امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 07:49:21

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

امام جمعه خمینی‌شهر:

عزادار واقعی باید امربه معروف و نهی از منکر کند

یکشنبه, 28 آبان 1391 ساعت 14:03 کدخبر :4730
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
اگر می خواهیم عزادار واقعی باشیم باید امر به معروف و نهی از منکر کنیم. این فریضه وظیفه تک تک ماست و سکوت در برابر آن گناهی عظیمست.

 

 

 

امام جمعه خمینی‌شهر در خطبه‌های این هفته ضمن اعلام این مطلب به بیان اهداف قیام عاشورا پرداخت و گفت: این هفته به خاطر یکی از اهداف قیام امام حسین(ع)، هفته امر به معروف و نهی از منکر نامگذاری شده تا شاید مردم به خود بیایند و این فریضه فراموش شده را که مظلوم واقع گردیده، اجرا کنند. گاهی ممکنست منکر یک حکومت باشد، یزید باشد، سلاطین جور باشند. هر چه منکر بزرگتر باشد باید فداکاری بیشتر باشد.

حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ عباس رحیمی عزاداری را یک عبادت بزرگ دانست و گفت: قیام عاشورا اسلام را حفظ کرد و حفظ آن قیام در راستای تقویت و همان راهیست که اسلام حفظ می شود. از این جهت امام راحل(ره) فرموده محرم و صفرست که اسلام را نگه داشته است. بنابراین این عزاداری ها باید بماند و به نحو مطلوب ادامه یابد.

وی ادامه داد: اگر می خواهیم این عزاداری ها نتیجه دهد نکاتی باید رعایت شود. یکی اینکه باید در کارهایمان اخلاص وجود داشته باشد. واعظ، سخنران، مداح، بانی، پذیرایی کننده، هیئتی ها، سیاهپوشان همه باید برای خدا باشد. باید مجلسمان را سنگین و باوقار برپا کنیم. طوری باشد که امام زمان(عج) هم وارد مجلس شود و دعایمان کند. باید کاری کنیم که خداوند راضی باشد، در این صورت خیلی قیمت دارد.

امام جمعه خمینی شهر ادامه داد: از نشانه های اخلاص در عزاداری ها پرهیز از افراط و تفریط است. برخی تفریط می کنند مثلا از یک هفته قبل از ماه محرم شروع به عزاداری می کنند. چه عجله ای داریم؟ بگذارید برنامه ها، جشن ها، مراسم بازگشت حاجی و این ها تمام بشود. بعد از اتمام ماه محرم و صفر هم دیگر عزاداری را تمام کنیم. بگذارید مردم به ازدواج ها و عروسی هایشان برسند. حالا برخی هفتگی و در خانه هایشان روضه می گیرند، طوری نیست اما هِی محرم را کِش ندهیم.

استاد حوزه و دانشگاه خطاب به مسؤولان هیئات گفت: مداحان روضه های طولانی و سخت هم نخوانید. برخی روضه ها را فقط در روز عاشورا می توان خواند. اگر روضه طولانی شود، دل ها قسی می شود لذا مستحب است در کربلا زود زیارت کنی و برگردی. حدیث است "زُر فَارجَع". زیاد ماندن دل را سیاه می کند. برخی رانندگان نوار یا سی دی روضه را در خودرو روشن می کنند و همینطور برای سرگرمی می خواند. این نوعی اهانتست. نوار روضه را جایی باید گذاشت که طرف پایش بنشیند و گریه کند. نوار قرآن نیز به همین صورت است. حرمت این ها را باید حفظ کرد. روضه ها نیز باید واقعی باشد نه اینکه خواب نقل شود که شخصی خواب دید و فلان. روضه های راست بخوانید. کی گفته حضرت قاسم در کربلا عروسی کرده؟ این توهین نیست؟! حجله قاسم چیدن توهین نیست؟! چیزهایی نخوانید که به اهلبیت(ع) توهین شود. اشعار مداح ها باید حساب شده باشد. با اشعارتان مردم را به نماز، به دین، به شهادت و به استقلال طلبی دعوت کنید.

خطیب جمعه خمینی شهر در مورد وقت مردم گوشزد کرد: مسؤولان هیئات دقت کنند از وقت مردم استفاده صحیح شود. وقت مردم امانت است مخصوصا جوانان که آمدند چیز یاد بگیرند. تمام وقت سینه زنی و زنجبرزنی نباشد. از روحانی باسواد و خوشفکر به عنوان منبری نیز استفاده شود. بیشتر از وقت مردم استفاده گردد. باید فرد وقتی مجلس را ترک می کند فقط اشک نریخته باشد، بلکه خیلی چیز گیرش آمده باشد؛ مانند علم و دانش، ایمانش قوی شده باشد، حسینی شود.

این نویسنده متعهد گفت: امروزه دیگر جای بعضی تحریف ها و دروغ ها نیست. برخی کارهای بدعت گونه که به بدن آسیب می رساند، حرام است. هیچ فقیهی هم حق ندارد در برابر حکم ولی فقیه فتوای دیگری بدهد. ولی فقیه دارد مسائل جامعه را از بالا می بیند. کارهایی که یک عده درست کرده اند، برداریم وگرنه دشمن سواستفاده می کند. کاری نکنیم و حرفی نزنیم که بعدا فیلمش برود پیش وهابی ها و آنان خون شیعه را حلال بشمارند.

امام جمعه خمینی شهر در پایان گفت: عدم احترام به قانون منکرست، مجوز نگرفتن هیئات، اختلاف ایجاد کردن، ایجاد سد معبر خلافست. آزار مردم حرام است. عزاداری و هیآت نباید مزاحم نماز شود. این مسائل نیست ولی جهت احتیاط تذکر می دهیم. باید در این جلسات فرهنگ امام حسین(ع) موج بزند.

لازم به ذکرست که پس از مراسم نمازگزاران همزمان با سراسر کشور با شرکت در تظاهرات سراسری خود خشم و نفرت خود را نسبت به رژیم جعلی صهیونیستی فریاد زده و با مردم ستمدیده و مبارز غزه، اعلام همدردی کردند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید