امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 05:33:02

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

 گفتگو با حجت الاسلام حسنی مدیرخیریه بقیه الله الاعظم (عج)

گفتگو با حجت الاسلام حسنی مدیرخیریه بقیه الله الاعظم (عج)

چهارشنبه, 01 آبان 1392 ساعت 11:33 کدخبر :6169
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : محمد علی شاهین / م. مهدوی
خیریه بقیه الله الاعظم (عج) حامی بیماران خاص

خیریه ها از جمله سازمان های مردم نهاد هستند که بر اساس اهداف خود خدمات مناسب و قابل توجهی را به مددجویان تحت پوشش ارائه می کنند.شاید به جرات بتوان گفت از میان تمامی اسامی که می تواند زیر مجموعه ای از سازمان های مردم نهاد باشد نظیر خیریه، جمعیت، گروه و... سهم خیریه ها در کشور ما قابل توجه تر است. سيد اكبر توكلي رييس هيات مديره خانه خيّرين ایران در نشست خبری که شهریور ماه در این مرکز برگزار شد، گفت: "بدون شك بيش از 13 هزار تشكل و انجمن خيريه در حوزه هاي مختلف در كشور فعال هستند." اگرچه تحقیق نشریه فرصت در رابطه با شناسایی خیریه های فعال در شهرستان هنوز به پایان نرسیده اما با یک حساب سر انگشتی و با نگاهی به اطراف این ادعا قابل اثبات است که تعداد خیریه ها در خمینی شهر نیز بسیار قابل توجه و چشمگیر است. خیریه هایی که بر اساس اهداف و اساسنامه خود خدماتی متنوع و متعدد به مددجویان ارائه می دهند.


اواسط دهه 70 بود که ساختمان گرجی در خیابان منتظری به تابلویی مزیّن شد که روی آن نوشته شد بود: "انجمن خیریه بقیه اله الاعظم ویژه حمایت از بیماران کلیوی"... روزها و ماه ها و سال ها گذشت و خدمات و امکانات این خیریه روز به روز بیشتر و بیشتر شد تا آن جا که اوایل دهه 90 ساختمانی 3 طبقه در سه راه شهید رجایی به تابلویی مزیّن شد که روی آن نوشته شده بود: "انجمن خیریه بقیه اله الاعظم ویژه حمایت از بیماران خاص". و اينك ما در نخسيتن شماره از صفحه خيرين و خيريه ها، پای صحبت های حجت الاسلام حسنی مدیر عامل انجمن می نشینیم تا از گذشته و حال و آینده خیریه برایمان بگوید شاید در این راه توفیقی هم نصیب ما و خوانندگان بشود.

 

در حال حاضر چند نفر مددجو تحت پوشش خیریه  قرار دارند؟
الان نزدیک به 1150 پرونده در جریان داریم. از آن جا که بیش از پرونده های مختومه پرونده جدید داریم، عملا هر ساله بر تعداد آنها افزوده می شود. این افزایش آمار خصوصا در رابطه با بیماران سرطانی بسیار نگران کننده است. اگر آمار جزیی تری  هم بخواهید به عنوان مثال ما در سال 1390 ، 900 مورد کمک به تهیه داروی بیماران دیالیزی داشته ایم و 300 مورد بیماران ام اسی و مجددا در همان سال 7 مورد پیوند کلیه و 10 مورد نیز پیشگیری از تولد فرزند تالاسمی از طریق انجام مشاوره و آزمایش های پیش از ازدواج و پیش از بارداری.   

 

دقیقا چه بیمارانی برای کمک گرفتن می توانند به شما مراجعه کنند؟
حوزه فعالیت ما بیماران خاص هستند که طبق تعریف مراجع ذیصلاح فعلا شامل بیماران دیالیزی، هموفیلی، تالاسمی و ام اسی می شود اما ما بیماران صعب العلاج مثل سرطانی ها را هم که هزینه های درمانی بسیار بالایی دارند تا حدودی پوشش می دهیم یا مثلا گاهی پیش آمده بیمار قلبی که نیاز به جراحی داشته و خانواده توان پرداخت هزینه را نداشته است، حمایت کرده ایم. در مورد کمک به تهیه هزینه پیوند کلیه نیز با خانواده بیمار همکاری بسیاری داریم و متناسب با اینکه خانواده چقدر می تواند هزینه کند، هزینه تکمیلی را متقبل می شویم حتی گاهی پیش می آید که کل هزینه پیوند را خودمان می پردازیم. در حال حاضر هزینه پیوند کلیه 15 میلیون تومان است.

 

به جز تهیه دارو در چه زمینه های دیگری مددجویان را حمایت می کنید؟
هر 2 ماه یکبار به 600 نفر از بیماران سبد کالا می دهیم. سالانه 2 بار (ابتدای سال تحصیلی و اسفندماه) برای فرزندان بیماران پوشاک تهیه می کنیم، برای تهیه لوازم التحریر بیماران یا فرزندانشان مساعدت می کنیم، برای بیمار و خانواده اش جلسات مشاوره ترتیب می دهیم، اگر مشکلی از لحاظ حقوقی نیز داشته باشند تا آن جا که بتوانیم به حل مشکلشان در دادگاه کمک می نماییم.
نمایشگاهی هم سال گذشته به مناسبت هفته سلامت برگزار کردیم که خیلی مورد استقبال شهروندان قرار گرفت. 3 شماره فصلنامه داخلی انجمن با عنوان "دست های مهربان" را با مطالبی در زمینه پیشگیری از ابتلا به بیماری و آشنایی با درمان بیماری ها منتشر نموده ایم. برگزاری اردوهای تفریحی و زیارتی ویژه بیماران و راه اندازی یک هیات ورزشی برای شرکت دادن بیماران در مسابقات و افزایش سطح اعتماد به نفس آن ها از دیگر فعالیت های فوق برنامه انجمن است. تمامی کسانی که در این مجموعه مشغول به خدمت هستند هم علاوه بر اینکه سنگ صبور بیمارانند به صورت شخصی نیز دغدغه حل مشکلات مددجویان را دارند و هر گونه که بتوانند به حل مشکلات آنان کمک می کنند.  

 

خیریه ها برای ارائه کمک به مددجویانشان باید به منابع درآمد پایدار متکی باشند و از بسنده کردن به روش های سنتی کسب درآمد نظیر صندوق های صدقات اجتناب کنند، شما در این زمینه چه کرده اید؟
هیات مدیره از همان ابتدا این دغدغه را داشته ولی به دلایلی محقق نشده است اما اگر موفق شویم در نظر داریم یک کلینیک تخصصی در طبقه بالای ساختمان راه اندازی کنیم، در کنار اینکه به بیماران خاص به صورت رایگان سرویس خواهیم داد، برای خیریه درآمدزا نیز خواهد بود. قصد راه اندازی یک آزمایشگاه هم در زیرزمین داریم. علاوه بر این ها دو باب مغازه هم داریم که قرار است به عنوان داروخانه و فروشگاه عرضه تجهیزات پزشکی از آن استفاده کنیم که در جای خود درآمدزا هستند. البته با این همه با توجه به هزینه های سنگین دارو و درمان و همچنین تعداد رو به افزایش بیماران نیازمند، خیریه همچنان به کمک های مردمی و جمع آوری قبوض و توزیع صندوق نیاز دارد.

 

بزرگ ترین چالش های پیش روی انجمن خیریه بقیه اله چیست؟
ما دغدغه های بسیاری داریم که از جمله آن ها همین عدم تضمین درآمد است. بسیاری اوقات بیماران با مراجعه به خیریه از شدت استیصال خون گریه می کنند اما ما نمی توانیم بیش از توانمان کمکی به مددجویان بکنیم و این خیلی سخت است. در دو ماهه آخر دولت قبل قیمت دارو تا 10 برابر افزایش یافت مثلا کسی که در هفته باید دو آمپول هر کدام به قیمت 450 هزار تومان تزریق می کرد، باید بابت هر آمپول5/4 میلیون پول می داد و این برای اغلب بیماران امکان پذیر نبود.  
عدم همراهی کافی بعضی دوایر دولتی نیز از دیگر مشکلات است. ما از آن ها انتظار داریم که حداقل موانع اداری را از سر راه بردارند اما متاسفانه بعضا همراهی دیده نمی شود گاهی برای برگزاری یک مراسم باید دعوتنامه های متعددی برای مسوولان بفرستیم تا یک مسوول شرکت کند در صورتی که مثلا در شهرستان های همجوار شاهدیم که مسوولانشان، خیریه ها را از خودشان می دانند و مرتب با آن ها در ارتباط هستند.
یکی دیگر از مشکلات این است که مراجعان ما بیمارانی هستند که در اکثر موارد به دلیل مبتلا شدن به بیماری خاص یا صعب العلاج، شغل خود را از دست داده اند و علاوه بر اینکه باید هزینه های سرسام آور دارو و درمان را تهیه کنند برای تامین معاش خود نیز دچار مشکل می شوند و این در حالی است که در خیلی از موارد این بیماران قادر به انجام کارهای سبک هستند، ما تا آن جا که برایمان مقدور باشد آن ها را به مراکزی که به نیرو نیاز دارند معرفی می کنیم اما به صورت عمده کاری از دستمان ساخته نیست.

 

تصمیم ندارید که مثلا یک کارگاه تولیدی راه بیندازید و آن ها را به کار بگیرید؟
این در اساسنامه دیده نشده است به اضافه اینکه توان مالی آن را هم نداریم اما در صورت راه اندازی کلینیک و آزمایشگاه برای تامین نیرو مددجویان خودمان در اولویت هستند.

 

همانطور که ذکر نمودید، هر روز دارد به لیست بیماران اضافه می شود و لاجرم شما باید به فکر تامین هزینه های درمان مددجویان باشید، آیا برای پیشگیری هم گامی برداشته اید؟
به جرات می توانم بگویم که خیریه بقیه اله در زمینه تلاش برای پیشگیری از  بیماری ها از پیشتازان کشور بوده است و سعی داشته از هر فرصتی برای ارائه آموزش های لازم استفاده کند حتی مراکز بهداشتی و درمانی هم در این باره چند بار از ما تقدیر کرده اند.
مساجد و تکایا در ماه های رمضان و محرم که بیشتر مورد توجه مردم قرار می گیرند موقعیت بسیار خوبی است که از آن بهره می بریم. به عنوان مثال یکی از پزشکان متخصص با حضور در مجالس خانگی خانم ها و هیئات و جلسات قرآنی و با استفاده از تجهیزات نمایشی به ارائه آموزش هایی در رابطه با بیماری ها خصوصا سرطان های شایع در زنان می پردازد که با استقبال بی نظیر خانم ها نیز روبرو شده است. ما حتی در زمینه فرهنگ سازی برای اهدای عضو نیز فعال هستیم. به عنوان مثال بنده در مراسم چهلم خانم جوانی که بر اثر تصادف دچار مرگ مغزی شد و خانواده اش اعضایش را اهدا کردند در همین زمینه صحبت کردم. افرادی هم با تخصص های مختلف برای ارائه آموزش اعلام آمادگی کرده اند اما لازمه اش این است که مساجد و مجالس در این خصوص همکاری لازم را با ما داشته باشند.


   
همان گونه که مطلع هستید مردم خمینی شهر در امور نذر و  وقف و کارهای خیر سرآمد هستند اما به نظر می رسد پول آن ها در بسیاری از موارد در مسیر درستی هزینه نمی شود، نظر شما در این باب چیست؟
ما هم قائل به این موضوع هستم و بارها در این باره صحبت کرده ایم اما در کل از آن جا که این موضوع با اعتقادات مردم سر وکار دارد لاجرم باید دست به عصا راه رفت که مبادا نسبت به انجمن سوءتفاهمی پیش بیاید و این گمان ایجاد شود که ما با شعائر دینی و عزاداری مشکلی داریم.  

 

از نظر شما جای چه خیریه هایی در شهر خالی است؟
به عقیده من خیریه های درمانیِ تخصصی باید در شهر راه بیفتد. حوزه بیماران خاص حوزه وسیعی است و نیاز به تمرکز زیادی دارد. از طرفی بیماران سرطانی هم آمار فوق العاده رو به رشدی دارند و باید به طور گسترده به آن ها پرداخت. من فکر می کنم ما با یک سونامی سرطان در کشور روبرو هستیم. اگر خیریه های درمانی تخصصی بشوند خیلی بیشتر و بهتر می توان به مددجویان خدمات ارائه داد.
یکی دیگر از خیریه های مورد نیاز، خیریه های اشتغالزایی هستند. الان تعداد انگشت شماری خیریه کارآفرین و کاریاب داریم که متاسفانه چندان به چشم نمی آیند و علتش هم این است که چون چندان اسم و رسم دار نیستند بعضی افراد از کمک کردن به آن ها سر باز می زنند. در کل آمار خیریه ها در شهر ما بالاست اما متاسفانه بعضی به سمت ترویج تکدی گری پیش می روند تا بی نیاز پروری.

 

تعریف خیریه بقیه اله از محرومیت زدایی چیست؟  
ما در این حوزه چندان نمی توانیم بی نیاز پروری کنیم چرا که با مددجویانی روبرو هستیم که بیمارند و غالبا توانایی کار کردن ندارند و لاجرم ما باید در هزینه های درمانی کمک شان کنیم.

 

علاقمندان به جز کمک مالی در چه زمینه های دیگری می توانند به انجمن کمک کنند؟
انجمن در زمینه کمک های مددکارانه نیاز به نیروهای متخصص دارد همچنین کسانی که توانایی جذب کمک های مالی از افراد توانمند و از جلسات مذهبی و کانون ها و ... داشته باشند، می توانند کمک بسیاری به خیریه بکنند.

 

از خاطرات شیرین کمک های مردم نوعدوست شهرستان به خیریه برایمان بگویید؟
ماجرای مساعدت های افراد خیّر به خیریه همیشه برای ما جالب و شیرین است. مثلا خانم سالخورده ای که اتفاقا همسر شهید هم هستند علی رغم مشکلات شدید جسمی که دارند خود را موظف می دانند هر چند وقت یکبار با پای خودشان به انجمن بیایند و مبلغ قابل توجهی به ما کمک کنند.
در یکی از شماره های نشریه مان نیز شرح حال یکی از مددجویان را که از بیماری های متعدد و شدیدی رنج می برد، پدر و مادر و خانواده هم نداشت نوشتیم و از خوانندگان تقاضای کمک مالی نمودیم و ناباورانه شاهد کمک های فراوان به این بیمار در روزهای بعد از چاپ شدیم.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید