امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 14:01:23

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

خميني شهر؛ مسائل اصلي و مسائل فرعي

دوشنبه, 29 فروردین 1390 ساعت 08:05 کدخبر :758
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : سلمان محمدی

"در همه‌ى قضايا بايد اينجورى عمل كرد. بايد درست ديد، درست سنجيد، درست محاسبه كرد. مواظب باشيم در تشخيص اشتباه نكنيم؛ قضاياى اصلى را با قضاياى فرعى جابه‌جا نكنيم؛ چيزهاى بزرگ، حوادث بزرگ و مهم را كوچك نبينيم و در مقابل، حوادث كوچك را بزرگ بينگاريم؛

بايد درست تشخيص بدهيم. اين قدم اول. بعد هم احساس مسئوليت كنيم... مسئولين كشور بيدار باشند. بيدارى مسئولين به اين است كه هرچه مي توانند به مردم خدمت كنند، و هرچه مي توانند يكپارچگى را حفظ كنند..."
آنچه در صدر كلام آمد، بخشي از بيانات رهبر فرزانه انقلاب است كه در سالروز 19 دي امسال و در جمع مردم قم ايراد كردند.
تشخيص و جداسازي مسائل اصلي از فرعي و توجه كردن به هر كدام از اينها مطابق با اهميت و اثري كه دارند، امري است كه در سالجاري، مقام معظم رهبري بارها و بارها و به مناسبتهاي گوناگون بر آن تأكيد فرموده اند و نسبت به جابجا شدن و اشتباه در تشخيص آنها هشدار داده اند.
روي سخن در اين مقال، شهرستان ما و برخي مسائل آنست. بي ترديد، راهبردهاي كلاني كه رهبر انقلاب در سخنراني ها و بياناتشان ابراز مي دارند، بايد نقشه راه و حركت باشد و لذا انتظار مردم از مسئولان و نخبگان و خواص آنست كه در خميني شهر هم، بر اين اساس عمل كنند.
مسلم است كه اگر بخواهيم در گستره شهرستان اين دغدغه رهبري و مردم را مرتفع كنيم، بايد مسائل اصلي و اساسي خميني شهر را از مسائل فرعي و درجه دوم جدا كرده، و به هر كدام در جاي خود اهميت دهيم.
متأسفانه اين امر، گاهي اوقات از سوي نخبگان و برخي مسئولان در شهرستان رعايت نمي شود و از آنجا كه اين مسئله از مطالبات اساسي رهبر انقلاب است نبايد اگر خداي ناكرده مسئول يا مسئولاني اين مهم را ناديده گرفتند و راه ديگري رفتند از انتقاد مصون بمانند.
اينك كه سال 89 رو به پايان است بد نيست مسئولان دلسوز و خدوم كه همه آنها براي خدمت به مردم تلاش مي كنند، ليستي از مسائل اصلي و فرعي شهرستان را تهيه كنند تا در سال آينده، اولويت ها فرع بر فروع نشود.
يكي از مواردي كه در آن، مسائل اصلي و فرعي جابجا شد، اختلافات بين دو مسئول در شهرستان بود كه براي مدتي فضا را دچار حاشيه كرد. فرصت از اين منظر به نقد اين رفتار مي پردازد كه عميقاً معتقديم اولويت شهرستان پرداختن به امور اصلي مردم است و اگر هر كس با هر عنواني، خواسته يا ناخواسته در مسيري خلاف آن قدم نهاد بايد مورد نقد منصفانه واقع شود.
در ماجراهاي مربوط به تغيير مديريت آموزش و پرورش، اختلافات دو مدير كه اتفاقاً از گرايشات سياسي يكساني هم برخوردار بودند باعث شد براي مدتي، ذهن بخشي از بدنه فعال شهرستان كه همان معلمان و مديران و به تبعش دانش آموزان و خانواده هاي آنها هستند به ميزان هاي متفاوت درگير اين مسئله شود.
نمي خواهيم وارد جزئيات اين اختلافات و نوع بگومگوها شويم كه گاه از همان دست مسائلي بود كه رهبر انقلاب در سخنان بسيار مهم شان در ديدار اخير با خبرگان ملت، نسبت به آنها ابراز تأسف شديد كردند.
فرصت هم اگر چه از ماههاي ابتدايي سال در جريان بخش زيادي از جزئيات اين اختلافات بود اما به همان دليل كه اين اختلافات مسئله اي فرعي و درجه دوم است از وارد شدن به جزئيات و پرداختن مفصل خودداري كرد اگرچه معتقد بوديم دانستن حق مخاطب است و لذا به اجمال اشاراتي كرديم. اكنون هم، نسبت به اينكه كدام طرف صاحب تقصير بودند يا بيشتر مقصر بودند قضاوتي نمي كنيم چرا كه در چنين مقامي نيستيم اما يك امر مسلم است و آن اينكه بخش اعظم اين اختلافات، از همان دست مسائل درجه دو و فرعي بود كه براي بخشي از جامعه و مسئولان به يك مسئله درجه اول و حياتي تبديل گرديد ضمن آنكه اساساً بخشي از اين اختلافات، مربوط به امور سليقه اي و غيركاري بود كه متأسفانه به محيط هاي مديريتي سرايت كرد؛ امري كه قطعاً و با توجه به امانت بودن مسئوليت ها، توجيه پذير نيست.
اين نوع مسائل در محيط شهرستان ما كم نيستند و مكرر مي بينيم كه جاي مسائل اصلي و فرعي عوض مي شود و متأسفانه موج هايي كه از اصلي شدن مسائل فرعي ايجاد مي شوند بر پيشرفت امور شهرستان و خدمت رساني به مردم اثر نامطلوب مي گذارند.
مسئله اصلي در شهرستان همان است كه در صدر كلام از بيان رهبر انقلاب مطرح شد و آن، خدمت رساني صادقانه و بي دريغ به مردم است. اين، بدان معنا نيست كه امر خدمت رساني صورت نمي گيرد. همين دو مسئول محترمي كه در اين مشاجره واقع شدند هر دو خدمات فراوان و غيرقابل انكاري داشته اند اما نبايد به رفتارهايي مبادرت كرد كه خدمات را هم تحت الشعاع قرار دهد و از طرفي هم، ابراز ناراحتي و گلايه مردم را به همراه بياورد كه سري از سر تأسف تكان دهند.
خدمت رساني به مردم و توجه به مشكلات مهم خميني شهر و منصرف كردن وقت و ذهن يك مسئول از درگير شدن به مسائل بيهوده و صرف اين قوت و ذهن ارزشمند براي حل مشكلات شهروندان وظيفه بسيار مهم مسئولان است. در كنار اين امر، حفظ وحدت و يكپارچگي و خودداري از اعمال و گفتار و رفتاري كه به ايجاد يا عميق تر شدن شكاف ها بينجامد نيز از جمله مطالبات رهبر معظم انقلاب است كه در صدر كلام بدان اشاره شد: " بيدارى مسئولين به اين است كه هرچه ميتوانند به مردم خدمت كنند، و هرچه ميتوانند يكپارچگى را حفظ كنند..."
اميدواريم كه اين "بيداري" بطور كامل و براي همه مسئولان و نخبگان حاصل شود و بدانيم كه مسئوليت، امانتي است كه دير يا زود از ما مي گيرند و به ديگري مي سپارند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید