امروزسه شنبه, 29 خرداد 1397-- Tuesday Jun 19 2018

ساعت 09:11:23

آخرین به روز رسانی : دو شنبه 01:37:57

میهمانان دوست داشتني در دفتر دوهفته‌نامه فرصت

دوشنبه, 06 تیر 1390 ساعت 13:14 کدخبر :1694
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : لیلا پیمانی

صبح روز دوشنبه دفتر دو هفته نامه فرصت میزبان میهمانانی ناخوانده بود.ساعت نزدیکی های 10 صبح غلامحسین  پویان مسئول حسینیه معصومیه به همراه جمعی از کودکان و نوجوانان عضو حسینیه برای بازدید به دفتر نشریه فرصت آمدند.

دفترچه یادداشت و خودکار وسایل مشترکی بود که در دست همه بچه ها به چشم می خورد و یکی یک کارت از گردن همه آویزان:

شهر گشت 1     آشنایی با مسائل و مشکلات فرهنگی اجتماعی جامعه    حسینیه حضرت فاطمه معصومه(س)  (معصومیه)

پویان در توضیح این طرح گفت: حسینیه معصومیه برای تابستان برنامه های متنوعی دارد که از جمله آن طرح "شهر گشت" است.

اعضا کانون به همراه مسئولان و مربیان به سطح شهر می روند و از بعضی مکان ها دیدن می کنند . وی هدف از این طرح را آشنایی کودکان و نوجوانان با مشکلات و کاستی های موجود در شهر و همچنین  توجه به نکات مثبت و نقاط قوت در شهر اعلام کرد و گفت: بچه ها باید یاد بگیرند که نگاه و تفکر انتقادی داشته باشند.

گفتنی است بچه ها در دفترچه های یادداشتشان هر آنچه را که  در طول سفرشان در خیابان های امام شمالی و ولی عصر  دیده بودند و به نظرشان مثبت یا منفی آمده بود نوشته و بعضی را با اعضا تحریریه فرصت در میان گذاشتند:

یکی از بچه ها می گوید: چرا توی آرایشگاه ها هر کس از وسایل مخصوص به خود استفاده نمی کند؟

و یک نفر دیگر به بد حجابی بعضی از خانم ها اعتراض دارد و یکی می گوید: مردها هم باید حجاب داشته باشند.

می پرسم: چطوری؟

جواب می دهد: یقه پیراهنشان را باز نگذارند، لباس تنگ نپوشند.

چند نفر هم به تردد موتور سیکلت ها در پیاده رو اعتراض کرده و احساس خطر می کنند.

بچه ها در این سفر کوتاه شهری شاهد یک دعوای خیابانی هم بوده اند: دو تا راننده تاکسی بر سر سوار کردن یک مسافر دعوا راه انداخته بوده اند.

گلکاری های میدان هم البته خیلی توجه بچه ها را جلب کرده بود و خوشحال بودند از اینکه درخت های کنار خیابان ها خیلی زیادند و اکسیژن زیادی به ما می رسانند.

مقصد بعدی بچه ها پارک پیروزی بود و بچه ها که اکثرا 8-7 ساله اند طی این فرآیند باید با فرهنگ استفاده از اتوبوس آشنا شوند یکی از بچه ها می گوید: قبل ازسوار شدن در اتوبوس باید اول نگاه کنبم ببینیم بلیط توی جیبمان هست یا نه؟

نا گفته نماند دعوت از روان شناس توسط مسئولین حسینیه و مراجعه رایگان همه اعضا به همراه خانواده هایشان با هدف بررسی وضعیت هوشی و کشف استعداد های آن ها از جمله برنامه های تابستان امسال در این مرکز بوده است.

گفتنی است خبرنگار فرصت چندی پیش مصاحبه ای با  غلامحسین پویان ترتیب داده بود که در شماره  49

به چاپ رسید.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#2 0 بچه 14 تیر 1390 ساعت 22:58
ارسال به ارسال به 100 درجه کلوب دات کام

سده یا خمینی شهر؛ از باستان تا امروز

* در دو قبرستان شهر دهها سنگ قبر با قدمت ۷۰۰ ساله وجود دارد كه به خطوط عربی، فارسی نوشته شده است
* قنات «دیمتریان» كه دو هزارسال پیش توسط پیروزشاه ساسانی حفر شده درحال ویرانی استسده یا خمینی شهر، از شهرهای استان اصفهان با ابنیه قدیمی، مساجد، قلاع و گورستانهای شناخته و ناشناخته حكایت از روزگارهای كهن با حوادث و رویدادهای مختلف دارد
خمینی شهر با ابنیه قدیمی، طبق شواهد قدمتی برابر اصفهان دارد. با وجود بسیاری از مساجد، امامزاده ها، دانشمندان و نویسندگان درحال ویران شدن است و نشانه های میراث فرهنگی آن بتدریج نابود می شود
با گردش در گوشه وكنار شهر، با قدمت چندهزارساله شهر و مساجد، امامزاده ها و آرامگاه های دانشمندان و نویسندگان نامی این شهر، ازجمله آرامگاه «ابن مردویه» آشنا خواهید شد
خمینی شهر زمانی۱۷مسجد قدیمی داشته كه شش مسجد كاملاً ویران شده است، از یك مسجد تنها گلدسته ها و شبستانی به جا مانده است. و ده مسجد دیگر درحال ویران شدن است. این شهرقدیمی كه نامقدیم آن «سده » است آرامگاه چهار امامزاده به نامهای «امامزاده سیدمحمدنجم الدین»، «ابراهیم درب سید» و «ابراهیم باواگان و «امامزاده سیدمحمد» است كه تنها، بنایامامزاده سیدمحمد را اوقاف بازسازی می كند. در دوقبرستان قدیمی خمینی شهر دههاسنگ قبر ۷۰۰ساله وجود دارد كه بعضی از آنها را می توان در گورستان « ورنوسفادران هفت رنگ» مشاهده كرد. دراین گورستان قریب ۱۰۰قطعه سنگ عمودی و افقی به خطوط عربی، فارسی و نقش شیر وجود دارد.
قلعه و برجهای «كهندژ» كه در زیر خروارها خاك مدفون است ازدیگر قلعه های شهراست كه با وجود ویرانه های آن زبانزد مردم و تاریخ نویسان است.
تر می رسید. مردم محلی می گویند از این تونل دربسیاری از كتب قدیمی نقل شده و نیاز به حفاری و شناسایی كامل دارد. غیر از اینها دهها اثر و بنای تاریخی ویران شده درخمینی شهر یا همان «سده» وجود دارد كه لازم است میراث فرهنگی باتوجه به این آثار و قدمت منطقه نسبت به شناسایی این گنجینه های تاریخی اقدام كند
نقل قول
 
 
#1 0 قدردان 09 تیر 1390 ساعت 21:46
خدا یک چنین مسئولایی را برای ما نگه داره و زیادشون کنه، کسانی را که می دانند چطور و با چه زبانی باید بچه ها را بپرورانند، بچه های معصوم ما گناهی ندارند اگر یک چنین مربیان دلسوزی بالا سرشون نباشه زبانم لال هیچ تضمینی وجود نداره که فردا روز مثل امروزی را برای شهرمون رقم نزنند.خدا رحم کنه و خدا نوجوونهامون را حفظ کنه.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید