امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 21:07:21

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

نقد فرصت در نشست تحريريه با تعدادي از خبرنگاران و نويسندگان؛

فرصت ترسو شده است

پنجشنبه, 17 فروردین 1391 ساعت 09:17 کدخبر :3924
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : لیلا پیمانی

آخرین دقایق یک سال فرصتی است و آخرین شماره دارد بسته می شود و همزمان قرار است نویسندگان و خبرنگاران فرصت گرد هم جمع بشوند و در یک نشست صمیمانه با مدیر مسوول و سردبیر، هر چه می خواهد دل تنگشان بگویند. چیزی نمانده است 30 تا بشویم.

تازه خدا رحم کرده که بعضی هایمان غایب هستند وگرنه معلوم نبود باید کجای این دفترک جایشان می دادیم. تازه جاگیر شده ایم که سردبیر از راه می رسد و پیشنهاد می دهد که قبل از هر کار یک عکس دسته جمعی توی محوطه شهرداری منطقه 2 که به واقع باغ دلگشای بچه فرصتی هاست، بگیریم. جایتان خالی، با تعدادي از بروبچه هاي خانواده فرصت كه تا كنون آمده اند ایستادیم این پایین و سيدمحمدرضا ابطحي عکاس تلاشگر فرصت و دوربینش رفتند بالای پشت بام و كليك... سردبير مي خواهد اين عكس را بزند روي جلد ويژه نامه بدون هيچ تيتري! جالب است.

 

هر چه می خواهد دل تنگت بگو

مي رويم داخل دفتر. جا تنگ است. خانم ها آن طرف و آقايان اين طرف! دکتر غفوری در مقام مدیر مسول به بچه ها خوشامد می گوید و تشکر می کند که یک سال آمدند و رفتند تا فرصت رقم بخورد و حالا آماده است تا حضار انتقاداتشان را مطرح کنند و پیشنهاداتشان را پیشنهاد بدهند و خلاصه هر چه می خواهد دل تنگشان  بگویند... سردبير پاي كامپيوتر يك گوشش به حرف بچه هاست و مابقي حواسش جمع اينترنت تا صفحات بسته شده ويژه نامه را چك كند و ضمناً تصوير روي جلد را ايميل كند براي گرافيست. بالاخره خبرنگاري است ديگر؛ شغلي كه گفته اند سخن و زيان آور است!

حيدري مي گويد: دوستان فقط انتقاد! تعريف و تعارف را بگذاريد كنار. مي خواهيم كل اشكالات فرصت و عوامل اش را بريزيد روي ميز! و اين مي شود كه حاجي حيدري، ابطحي، پيماني، سعيدي و ديگر اعضاي هيئت تحريريه ساكت مي نشينند و گوش به كلام خبرنگاران و نويسندگان مي سپارند.

 

تقصیر فرصت نیست، دنده های مسوولان پهن شده است

یاسر قصری اول از همه زبان به انتقاد می گشاید که:  دیگر از مصاحبه های انتقادی خبری نیست؟ پس میزگردهای فرصت کجا رفت؟ چرا اینقدر مطالب بیرون از شهر زیاد شده است؟ چرا این روزها دیگر قلم فرصت به کسی برنمی خورد؟ خلاصه اینقدر چرا چرا گفت که سید حسام ابطحی به داد فرصت رسید. ابطحی گفت اینکه دیگر قلم فرصت به کسی برنمی خورد، تقصیر فرصت نیست بلکه دنده های مبارک مسوولان کمی پهن شده است.

 

پدر فرصت آنلاین و رویای انتشاراتی فرصت

محمدعلی شاهین که گاهی اینقدر دغدغه فرصت آنلاین را دارد که به نظرم باید او را پدر فرصت آنلاین نامید، گفت: یک روز وجود یک نشریه در شهر و از شهر برایمان شبیه یک آرزو و رویا بود که حالا محقق شده است و رویای بعدی که باید تبدیل به واقعیت بشود، ارتقاي فرصت آنلاین است. شاهین عملکرد فرصت آنلاین را در برخورد با   نتیجه انتخابات عجولانه دانست. راستی این فرصتی از یکی دیگر از رویاهایش هم پرده برداشت؛ امیدواریم هر چه زودتر انتشارات فرصت راه بیفتد.

 

فرصت، کیسه کش شهرداری شده است

حمیدرضا ابراهیمی که از دانشجویان برون مرزی خمینی شهر است و تهران درس می خواند، می گوید: اوایل دانشجویی اگر یک شماره از فرصت به دستم نمی رسید، به دوستان می سپردم برایم بگذارند اما حالا در این مورد بی تفاوت شده ام. ابراهیمی فرصت را کیسه کش شهرداری خواند و گفت: فرصت از وقتی ترسو شده اعتبارش را میان قشر نخبه از دست داده است اگر چه در میان عامه هنوز اعتبار دارد. این منتقد در کنار این همه انتقاد یک پیشنهاد هم ارائه داد: خوب است فرصت مناظره برگزار کند. اما مدیر مسوول که از قضا خیلی هم انتقادپذیر است با خوشرویی تمام در جواب ابراهیمی گفت: فرصت محافظه کار نیست، همه کسانی که با من کار می کنند می دانند که من از  تهدید نمی ترسم اما این را هم بدانیم که این جریان باید حفظ بشود چرا که ما گاهی با افرادی روبرو هستیم که قدرت دارند و دیدشان بسته است و نگاهشان خاص. به نظر شما در برابر چنین افرادی چه باید کرد؟

 

فرصت بزرگ شده است و سنجیده عمل می کند

غفور زمانی نويسنده جديد و ميانسال كه قاعدتاً تجربه اش از جوان ها بيشتر است کسی بود که در تأیید حرف های دکتر غفوری به پا خاست و ضمن ابراز مخالفت با سخنان دوستان البته با لحنی مودبانه گفت: فرصت الان در بزرگسالی به سر می برد و می طلبد که سنجیده و قانونی عمل کند. زمانی گفت: نمی شود ره صد ساله را یک شبه طی کرد شاید آنچه امروز فرصت پیرامون الحاق می نویسد، در 20 سال آینده جواب بدهد.

 

فرصت باید همچنان مطالبه ایجاد کند

منصور پریشانی اما دیدگاهی میانه رو دارد. حرف های دکتر را پذیرفته است اما می گوید اگر بخواهیم زیاد هم احتیاط کنیم، مخاطب از دست می رود. از نظر پریشانی تفکرات مردم عمیق تر شده و این را انتخابات امسال به خوبی روشن کرده است. او معتقد است که فرصت باید مطالبه ایجاد کند همانطور که با طرح فرمانداری ویژه آن را به لیست مطالبات مردم از نامزدهای انتخاباتی امسال وارد کرد.

 

فرصت در ميان معلمان طرفدار دارد

رسول صرامی که از رسته معلمان است و قاعدتا مهربان، گفت: فرصت در میان معلمان خیلی طرفدار دارد به طوری که تا فرصت می رسد مدرسه متأسفانه نایاب می شود. صرامی گفت: فرصت آنلاین هم میان معلم ها خیلی جا باز کرده خصوصا بخش نظرسنجی آن.

محمدعلی شاهین هم از این فرصت استفاده کرد و از صرامی نویسنده ستون تاریخی نشریه خواست تاریخ 2 هزار ساله شهر را رها کند و به همین صد سال پیش بازگردد.

 

آه از اين غلط هاي تايپي

زهرا داورپناه هم با انتقاد از غلط های تایپی فرصت، گفت: نشریه کارش را خیلی خوب شروع کرد و باید همچنان خوب پیش برود. داورپناه که خود نویسنده ستون مشاغل سنتی است پیشنهاد ستونی دیگر با موضوع غذاهای سنتی را ارائه می کند.

 

فرصت در فضاي بسته تصميم مي گيرد

ریحانه پیمان هم می گوید: احساس می شود که فرصت در یک فضای بسته تصمیم می گیرد و ارتباطش با مخاطب کم است. پیمانی معتقد است که دغدغه اصلی فرصت باید مردم باشند. او پیشنهاد می کند که دوره های آموزشی فرصت برای خبرنگاران ادامه پیدا کند.

 

فرصت اشتراک بگیرد

طاهره خونساری اولین انتقاد را به خودش وارد می کند و می گوید: ما قبلا گزارشات مردمی خوبی داشتیم از جمله خودِ من اما حالا دیگر از آن گزارشات خبری نیست. خونساری موضوع اشتراک نشریه را که مطرح می کند و می گوید بعضی ها دوست دارند اشتراک فرصت را بگیرند، سید حسام ابطحی و یاسر قصری که هر دو از اولین های فرصت هستند  به حرف می آیند که این موضوع از ابتدای فرصت مطرح بود اما از آن جا هزینه پست بیشتر از قیمت نشریه می شود، این بحث به جایی نمی رسد.

طاهره خونساری در پایان، سوال در مورد تغییر مکان دفتر فرصت را پیش می کشد. دکتر غفوری در پاسخ به این سوال می گوید: این موضوع را بارها با شهردار در میان گذاشته ایم، تا کنون چند نقطه از شهر را هم به ما معرفی کرده اند که شرایط  لازم را نداشته است.

 

كارت خبرنگاري مي خواهيم

الهه مختاری که برای ستون یک روز در اداره گاهی با مشکل مواجه می شود، تقاضای صدور کارت خبرنگاری دارد. فرصتی ها عیدی شان را گرفتند.


نظرات  

 
#4 0 عموشاهی 14 دی 1391 ساعت 10:56
نقل قول سنا:
دقیقا منهم معتقدم فرصت ترسو است ضمن آنکه اصلا بیطرف نیست ودر بعضی مواقع هوای یک محله خاص!! را بیشتر دارد. همه نظرات را هم که منعکس نمیکند.

باهات موافقم این محله گرایی و محله ستیزی هنوز ادامه داره و تا اینطوری باشه به جایی نخواهیم رید
نقل قول
 
 
#3 0 محمد3 23 فروردین 1391 ساعت 11:42
بسیار بسیار عالیه
اینکه خودتون به ترسو بودن و از قدرت ترسیدن اعتراف کنید بسیار عالیه
نقل قول
 
 
#2 +1 سنا 18 فروردین 1391 ساعت 18:33
دقیقا منهم معتقدم فرصت ترسو است ضمن آنکه اصلا بیطرف نیست ودر بعضی مواقع هوای یک محله خاص!! را بیشتر دارد. همه نظرات را هم که منعکس نمیکند.
نقل قول
 
 
#1 0 خاله زنک بازی 18 فروردین 1391 ساعت 18:12
خاله زنک بازی
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید