امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 22:14:26

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

با همت مهدیه خمینی شهر؛

نذورات فرهنگی کلید خورد

سه شنبه, 23 آبان 1391 ساعت 14:42 کدخبر :4722
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
مهدیه خمینی شهر برای نخستین بار اقدام به برگزاری یک نذر فرهنگی می کند. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، دست اندرکاران مهدیه با برگزاری یک مسابقه کتابخوانی در دهه اول محرم و اختصاص تخفیفی قابل توجه به این کتاب قصد دارند گامی در جهت نهادینه کردن نذورات فرهنگی در شهر بردارند.

یکی از مسوولان مهدیه در این باره گفت: کتاب مورد نظر قیمتی در حدود 2500 تومان دارد که با همراهی خیرین 50 الی 70 درصد تخفیف به آن تعلق خواهد گرفت. وی همچنین افزود: جوایز ویژه این مسابقه هم از جانب افرادی است که قبلا نذورات خود را صرف اطعام می کردند اما امسال تصمیم دارند آن را صرف امور فرهنگی بنمایند.

استاد طاهر زاده در این باره معتقد است: یک زمانی مردم گرسنه بودند و خوب بود که یک گوشت و آبگوشتی علم شود تا مردم یک وعده غذای سیر بخورند اما حالا مردم از خوردن مریضند و بهترین کار این است که از روحانیون خوبی که خوب حرف می زنند دعوت کنیم برای سخنرانی و کتاب های خوب بخریم. از نظر طاهرزاده باید مقتضیات زمان و مکان را در نظر گرفت مثلا اگر می شود کسی را با کتاب آیه اله جوادی آملی راه بیندازیم بهتر است نذرمان را صرف خرید کتاب کنیم و یا در سطح نرم تر کتب شهید آوینی. استاد طاهرزاده خریدن هر کتابی را هم در اولویت نمی داند همانطور که کمک به ساخت هر مسجدی از نظر او اولویت ندارد.

دکتر بهارلویی هم در این باره معتقد است باید نوع جهان بینی افراد را هم در نظر گرفت مثلا مسلما یک پیرمرد از اینکه نذرش صرف اطعام شود خیلی بیشتر لذت می برد تا اینکه فلان کتاب را خریداری کند و نمی شود این لذت را نادیده گرفت. از نظر بهارلویی این مساله به نوع نگرش هر کسی به دین برمی گردد و اینکه چه چیزی را باعث نزدیکی به خدا می داند مثلا عاقلانه است اگر یک دانشجو برای نذرش نیازسنجی کند. استاد طاهرزاده در این باره می گوید: نباید انتظار داشت کسی که سن و سالی از او گذشته مثل یک دانشجو فکر کند و دنبال نذر کتاب باشد یعنی در اصل نباید فکر کنیم که به راحتی می توانیم او را عوض کنیم بلکه این روحانی مسجد است که می تواند بر فکر او تاثیر بگذارد. از نظر طاهر زاده قشر روحانی هستند که باید نسل گذشته را بصیر کنند و نگذارند در همان حد باقی بمانند.

اگرچه هیچکدام از کارشناسان، نذورات غذایی و برپایی مجلس روضه خوانی را نفی نمی کنند و بر گرم و پرشور ادا شدنش هم تاکید دارند، معتقدند که باید دید در کدام بخش خلا وجود دارد. بهارلویی می گوید: ممکن است در منطقه ای کار فرهنگی زیاد باشد و نذورات غذایی کمرنگ باشد که در این صورت بهتر است این خلا پر شود و بالعکس.

در همین رابطه باید گفت: همه ما می دانیم که بخش اعظم پتانسیل خمینی شهر از لحاظ نذورات که بسیار هم قوی است صرف نذورات غذایی می شود و این در حالیست که فعالیت های فرهنگی چه دولتی و چه مردمی در شهر بسیار کم است. تلاش برای نهادینه کردن نذورات فرهنگی قدمی بزرگ است که بسیار گره گشاست چه اینکه ما به این نتیجه رسیده ایم که برای سرعت بخشیدن و چه بسا کلید زدن کارهای فرهنگی در این شهر خیلی بیش از آنکه چشممان به دست مسوولان امر باشد باید دست یاری به سوی خیرین دراز کنیم.

نظرات  

 
#1 +1 دای غلام 26 آبان 1391 ساعت 11:49
به این میگن یک کار فرهنگی...
ایول...دمتون گرم....اجرتون با امام حسین علیه السلام
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید