امروزچهارشنبه, 25 تير 1399-- Wednesday Jul 15 2020

ساعت 15:56:31

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

زیر ذره بین ؛

به دنبال نخود سیاه

شنبه, 03 اردیبهشت 1390 ساعت 07:25 کدخبر :874
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : رامین شاهین

هین مرو اندر پی نفس چو زاغ کو به گورستان برد، نی سوی باغ

تعریف نخود:

نخود را که می شناسید؟ همان که با آن "نخودآب" یا با کلاس تر بگویم "گوشت و نخود" پخته می شود که صد البته خواص آن از پیزا(پیتزای) ایتالیائی بهتر است. نخود دانه گیاهی است که می گویند بومی بین النهرین بوده و به دلیل نقش آن در سلامت و تندرستی و نیز هوش، باستان شناسان و دیرینه شناسان معتقدند که از عوامل اصلی ظهور تمدن ها در این منطقه است. به هر حال دانه ای سرشار از ویتامین ها بوده و مواد مغذی و مفید می باشد

و اما نخود سیاه؛ نخود که سیاه شد دیگر وجود ندارد، نخود سیاه هیچی است که فکر می کنیم و یا اینگونه به ما القاء می کنند که هست اما در واقع نیست. بر خلاف نخود که خواص زیادی دارد نخود سیاه خاصیتی که ندارد ضرر هم دارد. حال که نخود و نخود سیاه را شناختیم و آنها را از هم تفکیک کردیم ، بینیم چه اشخاص و گروههائی از نخود سیاه استفاده می کنند.

 

1-والدین و مربیان: امان از وقتی که بچه ای شیطان و کنجکاو و پرتوقع باشد و طاقت والدین و مربیان را طاق کند. آنگاه است که آنها کودک را به دنبال نخود سیاه می فرستند! در واقع اولین باری که اغلب افراد به دنبال نخود سیاه می روند همان دوران کودکی است. حالا محصول و خروجی آن چیست بماند!

 

2-مدیران: برخی از مدیران ناتوان و بی برنامه خواسته یا ناخواسته مخصوصاً وقتی که قرار است پاسخگو نباشند و خبری هم از خبرنگاران و رسانه های پیگیر نباشد مردم را به دنبال نخود سیاه می فرستند که همان وعده هائیست که نشان در ناکجا آباد و آینده های منجمد دارد. بالاخره از این ستون تا آن ستون فرج است.

 

3-کارمندان و کارکنان: هستند کارمندانی که یا حال کار ندارند و یا کار خود را خوب بلد نیستند و یا محصول همان مربیان و والدین نخود سیاهی هستند که ارباب رجوع خود را به دنبال نخود سیاه هایی که از قانون و تبصره در می آورند می فرستند.

 

4-شبکه های تلویزیونی: این شبکه ها به خصوص بعضی شبکه های ماهواره ای نظیر فارسی وان و مشابه آن با استفاده از فیلم ها و سریال ها و برنامه های نخود سیاهی مخاطبین خود را به دنبال نخود سیاه های جذاب می فرستند. این شبکه ها بر روی افراد عاشق نخود سیاه و نیز گروههای سنی خاص تاثیر عمیق دارند.

 

5- محتاجین به رای: در سراسر دنیا مناصب و پست های سیاسی و غیر سیاسی کم نیستند که با رای مردم صاحب پیدا می کنند و بسیار اتفاق می افتد که آنهائی که نخود سیاه های جذاب، فنآوری شده، شیک و دهن پر کن، با کلاس، به روز شده، جوان پسند، موافق آرمان و آرزوهای دیرینه ی بشری و مردمی در افق های ناکجا آباد نشان می دهند بر رقیبان خود پیروز می شوند.

 

6-فروشندگان مواد مخدر: این سوداگران زندگی و جان انسان ها با نخود سیاه های اعتیاد آور و سمج خود و با استفاده از شرایط روحی و تربیتیِ قربانیان خود آنها را به سیاه چال های نخود سیاهی می فرستند.

 

7-نخود سیاه کاران سنتی: از دیر باز در تمامی مشاغل و حِرَف و کسب و کارها و نخود سیاه کارانی دیده می شده و می شوند به گونه ای که این رویه به روابط فرهنگی، تشکیل خانواده، سیاست و مذهب هم رخنه کرده است ولی وجه مشترک همه آنها این است که طرف ها و مخاطبین خود را با مهارت و به شکل های مختلف به دنبال نخود سیاه می فرستند. حتی برخی چنان در این کار مهارت یافته اند که راهنما به چپ می زنند و به راست می پیچیند و یا بالعکس! اما از آنجا که دنیا دار مکافات است بالاخره روزی یکی از این نخود سیاه ها بیخ گلوی خودشان می جهد و لابد خفه می شوند.

 

8-نخود سیاه کاران نوین: این گروه نخود سیاه کاران از فضای مجازی یعنی اینترنت و سایت های مختلف و دیگر امکانات آن و تلفن همراه و قابلیت های آن مانند پیامک و بلوتوث استفاده کرده و کاربران خود را به دنبال نخودسیاه های جذاب و پیچیده می فرستند، در ماهیت با هم کیشان سنتی خود فرقی ندارند ولی از یک طرف "دزد چون با چراغ آید گزیده تر برد کالا" و از طرف دیگر متاسفانه طعمه ها و گروههای هدف آنها جوانهاي کم سن و سال و کم تجربه و سرد و گرم روزگار ناچشیده هستند.

 

9-ابلیس: آنگاه که این موجود درگاه خداوندی اسیر منیت و قیاس شد ابلیس شد و محتاج ابزارهائی که بتواند بندگان خدا را از راه مستقیم خارج و به بیراه برد و از نور به ظلمات کشاند و شاید او اولین کسی بود که نخود سیاه ها را ابداع كرد و به کار برد؛ نخود سیاه هائی که فراوان و متنوع بوده و شاید به تعداد انسان ها باشد و هر کدام بر یکی کارگر. اما با همه تنوع، ماهیتِ نداشته ی آنها یکسان است و آن هیچ هائی است که در افق های نامعلوم و غبارآلود انگار جلوه گر می شوند؛ سراب هائی که دست نایافتنی هستند و بزرگترین شریک ابلیس در این ماجرا نفس انسان است که جولانگاه ابلیس است، اصلا همه ی نخود سیاه کاران از جمله ابلیس میدان عملشان نفس است. در این فضا است که آنها نمایشگاههائی از انواع نخود سیاهها برپا می کنند و غرفه های پر زرق و برق خود را در آن دائر می کنند. در این کشتزار ریزه نخودهائی کاشته و رشد می کند که بسیار از نخود کوچکتر اما رشدی سرطانی داشته و آنقدر بزرگ می شوند که از یک هندوانه هم حجیم تر می شوند. سیاهی شان هم از شب ظلمانی تیره تر است، به گونه ای که هیچ فن آوری مهندسی ژنتیک که به دستکاری محصولات گیاهی مشغول هستند قادر به تولید چنین نخودهای هندوانه هیکل و قیر فام نیستند. کشتزاری که مهندس آن ابلیس و شیاطین باشند محصولاتی بهتر نخواهد داشت.

نفس خود بر خود مگردان چیر تو زود او را باز گیر از شیر تو

چیر: چیره و حاکم

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید