امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 20:30:44

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

کاسبی با احساس مردم

صف دعانویسی از تهران تا امارات

چهارشنبه, 04 شهریور 1394 ساعت 13:41 کدخبر :9324
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : فاطمه کازرونی

سوء€Œاستفاده از احساسات و اعتقادات برخی مردم باعث شده تا تعدادی از افراد با لقب رمال و دعانویس با احساس مردم کاسبی راه انداخته و پول€Œهای کلانی به جیب بزنند.

به گزارش فارس به نقل ازخبرگزاری مهر: از قدیم افراد سودجو در قالب دعانویسی و ارتباط با عالم پنهان و یا ارتباط با ماوراء و اجنه از احساسات مردم سوءاستفاده و جیب خود را از اموال مردم انباشته می€Œکرد€Œند اما شاید به نظر نرسد که در دنیای امروز نیز که هر روز ذهن عجیب آدمی هزاران نکته علمی را کشف می€Œکند هنوز هم انسانها تحت تاثیر چنین ادعاهایی، در حالی از جیب خود برای پرکردن جیب رمال ها و دعانویس€Œها هزینه می کنند که شاید این پول بخش مهمی از مایحتاج روزمره آنها را تشکیل می€Œدهد.

در این راستا در نزدیک شهر داران فردی به امر دعانویسی اشتغال دارد که شاید کمترین سوادی در این ارتباط ندارد اما روزهای هفته در منزل وی از افرادی که برای رفع مشکل خود به وی مراجعه کرده€Œا€Œند€Œ انباشته است.

وارد خانه وی که می€Œشویم با مکانی مخروبه و پر از زباله روبرو می€Œشویم که این پیام را به ذهن مخابره می€Œکند که اگر این منزل محلی برای دعاکردن به منظور برآوردن حاجات است، چرا کوچک€Œترین تاثیری در احوالات ساکنان این خانه نداشته است.

یکی از مراجعان این فرد دعانویس می گوید: برای دادن دعا به من ۲۵ هزارتومان درخواست کرد اما من تنها ۱۸ هزار تومان داشتم که وی به من گفت اگر ۲۵ هزار تومان ندهم دعایی که می€Œنویسد تاثیری نخواهد داشت.

وی در پاسخ به این سوال که چگونه می€Œتواند حرف مردی که مدعی است دعایش با ۲۵ هزار تومان برآورده می€Œشود را باور کند، گفت: حرف وی را باور می€Œکنم، باید هرجور شده ۲۵ هزار تومان پیدا کنم.

اما در این میان افرادی هستند که به عقیده آنها دعای این رمال هیچ گونه تاثیری در برآورده شدن حاجاتشان نداشته است.

یکی از افراد این محل در گفتگو با من می گوید: یکی از گاوهای گران€Œقیمت من شیردهی نداشت و با توجه به توصیه€Œهای اهالی محل به این شخص برای رفع مشکلم مراجعه کردم؛ وی دعایی برای من نوشت و گفت نباید آن را باز کنم وگرنه تاثیر دعایش باطل می شود و از من خواست چندماه دیگر نیز برای گرفتن دعایی دیگر مراجعه کنم.

وی افزود: زمانی که پس از چندماه متوجه عدم تاثیر دعای این فرد شدم دل به دریا زده و آن را گشودم و با تعجب متوجه مطلبی بسیار نامربوط در این کاغذ با عنوان «اگه شیر داد بدوشش، اگه نداد بفروشش» شدم که تا مدتی قادر به صحبت نبودم؛ البته این را هم بگویم که خط کاغذ بسیار ناخوانا بود و من بسیار به سختی توانستم آن را مشاهده کنم اما بلافاصله کاغذ را دور انداختم.

یکی دیگر از افرادی که در این محل از فرد رمال مذکور شاکی است، می€Œگوید: دعاهای این فرد تاثیری ندارد اما وی از طریق این کار روزی حداقل ۵ تا ۶ میلیون درآمد دارد و حتی خودروهایی از امارات متحده عربی و کشورهای حوزه خلیج€Œفارس نیز به این مکان می€Œآیند.

وی گفت: تنها یک نمونه از ادعاهای وی را بیان می€Œکنم که فردی برای مداوای گاوی که تنها از یک طرف علف€Œها تغذیه می€Œکرده است به نزد وی آمد و پس از دعاهای بی اثر سید با مراجعه به دامپزشک متوجه شد گاو مذکور یک چشمش کور بوده است؛ به همین سادگی!

این فرد تاکید کرد: البته دادستانی به عنوان مدعی€Œالعموم دو بار برای برچیدن بساط وی وارد عمل شده است اما به دلیل حمایت های ناشی از ناآگاهی مردم موفق به اقدام عملی نشده است.

وی اضافه کرد: در واقع این فرد با سوء استفاده از اعتقادات مردم کاغذی را به آنها تحویل و سفارش به عدم بازکردن آن می€Œدهد که هیچ دعایی در آن نیست.

جادوگرانی که اخلال می آفرینند

€Œدر این ارتباط حجت الاسلام حسن بابایی مسئول تشکل های دینی اداره تبلیغات اسلامی استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: رمال€Œها و افرادی که سر کتاب باز می کنند بر دو نوع هستند؛ برخی رسما تحت عنوان رمالی و جادوگری فعالیت می کنند که سازمان تبلیغات با آنها برخورد جدی انجام می€Œدهد.

وی افزود: بر این اساس با برخی از این افراد با عنوان اعتقادی سازمان تبلیغات برخود می€Œکند و برخی نیز با عنوان اخلالگر در امنیت جامعه تحت پیگرد نیروی انتظامی و دستگاه€Œهای امنیتی قرار می€Œگیرند.

مسئول تشکل های دینی اداره تبلیغات اسلامی بیان داشت: دسته دیگر از این افراد نیز با عنوان رمالی فعالیت نمی€Œکنند بلکه در قالب مراسم مذهبی و دعا به کار رمالی و دعانویسی می€Œپردازند.

وی با اشاره به نمونه بارز این موضوع تاکید کرد: ما در دین مبین اسلام مراسمی تحت عنوان ختم سوره یاسین و یا انعام نداریم و گرچه این امر به خودی خود مشکلی ندارد اما گاه برخی افراد در قالب این گونه مراسم€Œ به رمالی یا دادن دعا به مردم می€Œپردازند که امکان برخورد رسمی با این موارد وجود ندارد و برخورد با آن تنها نیازمند ایجاد زیرساخت€Œهای فرهنگی است.

حجت€Œالاسلام بابایی تاکید کرد: البته اگر مردم از این افراد با ارائه مستندات شکایت کنند که در قالب دعانویسی و یا رمالی و جادوگری جیب مردم را خالی و با اقدام به کلاه€Œبرداری به امنیت جامعه خلل وارد می€Œکنند دستگاه€Œهای امنیتی وارد عمل شده و با آنها برخورد قضایی انجام می€Œشود.

وی با اشاره به اینکه نمونه بارز این مورد برخورد دستگاه قضایی با حلقه عرفان بود، اضافه کرد: فرد موردنظر مدعی انرژی درمانی با آیات قرآن بود که همانگونه که شاهد بودیم برخورد جدی با سرکرده این حلقه انجام شد و آغاز پیگیری این مسئله نیز تنها با شکایت یک نفر انجام شد.

مردم بدون نگرانی از افراد دعانویس و سودجو شکایت کنند

مسئول تشکل های دینی اداره تبلیغات اسلامی تصریح کرد: مردم اگر هرگونه موردی از دعانویسی یا رمالی سراغ دارند می€Œتوانند بدون نگرانی با ارائه مستندات از این عملکرد افراد و با نوشتن نامه به اداره تبلیغات اسلامی شکایت کنند و حتی نیازی به حضور آنها در دادگاه و اعلام نام نیز نیست.

وی اضافه کرد: بدین شکل پس از ایجاد پرونده در دستگاه قضایی برای فرد موردنظر یک یا دو هفته تحقیق میدانی توسط نیروهای اطلاعات انجام می شود و در صورت اثبات این امر بساط این افراد جمع می شود همانطور که با شکایت یک نفر حلقه فانوس در شهرهای اصفهان، نجف آباد، خمینی شهر نیز برچیده شد.

حجت الاسلام بابایی با اشاره به اینکه ما در دین اسلام علمی به نام رمل و جفر داریم وحتی کتاب های آن نیز در دسترس است، ابراز داشت: این علم در اختیار افراد عالم دینی است اما به طور معمول برخی افراد بی سواد در حال کلاه€Œبرداری با ادعای داشتن این علم در جامعه هستند و حتی ممکن است به جای رفع مشکل فرد برای آنها مشکلات جدیدی ایجاد شود.

سحر و جادو در اسلام حرام و مراجعه به افراد مدعی صحیح نیست

وی بیان داشت: نه تنها این علم بلکه هرگونه علمی که با آن کلاهبرداری و اخلال در جامعه انجام شود پیگیری قانونی دارد و با آن برخورد جدی انجام می شود ضمن اینکه سحر و جادو در اسلام حرام است و بر این اساس توسل جستن به افرادی که مدعی این امر هستند نیز صحیح نیست.

مسئول تشکل€Œهای دینی اداره تبلیغات اسلامی اضافه کرد: این افراد به طور معمول اطلاعیه تبلیغی در ارتباط با فعالیت خود صادر نمی€Œکنند بلکه این خود مردم هستند که با ناآگاهی به این افراد مراجعه و حتی برای آنها تبلیغ می€Œکنند.

وی اضافه کرد: بر این اساس لازم است متولیان امر به آگاهسازی مردم در این زمینه بیشتر اقدام کنند که به جای توسل به این امور به خدای بزرگ توکل کنند و ائمه€Œاطهار را در پیشگاه خداوند شفیع قرار دهند.

حجت الاسلام بابایی تاکید کرد: در دین اسلام داریم که هر فرد هنگام خارج شدن از خانه برای در امان ماندن از شر و بدی سوره€Œهای معروف به چهارقل به ویژه سوره€Œهای ناس و فلق را بخواند و صدقه بدهد که این کار بلاهایی همچون چشم زخم را برطرف می کند.

با رمال ها برخورد می کنیم

همچنین سرهنگ غلامرضا شهریاری رئیس مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی استان اصفهان در این ارتباط در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در دو حالت برخورد با افراد رمال با نیروی انتظامی است یکی اینکه افراد رمال دارای شاکی بوده و یا کار خود را به اندازه ای گسترش داده باشند که از نظر قانونی کار آنها جرم محسوب شود.

وی با هشدار به مردم در ارتباط به اینکه تحت تاثیر جوسازی€Œهای این افراد قرار نگیرند، بیان داشت: این افراد بدون سواد و اطلاعات کافی از ناآگاهی مردم استفاده کرده و در اغلب موارد حقوق آنها در سطح یا بسیار بالاتر از یک پزشک است به گونه€Œای که حق ویزیت دریافت و درست همانند پزشکی که برای بررسی وضعیت بیمار خود از وی درخواست مراجعه مجدد دارد این افراد نیز به مراجعان می گویند که یک یا چندماه دیگر مراجعه کنند تا دعای جدیدی دریافت کنند و از این طریق پول کلانی به جیب می زنند.

مردم اطلاعات خود از افراد رمال و دعانویس را به پلیس گزارش کنند

رئیس مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی استان اصفهان با بیان اینکه مردم باید اطلاعات و آگاهی€Œهای خود را در این ارتباط افزایش دهند، ابراز داشت: از مردم این درخواست را داریم که در صورت مشاهده این افراد با ارائه مستندات به پلیس از وی شکایت کنند و نیروی انتظامی با تحقیق جامع محلی و تهیه گزارش مستند کامل، پرونده این افراد را به دادگاه ارجاع می€Œدهد.

سرهنگ شهریاری ابراز داشت: رسانه€Œها نیز باید ذهنیت مردم را نسبت به این امور روشن و نسبت به آگاهسازی افراد جامعه و سوق دادن آنها به سمت دین برای رفع مشکلات خود اقدام کنند.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید