امروزچهارشنبه, 27 شهريور 1398-- Wednesday Sep 18 2019

ساعت 13:42:40

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 22:32:49

 مسوولان استان، خمینی شهر را در حد یک شهر 10 هزار نفره نبینند
امام جمعه در جلسه شورای فرهنگ عمومی مطرح کرد:

مسوولان استان، خمینی شهر را در حد یک شهر 10 هزار نفره نبینند

چهارشنبه, 06 شهریور 1392 ساعت 13:31 کدخبر :5920
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : روح اله حاجی حیدری
اشاره: دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی در سال جاری با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در دفتر امام جمعه برگزار شد.
جلسه ای که مهمترین دستور آن پیگیری مصوبه قبلی این شورا مبنی بر تشکیل اتاق فکری برای ارزیابی مهمترین مسائل فرهنگی شهرستان و راهکارهای تحقق آن بود. طرحی که گرچه اجرا شد ولی نتایج آن اعتراض امام جمعه را بر انگیخت. به گفته حجت الاسلام رحیمی متاسفانه اتاق فکر جدی گرفته نشده و آنها تنها توپ را به زمین روحانیون شوت کرده اند.
 
جلسات اتاق فکر جدی گرفته نشد
 
در ابتدای جلسه حجت الاسلام رحیمی با اشاره به انتقاداتی که عملکرد شورای فرهنگ عمومی را ضعیف توصیف می کند گفت: در کار فرهنگی سرعت عمل جواب نمی دهد و نیاز به زمان است. عده ای انتظار دارند این جلسات فورا خروجی داشته باشد. این اشتباه است. این جلسات برای بررسی مسائل فرهنگی شهرستان و پیدا کردن راهکارهاست.
 
وی به مصوبه جلسه پیشین این شورا اشاره کرد و گفت: در جلسه گذشته مصوب کردیم تحت نظر این شورا اتاق فکری تشکیل شود تا نقاط ضعف و قوت فرهنگ شهرستان را بررسی کنند و راهکارهای خودشان را برای تصویب به ما ارائه دهند. گزارشی که از این جلسات داشتیم این بود که متاسفانه جلسات اتاق فکر جدی برگزار نشده است. اتاق فکر در این مدت سه جلسه برگزار کرده که دوستان کم لطفی کردند و کمتر حضور داشتند. عده ای هم نماینده هایشان را فرستادند و نهایتا هم در این اتاق فکر بر سر مسائل جزیی صحبت شده است. 
 
در ادامه میردامادی سرپرست اداره ارشاد گزارشی از روند تشکیل جلسات اتاق فکر ارائه داد و گفت: جلسه اول تنها دو نفر شرکت کردند و به همین دلیل جلسه لغو شد. در جلسه دوم مصوب شد کارهای فرهنگی را از کانونهای فرهنگی شروع کنیم. لذا مقرر شد جهت آموزش روحانیون و مدیرمسوول کانونها کارگاهی یک ماهه برگزار شود و آموزش های لازم به آنان داده شود.
 
گزارش سرپرست اداره ارشاد واکنش امام جمعه را در پی داشت. وی گفت: آن چیزی که ما می خواستیم عملی نشد. شما می خواهید کانونهای فرهنگی را چکار کنید؟ در چه زمینه این توجیه کنید؟ این نوعی انداختن توپ در زمین روحانیون است. قرار بود اتاق فکر طرح های اساسی و بنیادین ارائه بدهند و اولویتهای فرهنگی شهرستان را مشخص کنند. الان ما در جامعه معضلاتی مثل اعتیاد، طلاق، فساد و ... روبرو هستیم. برای این معضلات چه طرحی اندیشیدید؟ اینها باید مشخص شود و بعد تقسیم کار کنیم. هدف از اتاق فکر را از همان ابتدا گم نکنید.
 
اداره ارشاد جلسات را جدی بگیرد
 
در این جلسه فرماندار نیز با انتقاد از روند جلسات اتاق فکر گفت: قرار بود جلسات اتاق فکر قبل از این جلسه برگزار شود و کارشناسان فرهنگی در آن جلسات تصمیم گیری کنند و ما نظر کارشناسان را بررسی و مصوب کنیم. باید اداره ارشاد این جلسات را جدی بگیرد و ما هم با کسانی که اهمال می کنند برخورد کنیم چرا که این شهر پتانسیل های زیادی دارد.
 
احمد حقیقی ادامه داد: جلسات شورای فرهنگ عمومی و اتاق فکر آن بسیار مهم است و باید مسوولان اهمیت بدهند. ما می توانیم اگر بجای مسوول مربوطه نماینده او در جلسه حاضر شد او را به جلسه نپذیریم چرا که جلسات مهم و استراتژیک است.
 
پیشنهادات مدیرکل
 
در ادامه حجت الاسلام قطبی مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان -که به عنوان مهمان در جلسه حاضر شده بود- با بیان اینکه جایگاه شورای فرهنگ عمومی بر کسی پوشیده نیست به روند برگزاری این جلسات در شهرهای مختلف استان اشاره کرد و گفت: برخی از شهرستان ها برنامه مشخص وجود دارد و برنامه های خوبی را هم پیگیری می کنند. در برخی از شهرستان ها هم پراکنده کاری وجود دارد و هر جلسه موضوعی را پیگیری می کنند.
 
وی در ادامه پیشنهاداتی برای اجرا در شهرستان ارائه داد پیشنهاداتی که صرف نظر از اولویت دار بودن یا نبودن آنها، منبع تامین بودجه آن مشخص نشد. وی در این زمینه موضوع احیای آیین های سنتی را مطرح کرد و گفت: در قرن های گذشته، حاکمیت دنبال ترویج فرهنگ نبود بلکه خود مردم از طریق برپایی آیین ها فرهنگ را ترویج می کردند آیین هایی همچون سحرخوانی در ماه رمضان، چاوش خوانی برای زائران، گفتن اذان با صدای بلند و .... متاسفانه این آیین ها کمرنگ شده و جای خودش را به اینترنت و بلوتوث و ... داده است. 
 
وی پیشنهاد دوم خود را تبدیل نمودن امامزاده سید محمد به مرکزی جهت بستن پیمان نامه زوجیت دانست و گفت: می توان برنامه ای ریخت تا زوج های جوان آنجا بیایند و با خواندن پیمان نامه ای خودشان را متعهد به رعایت آداب همسرداری کنند. بعد هم این طرح را در سراسر استان و کشور نشر و گسترش داد.
 
وی سومین پیشنهاد خود را احیای صله رحم اعلام کرد و گفت: در جامعه ما صله رحم کم رنگ شده به گونه ای که خویشاوندان نسبت به گذشته کمتر به دیدن هم می روند. باید تلاش کنیم این فرهنگ بازگردد و شورای فرهنگ عمومی می تواند در این زمینه اقدامات خوبی انجام دهد.
 
خمینی شهر را در حد یک شهر 10 هزار نفره نبینید
 
در پایان دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی حجت الاسلام رحیمی به جمع بندی موضوعات پرداخت و گفت: مدیرکل طرح های خوبی ارائه دادند البته اجرای این طرح ها نیاز به منابع مالی دارد و امیدواریم اداره کل ارشاد در زمینه تامین هزینه های این برنامه ها همکاری کند. وی ادامه داد: از مسوولان استان می خواهم خمینی شهر 350 هزار نفره را در حد یک شهر 10 هزار نفره نبینند.
 
امام جمعه افزود: از ستاد احیای امربه معروف هم انتقاد دارم گاهی به ما خبر می رسد فلان مقدار بودجه را به کاشان داده اند ولی یک پنجاهم آن بودجه را به ما هم نمی دهند. این گلایه ماست و از مدیرکل می خواهم این گلایه ها را به استان منعکس کند.
 
وی در ادامه به بیان برخی از طرح های خود پرداخت و گفت: ترویج فرهنگ قناعت و کم کردن تجملات، تحکیم بنیاد خانواده و ... موضوعاتی مهمی است که می توان به آن پرداخت. از طرف دیگر ما دنبال آن هستیم که امامزاده سیدمحمد به صورت هیات امنایی اداره شود و امیدوارم این موضوع کمک فراوانی برای اداره هرچه بهتر امامزاده نماید. 
 
امام جمعه تاکید کرد: از کمیته اتاق فکر ملتمسانه می خواهیم جلساتشان را به خوبی تشکیل دهند و افرادی که حال ندارند را به این جلسات نفرستند. همه و همه باید کمک کنیم تا بتوانیم اقداماتی خوب و موثر در شهرستان ارائه دهیم.
 
مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#3 +1 علیرضا2 09 شهریور 1392 ساعت 11:53
آقای قطبی! ما خودمان دهها طرح پیشنهادی برای شهر داریم که اگر مسوولان مربوطه از جمله شما بودجه اش را تامین کنید می شود آنها را اجرا کرد. لطفا شما بجای طرح دادن لطف کنید پاسخ بدهید چرا تنها سینمای شهر را بیش از یک سال است قفل زده اید؟! چرا 80 میلیون تومان اعتبار فرهنگسرای امیرکبیر را بلوکه کرده اید؟! چرا اداره ارشاد ما سالهاست رئیس ندارد؟! چرا؟ چرا؟ چرا؟
نقل قول
 
 
#2 +1 رها 07 شهریور 1392 ساعت 18:03
اقای قطبی دست شما درد نکنه از پیشنهادت ولی اگه لطف کنی وپول مارو پس بدی ما می تونیم به حرفای شما عمل کنیم
نقل قول
 
 
#1 +2 سده ایی 07 شهریور 1392 ساعت 01:12
طرح های اقای قطبی نشون میده خیلی روش فکر کرده اند ایشون!!!این طرح ها را اینجا ها نگند ذبح میشه !!برند اون 80ملیون را که مال خمینی شهر بوده را پس بدند!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید