امروزچهارشنبه, 27 شهريور 1398-- Wednesday Sep 18 2019

ساعت 13:42:02

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 22:32:49

9 ماه 2 جلسه
نگاهی نقادانه به عملکرد شورای فرهنگ عمومی شهرستان

9 ماه 2 جلسه

یکشنبه, 10 دی 1391 ساعت 08:16 کدخبر :4851
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
شورای فرهنگ عمومی هر شهرستانی عالی ترین مرکز تصمیم گیری درباره مسائل و مشکلات فرهنگی آن شهرستان است. در خمینی شهر تاکنون نقدهای زیادی به این شورا صورت گرفته و از زوایای مختلفی به کارکرد این شورا پرداخته شده است.

ریاست این شورا برعهده امام جمعه و دبیر آن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است و تمام ارکان شهرستان از جمله فرماندار، شهردار، نماینده و ... عضو آن هستند. از دیگر اعضای این شورا اداره ارشاد، سازمان تبلیغات، آموزش و پرورش، نیروی انتظامی، دادگستری و .... است. نگاهی به ترکیب اعضای شرکت کننده در این شورا حاکی از آن است که از قوای قهریه مثل دادگستری و نیروی انتظامی گرفته تا ارگانهای فرهنگی مثل ارشاد و سازمان تبلیغات تا ارگانهای متمول مانند شهرداری و دانشگاه آزاد عضو این مجموعه هستند. از سوی دیگر، اصلاح و تقویت فرهنگ جامعه و جلوگیری از تهاجم فرهنگی، از جمله نیازهای امروز جامعه ماست و اصلاح فرهنگ عمومی آنقدر مهم است که به تعبیر مقام معظم رهبری؛ «اصلاح فرهنگ عمومی از همه کارها مهمتر و محور کارهای دیگر است.»

براساس آیین نامه، این شورا دارای وظایف گسترده و اختیارات وسیعی است که عبارتست از:

الف- بررسی معضلات و ویژگی های فرهنگی که در جامعه شهری وروستایی آن منطقه وجود دارد، و ارائه راهکارهای مناسب برای رفع این معضلات وانعکاس آن به شورای فرهنگ عمومی استان.

ب- تلاش برای حذف سنت های غلط رایج و تشویق مردم بر حفظ و تقویت ارزشهای دینی، مذهبی و فرهنگی منطقه.

ج- ارایه گزارش سالانه از وضع فرهنگ عمومی شهرستان و ایجاد زمینه همکاری با سایر شهرستانها برای فعالیت در جهت ارتقای فرهنگ عمومی منطقه.

د- ارایه برنامه ای مدون و همسو برای هماهنگ¬کردن دستگاهها، نهادها، مراکز و موسسات دولتی و غیردولتی در شهرستان برای فعالیت در زمینه مسائل فرهنگی.

ه- برنامه ریزی در جهت اجرایی کردن تصمیمات اتخاذ شده در شورای فرهنگ عمومی شهرستان، از طریق ملزم کردن مدیران دستگاهها و نهادهای شهرستان.

و- اتخاذ شیوه های تشویقی و نظارتی در شهرستان از سوی شورای فرهنگ عمومی به منظور اعتلا و شکوفایی فرهنگ عمومی در ابعاد مختلف.

ز- بررسی آثار فرهنگی مترتب بر سیاستها و اجرای طرح و برنامه های اقتصادی، اجتماعی در شهرستان بمنظور اطمینان از همسویی و عدم مغایرت آنها با اصول سیاست فرهنگی کشور و استان و ابلاغ نتیجه به دستگاههای اجرایی شهرستان.

ح- مطالعه سیاستهای فرهنگی ابلاغی از مرکز استان و کشور، اظهارنظر نسبت به موضوعات مطروحه و تهیه گزارشهای مورد نیاز استان برای اصلاح فرهنگ عمومی در شهرستانها و پیگیری مصوبات شورای فرهنگ عمومی وشورای عالی انقلاب فرهنگی در سطح شهرستان.

 در این گزارش سعی بر آن شده تا مجموعه سوالاتی را که ناظر به کم کاری و فقدان تأثیرگذاری لازم درباره این شوراست برای اولین بار منتشر گردد.

نقد عملکرد شورا در سه بخش موضوعات، ساختار و منابع مالی

طی سالهای گذشته، انتقادهایی به شورای فرهنگ عمومی شهرستان وارد شده است؛ این انتقادها از جنبه های گوناگون قابل بررسی است. بیشتر این انتقادها را می توان ناشی از عدم وجود یک طرح کلی و نقشه جامع از فرهنگ دانست. اگر شورا بتواند یک نقشه کلی €“چیزی شبیه به چشم انداز فرهنگی- از فرهنگ شهرستان ترسیم کند، می  تواند در چارچوب این نقشه به بررسی موضوعات مهم و ساختار و نیروی انسانی مناسب دست بزند.

€¢ نداشتن کارگروهی به عنوان پشتوانه

یکی از مهم ترین مشکلات شورا نداشتن کارگروهی برای بررسی مشکلات فرهنگی شهرستان و ارایه راهکارهایی برای حل آنها در قالب طرح مدون است. حجت الاسلام موسوی عضو شورای فرهنگ عمومی این موضوع را در یکی از جلسات شورا اینگونه مطرح می کند: «در جلسات شورای فرهنگ عمومی با برخی مسائل به صورت سرسری برخورد می شود. در این جلسه چندین موضوع مطرح شد که سرسری از آن گذشتیم. باید مصوب کنیم کارگروهی دراین زمینه ها تشکیل شود و آنها موضوع را بررسی و نهایی کنند ما هم در این جلسه گزارش کار آنان را بشنویم و اگر نقدها و نظراتی داریم اعمال و تصویب کنیم وگرنه با این وضعیت به نتیجه نخواهیم نرسید. نباید موضوعات را سرسری بگیریم.»

در جلسه دی ماه 90، مهمترین موضوعات مطرح شده در این جلسه عبارت بود از: لزوم هماهنگی در اجرای طرحهای فرهنگی، اهمیت ساماندهی هیات مذهبی. موضوعاتی که گرچه مهم دیده می شود ولی بدون هیچ اقدام عملی مواجه و تنها به چند توصیه بسنده شد. به عبارتی اصلی ترین مسئولان شهرستان در جلسه ای گرد می آیند تا چند توصیه کلی و بدون پشتوانه اجرایی مطرح کنند.

در جلسه بعدی این شورا یعنی خرداد 91 ساماندهی کاروانهای عروسی، جشنهای نیمه شعبان و اوقات فراغت مهمترین دستور جلسه بود. آشفتگی در بیان موضوعات و طرح موضوعاتی که چندان ربطی به شورای فرهنگ عمومی ندارد باعث اعتراض رییس دادگستری شهرستان شد. وی گفت: «باید مراقب بود موضوعاتی که مرتبط با جلسات دیگر هست در این جلسه مطرح نشود. مثلا برخی از مطالب مرتبط با ستاد امربه معروف است، برخی هم مرتبط با نیروی انتظامی یا شورای تامین است. به نظر من موضوع کاروانهای عروسی یا باید در شورای تامین یا جلسات ستاد امربه معروف مطرح شود. نتیجه این تداخلها هم این می شود که چون اعضا زیاد هستند و موضوعات هم زیاد هست وقت جلسه گرفته می شود و خروجی چندانی نخواهد داشت.»

جلسه بعدی این شورا اواخر شهریورماه 91 برگزار گردید. در این جلسه ضرورت برگزاری سخنرانی هایی با هدف بصیرت افزایی مطرح و تصویب شد.

عناوین موضوعات طرح شده در جلسات نشان می دهد که شورا بیشترین توان خود را در بیان مشکلات فرهنگی شهر به صورت گذرا آنهم بدون مصوبه ای خاص می گذراند، چیزی شبیه درددل. این بدان معناست که شورا به کاربردی کردن برنامه های خود کمترین توجه را می کند. بایستی از شورا پرسید، آیا طرح موضوعاتی همچون «باید برای کاهش طلاق کاری کرد» مشکل طلاق را حل می کند؟ کدام کارگروه تشکیل شده اند تا در خصوص علل طلاق و راهکارهای کاهش آن طرح ارائه دهند؟ آیا فلسفه وجودی تشکیل شورا، مدیریت فضای فرهنگی شهرستان است یا تماشاچی مشکلات فرهنگی بودن؟

€¢ تأخیر در تشکیل جلسات

9 ماه از سال جاری می گذرد و در این مدت تنها دو جلسه از جلسات شورای فرهنگ عمومی برگزار شده است. حجت الاسلام رحیمی امام جمعه به عنوان رئیس این شورا از اینکه جلسات با تاخیر برگزار می شود انتقاد کرده و در جلسه این شورا در شهریور 91 می گوید: «در این شهرستان اگر بخواهیم کار انجام دهیم خیلی کارهای عقب مانده وجود دارد. اگر بخواهیم این کارها را دنبال کنیم زمان می برد و لازم است حداقل ماهی یکبار جلسات تشکیل شود تا بتوانیم نتیجه بگیریم.» حتی این انتقاد رییس شورا باعث نشد تا جلسات شورا مانند شهرستانهای دیگر به صورت ماهانه برگزار گردد. تاخیر در برگزاری در این جلسات به حدی است که اعضا دستورجلسه قبلی را به کل فراموش می کنند. سؤالاتی که در این زمینه می¬ توان از شورا پرسید این است که آیا با برگزاری 3-2 جلسه در سال می توان مشکلات و معضلات فرهنگی جامعه را حل کرد؟ آیا اصولا موضوعات جلسه بعد از 4-3 ماه در ذهن اعضای جلسه باقی مانده است؟

€¢ ابهام در چگونگی تامین مالی مصوبات این شورا

بی تردید هرگونه مصوبه شورای فرهنگ عمومی هزینه هایی را در بر دارد و تا این هزینه ها تامین نشود اجرایی شدن مصوبات معنایی ندارد. شهرهایی که شورای فرهنگ عمومی موفقی دارند عموما هزینه طرحهایشان را با برقراری ارتباط با ادارات کل استان یا از طریق ادارات عضو این شورا تامین می کنند. ارتباطاتی که ظاهرا در شهرستان ما تاکنون برقرار نشده است. سوال اینجاست وقتی شورای فرهنگ عمومی پشتوانه مالی درخوری برای خودش پیش بینی نکرده چگونه می تواند به اجرایی شدن مصوبات احتمالیش امید داشته باشد؟ مگر نه اینکه بي مايه فطير است؟

نتیجه گیری

در مجموع باید گفت که عملکرد شورای فرهنگ عمومی به عنوان عالی ترین مرکز تصمیم گیری و هدایت مسائل فرهنگی شهرستان طی سالهای گذشته، کمرنگ و دارای پراکندگی های زیادی است و در بسیاری از موارد به موضوعات اصیل فرهنگی پرداخته نشده است. این شورا هیچگاه نتوانسته در شهرستان اثرگذاری فرهنگی داشته باشد حتی در مدت 6 -5 سالی که از عمر آن می گذرد نتوانسته 10 جلسه برگزار کند. به نظر می¬رسد در آینده، شورا می¬تواند با توجه به سیاستگذاری در عرصه کلان فرهنگی به جایگاه واقعی خود -یعنی تبدیل شدن به سکاندار فرهنگی شهرستان- دست یابد.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#2 0 معلمان 12 دی 1391 ساعت 17:58
سلام تو را به حق فاطمه زهرا منصف باشید .این همه نظر در مورد آموزش و پرورش دادیم زیر همین مطلب و انعکاس ندادید اما یک کار کوچکی تو آموزش و پرورش انجام بشه بزرگش میکنید و تبلیغ میکنید .لطفا مطلبمان را چاپ کنید . همکاران برای اینکه چرا مراسم خاسته در اداره آموزشو پرورش برگزار نشد زنگ زدند و نامه و ایمیل فرستادند چاپ نکردید خیلی بی انصاف هستید
نقل قول
 
 
#1 +3 یک فرهنگی 12 دی 1391 ساعت 01:41
ضمن تشکر از فرصت در اطلاع رسانی پیشنهاد میگردد بر روی سایت قسمتی برای ارسال نظرات ویژه ادارات مختلف باشد تا هر کس نظر یا پیشنهاد و انتقادی از هر اداره دارد به بخش مربوط آن اداره رفته و مطلب و نظر خود را درج نماید و یا حداقل یک قسمت برای ارسال نظرات کلی مخصوص ادارات مختلف وجود داشته باشد تا از این پراکندگی جلوگیری شود و زیر خبر مربوط به شهرداری از اداره ارشاد انتقا نشود و زیر خبر مربوط به اداره ارشاد در مورد اداره گاز نظر داده نشود .مشاهده میشود که خبر مربوط به راه سازی است و در زیر آن نظری در مورد اموزش و یا دانشگاه می باشد . خواهشمندم پیگیری شود .با سپاس فراوان
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید