امروزيكشنبه, 24 شهريور 1398-- Sunday Sep 15 2019

ساعت 14:20:53

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 22:32:49

آیت الله سیدمحمد احمدی

آیت الله سیدمحمد احمدی

یکشنبه, 08 بهمن 1391 ساعت 10:12 کدخبر :5147
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : فرصت آنلاین
معرفی مشاهیر خمینی شهر

نام: سید محمد احمدی

نام پدر:  سید مصطفی

ولادت:   1313 ه.ش- خمینی شهر

وفات:   1382/6/11 

محل دفن:  صحن امامزاده سید محمد

دوران کودکی و تحصیلات:

پس از طی تحصیلات ابتدایی در خمینی شهر در دوازده سالگی وارد حوزه علمیه اصفهان شد و نزد اساتیدی همچون فقیه، معلم و ادیب واعظ گذراند همزمان در سال 36 از طریق آزمون وارد دانشکده معقول و منقول دانشگاه تهران شد و در حوزه نزد آیت الله خادمی و بهبهانی فقه و اصول را آموخت و از مراجعی چون خویی و امام خمینی اجازه روایت حدیث گرفت. اهم فعالیت ها: تدریس: پس از پایان تحصیل در مدارس علمیه اصفهان مشغول تدریس شد.

مبارزات سیاسی:

از همان زمان تحصیل در عرصه سیاسی هم فعال بود از جمله در جریان مبارزات ملی شدن نفت در سال 29 و در تحصن ها شرکت فعال داشت و در این مبارزات مجروح گردید. در سال 42 دستگیر شد و پس از قیام پانزده خرداد و ایراد سخنرانی و مجددا بازگشت شد و در سال 43 از امضا کننده، نامه دسته جمعی روحانیون به هویدا بود که خواستار بازگشت امام خمینی به ایران بود. در سال 49 به مناسبت در گذشت مرجع تقلید آیت الله حکیم سخنرانی و به صراحت امام خمینی را مرجع تقلید نامیدند متعاقب آن ساواک وی را دستگیر و زندانی و ممنوع الملاقات کرد. و پس از آن ایشان بارها سخنرانی های اعتراضی و انقلاب در نقاط مختلف داشتند و بارها دستگیر و زندانی شدند از جمله سخنرانی های معروف وی در مسجد حکیم در فروردین 57 بود که پس از آن به سقز تبعید شد ولی مبارزات آن پایان نیافت و در کوران انقلاب و مناسبت های مختلف ایراد سخنرانی و تشویق مردم به ادامه مبارزات پرداختند.

تالیفات: در ستون نویسندگان قسمت مربوط به آیت الله سید محمد احمدی آثار وی آورده شده است

نمایندگی مردم خمینی شهر: در خرداد 59 اولین انتخابات مجلس شورای اسلامی نماینده شهرستان خمینی شهر شد و مجددا در خرداد 71 نماینده شهرستان گردید (دوره چهارم)

امام جماعت مردم خمینی شهر: در سال 59 به فرمان امام مسؤول ساماندهی امور شهرستان خمینی شهر و سپس امامت جمعه این شهر منصوب شد

وفات: ایشان در سال 1377 در اثر سکته مغزی خانه نشین شد و در 11 شهریور 1382 در گذشت و پیکر وی در اصفهان و سپس خمینی شهر تشییع و در صحن امامزاده سید محمد خمینی شهر در جوار گلزار شهدا به خاک سپرده شد.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید