساعت 14:26
از زحمات همکار فرهیخته ام خانم سلطان پور و تیم نویسندگان صبح سده کمال تشکر را دارم
مطالب خواندنی این دوهفته نامه در هیچ روزنامه و هفته نامه و ... استان نیست. واقعا زحمت می کشند
نقل قول
 
 
#11 +1 مهربان 24 شهریور 1392 ساعت 18:47
صبح سده در شماره قبل نوشته بود سینما فرهنگ به اموزش و پرورش واگذار شد و چهارشنبه بازگشایی میشود .چهارشنبه ای که قولش را دادند رفت و دیگر برنخواهد گشت سینما هم بسته ماند
نقل قول
 
 
#10 -6 علي اكبر 16 شهریور 1392 ساعت 14:27
سلام با احترام و عرض خسته نباشيد خواهش من اينه كه اسم نشريه را تغيير بدهيد صبح سده اسم شايسته اي براي نشريه نيست چون تو اذهان عمومي يه مقدار سبك به نظر ميرسه لطفا احساساتي نشيد و نگيد سده يعني اله و بله...
نقل قول
 
 
#9 +3 خواننده 10 شهریور 1392 ساعت 02:08
مطالب صبح سده فراتر و دقیق تر و قابل اعتمادتر از اینترنت است و در یک شماره اطلاعات مختلفی از موضوعات گوناگون دستگیر خواننده میشود که برای به دست آوردنش روزها وقت نیاز است و چنین مطالبی یکجا در یک صفحه و سایت اینترنت نیست .صبح سده سعی کرده به مطالب مفید و ناگفته ها بپردازد .صبح سده نشریه خبری نیست تخصصی است .فرصت و صبح سده در کنارهم و تعامل باهم میتوانند فرهنگ این شهر را اعتلا بخشند
نقل قول
 
 
#8 +5 میریان 10 شهریور 1392 ساعت 02:01
برایم جالب بود در کنار یکی از گیشه های فروش نشریات که متعلق به دوستم بود ایستاده بودم و شاهد بودم که دانشجویان به ویژه خانم ها صبح سده میگرفتند .استقبال خوبی در بین قشر تحصیلکرده و دانشجو از صبح سده شده است چون در بردارنده مقالات متنوع است خوشحالم که علاقمندان نشریات در شهرمان زیاد هستند .فرصت که مردم برای چاپش روز شماری میکنند
نقل قول
 
 
#7 -2 salam.. 22 مرداد 1392 ساعت 22:31
شما هم که نظرات را به دقت نمیخوانید من کجا گفتم مطالبشون از اینترنت هست ؟گفتم در حد مطالب اینترنت سطحش پایین می آید و منظور این است که پیرامون فلان موضوع و مقاله چاپ شده میشود در اینترنت جستجو کرد و اطلاعات جامع تر و بیشتری کسب نمود .
نقل قول
 
 
#6 +2 دانشجو 18 مرداد 1392 ساعت 18:54
به نویسندگان روزنامه صبح سده که نمی شود گفت مطلب اینترنتی می نویسند دکتر خاقانی در دانشگاه اصفهان استاد من است. فربدون فراهانی از بهترین استادان دانشگاه هنر اصفهان است. و بقیه نویسنده ها را هم من کم و بیش می شناسم خیلی رشت است که بدون هیچ مطالعه و بررسی به چنین آدم های بزرگی گفت مطالبان از اینترنته.
نقل قول
 
 
#5 +1 خواننده 18 مرداد 1392 ساعت 18:50
صبح سده مخاطب خاص خودش را دارد. مخاطبش با مخاطب فرصت فرق دارد. مخاطبی که از مقاله طولانی تحلیلی خسته می شود مخاطب عامی است که نشریه تخصصی و سطح بالایی مثل صبح سده به دردش نمی خورد
نقل قول
 
 
#4 0 رها 15 مرداد 1392 ساعت 09:24
نقل قول ترکش خاموش:
سلام
مگه مجوز نشریه صبح صده استانیه
اگه نیست چطور تونستید اصفهان بفروشید
فرهنگ و کار غیر قانونی
عجب


کاش متن مصاحبه را کامل میخوندی: كار ما قرار است استاني شود چون مجوزمان استاني است


همیشه دنبال ایراد میگردی بدون اینکه دقت کنی
نقل قول
 
 
#3 0 عباس ن 15 مرداد 1392 ساعت 09:14
اگر هر موضوع و مطلبي متعهدانه ومسئولانه ارائه شود چه فرغي مكند كه در استان يا در شهرتان ارائه شود/
نقل قول
 
 
#2 -2 .salam 15 مرداد 1392 ساعت 00:20
ضمن تشکر از نویسندگان صبح سده این نکته فراموش نشود که بعضی وقت ها مطالب از بس طولانی و یکنواخت است خسته کننده میشود و بعضی مطالب هم در سطح مطالب اینترنتی پایین می آید .مثلا همین شماره آخر همه اش در مورد مشروطه بود و بعضی مطالب تکرار و مطالب سرچ شده اینترنتی بود .به هر حال خسته نباشید هدف بدگویی نبود
نقل قول
 
 
#1 -2 ترکش خاموش 15 مرداد 1392 ساعت 00:11
سلام
مگه مجوز نشریه صبح صده استانیه
اگه نیست چطور تونستید اصفهان بفروشید
فرهنگ و کار غیر قانونی
عجب
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید