امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 12:35:05

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

نود و یکی که گذشت

شنبه, 07 اردیبهشت 1392 ساعت 08:11 کدخبر :5471
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : محمدعلی شاهین
مروری بر رخدادهای سال قبل در شهرستان خمینی شهر در حوزه های مختلف از جمله فرهنگی، اجتماعی و هنری و عمرانی و خدماتی می تواند به افزون شدن تجارب و یافتن نقاط قوت و ضعف منجر شود و بهره گیری از آن ها در جهت رشد و ارتقای جامعه صورت گیرد.

آنچه در سال 91 در شهرستان اتفاق افتاد در یک منظر کلی برخی در خدمت ارتقاء سطح فرهنگ و آگاهی های و افزایش سطح رفاه عمومی و نیز پر کردن اوقات فراغت بودند و برخی فایده چندانی در بر نداشت و معدودی نیز نوعی پس رفت محسوب می شود.
رخدادها را می توان به دسته های مختلف از جمله فرهنگی، اجتماعی، هنری، عمران، اقتصادی و سیاسی و خدماتی تقسیم نمود که در این مجال به تجزیه و تحلیل برخی رخدادهای سال 91 در حوزه فرهنگی پرداخته می شود.

ظهور دو نشریه
- بی شک صدور مجوز دو نشریه صبح سده و کهندژ پس از سالها ماندن در صف صدور مجوز و متعاقب آن روی دکه رفتن اولین شماره صبح سده و زودتر از آن رخصت خبر شادی بخش برای اصحاب فرهنگ و رسانه بود.
انتشار چنین نشریاتی امیدها و آروزها را برای سوق مردم شهرستان به مطالعه و کسب خبر و اطلاعات از طریق نشریات و نیز بازتاب نقطه نظرات شهروندان افزایش می دهد و قطعا با سیاست های درست دست اندکاران و ورود اصحاب فکر و اندیشه شهرستان به حوزه مطبوعات بسیاری از معضلات جامعه طرح و حتی کمرنگ و گاه حل خواهد شد چرا که اگر معتقد به کار فرهنگی هستیم چه رسانه ای کار بردی تر از نشریات محلی سراغ می توان داشت.

افتتاح سازمان رفاهی تفریحی
- دومین اتفاق مبارک سال 91 افتتاح سازمان رفاهی تفریحی شهرداری خمینی شهر است که چهارمین سازمان از نوع خود در سطح استان می باشد.
تشکیل این سازمان از مطالبات بحق مردم شهرسنان بود چرا که در دنیای مدرن شهرداری ها با نهادهای اختصاصی خود در زمینه فرهنگ و آموزش های شهروندی قدرتمند عمل کرده و نتایج مثبتی به دست آورده اند که نمونه های آن را می توان در سازمان اصفهان دید که حتی امروزه به مرحله پذیرش شهروندان الکترونیک رسیده است.
در عمل سازمان های رفاهی تفریحی در شهرستان های دیگر متولی قدرتمندی برای فعالیت های فرهنگی هنری و تفریحی در قالب تشکیل کمیته های فرهنگ شهروندی و گرد آوری صاحب نظران و هنرمندان و شاعران و نویسندگان و سازمان دهی آن ها در جهت ارتقای سطح فرهنگ عمومی و شهروندی و پر کردن فراغت انتشار مختلف جامعه از کودکان تا سالخوردگان گردیده اند.
با تشکیل این سازمان امید می رود فعالیت های پراکنده و مقطعی و بدون پشتوانه در زمینه های ذکر شده سازمان دهی شود و نیروهای مستعد جذب شده و کارهای به زمین مانده و مغفول مانده اجرایی شود.
قطعا برنامه ریزی مناسب و تعیین الویت ها و پرداختن به کارهای زیربنایی ، یعنی چشم انداز سال جاری سازمان می تواند از امکان جدید بهترین بهره را بگیرد.

تعطیلی طولانی سینما
- تعطیلی طولانی سینما فرهنگ از نکات دلسرد کننده ای است که اصحاب فرهنگ و هنر را آزرده خاطر کرده چرا که نگران آثار منفی غیر فعال شدن این مرکز هستند که می تواند در خدمت فرهنگ و هنر شهرستان باشد ولی نیست و سرمایه موجود معطل مانده است.
به نظر می رسد مدیریت بومی و در عین حال کاردان سینما بتواند تحرک و پویایی را به این مرکز کلیدی باز گرداند تا به نیازهای فرهنگی و هنری و تفریحی جامعه پاسخ مناسب دهد.

جشن دانشجویی
- برنامه قابل تعمق دیگری که در اسفند 91 اجرایی شد برگزاری چهارمین جشنواره بزرگ دانشجویی بود که علاوه بر برنامه های متنوع آن یکی از نخبگان شهرستان یعنی جناب آقای دکتر حسین خانی از نویسندگان فعال کشوری که بیش از صد اثر از خود تاکنون انتشار داده اند میهمان دانشجویان همشهری خود بودند که البته فضای برنامه را جذاب تر کرده بود.
این گونه برنامه ها می تواند با افزودن بر محتوای خود و با استفاده از توان و ابتکارات و خلاقیت قشر دانشجو سبب هویت بخشی به نسل جوان و ایجاد نشاط و شادابی و همدلی گردد و نیروهای بالقوه قشر فرهیخته به فعل در آمده و در خدمت فرهنگ جامعه قرار گیرد.

شورای فرهنگ عمومی
- موضوع دیگری که لازم است در این تحلیل به آن پرداخته شود شورای فرهنگ عمومی است که وظایف ویژه ای برای آن تعریف شده است ولی حضور محسوسی از آن در تغییر و تحولات فرهنگی شهرستان دیده نمی شود.

انتضار علاقه مندان وصاحب نضران حوزه فرهنگ از این شورا این است که برنامه مدونی برای کار خود داشته ومهندسی فرهنگی شهرستان را در دست بگیرد وبجایپرداختن به مسایل حاشهای وخرد وجزیی به تدوین سیاست کلان فرهنگی بپردازد

کانون های فرهنگی -قرآنی
- علاوه بر موارد ذکر شده کانون های فرهنگی و قرآنی و ادبی در سطح محلات ومدارس فعالیت هایی به مناسبت های مختلف در طول سال 91 داشتند که در نوع خود جالب و ارزشمند بود و تا حدی توانست برخی کمبودها و نیازها را بر طرف کند.

اولین یادواره شهدای دانش آموزی
- یادواره شهدای دانش آموز و فرهنگی شهرستان از سوی آموزش و پرورش به منظور تحلیل از شهیدان فرهنگی از جمله برنامه هایی بود که متاسفانه تحت الشعاع سفر وزیر آموزش و پرورش قرار گرفت و اصل ماجرا را به حاشیه برد به هر حال دانش آموزان و فرهنگیان در شکل گیری مبارزات دوران انقلاب و نیز دفاع مقدس حضور فعال داشته و شهیدانی تقدیم کرده اند که تجلیل کمترین کاری است که در این ارتباط می توان انجام داد.

یک افتتاح
- افتتاح کانون فرهنگی امام خمینی آموزش و پرورش به عنوان یک زیرساخت بود که انتظار استفاده بهینه از آن را در جامعه فرهنگی ایجاد کرد.

خاصیت رتبه ها
- کسب رتبه های متعدد کشوری و استانی از سوی صاحبان قلم و اندیشه شهرستان و نیز انتشار آثار آنها در سال گذشته خستگی را از تن هر فعال فرهنگی حتی به طور موقت بدرکرد. چرا که به هر حال میوه بر درختی از باغ فرهنگ به ثمر رسیده بود یکی دیگر از این درختان که سال 91 میوه داد انتشار اولین کتاب از زندگی شهدای خمینی شهر بود.

مرگ نا خواسته
- غم انگیزترین اتفاق برای جامعه فرهنگ دوست خمینی شهر فوت اصغر خاسته بود که برخی آن را به عنوان فرو ریختن یکی از ستون های فرهنگی شهرستان تعبیر کردند ولی امید می رود که نهال هایی که ایشان در طول عمر پر برکت خود کاشتند کم کم به درختان تنومند تبدیل شوند که بتوانند به عنوان ستون های نو همچنان عمارت پر شکوه فرهنگ شهرستان را افراشته نگه دارند.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 +1 سعیدآقامحمدی 07 اردیبهشت 1392 ساعت 12:59
س. نامردیه که نمایشگاه عکس عاشورییان رسول مختاری را دکر نمی کنید.من شخصا دیدم چه جوری یه تنه این نمایشگاه رابرگزار کردوجقدر دوست داشت این کاررا جون می گفت برای امام حسین(ع) دارم کار می کنم...
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید