امروزسه شنبه, 04 ارديبهشت 1397-- Tuesday Apr 24 2018

ساعت 01:17:55

آخرین به روز رسانی : شنبه 02:03:18

گفتگو با مخترع جوان خميني شهري؛

هادی نعمتی

چهارشنبه, 29 شهریور 1391 ساعت 07:40 کدخبر :4530
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : مطهره عباسیان
مخترعین خمینی شهری

لطفا بيوگرافي تان:

هادي نعمتي هستم. متولد 1366 . كارشناس الكترونيك.

از چه زماني علاقه مند به اختراع بوده ايد؟

در نوجواني علاقه مند و كنجكاو بودم و دستگاه هاي برقي را باز مي كردم تا ببينم درونشان چه خبر است. گاهي خراب مي شد و گاهي دوباره به حالت اول برمي گشت.

خانواده مخالفتي نمي كردند؟

مخالفت كه مي كردند. بعضي وقت ها كار به دعوا مي كشيد اما من توي ذوقم نمي خورد.

جرقه این کار از کی در ذهن شما روشن شد؟

از دانشگاه مجلسي و موقع تحصيل. اصولا من به هر مشكلي برخورد كنم فورا براي رفع آن به فکر راه حل می افتم و همين ايده ها منجر به اختراع مي شود.

از اختراعات ثبت شده تان بگوييد:

دو اختراع ثبتي دارم. يكي كنترل هوشمند دماي اتاق و ديگري قفل امنيتي درب خودرو.

راجع به قفل امنيتي توضيحاتي مي دهيد؟

اين دستگاه عملكرد مكانيكي و مغناطيسي همزمان دارد. از آلياژ ضد اسيد تهيه شده و مجهز به شوك الكتريكي است. سارق به هيچ عنوان نمي تواند درب خودرويي كه مجهز به اين قفل است را باز كند. در واقع اين اختراع پاتكي به شيوه هاي شناخته شده سرقت خودرو است.

با توجه به مشكلات ثبت اختراع، آيا شما حاضريد كه طرحتان را بفروشيد ؟

به هيچ عنوان حاضر نيستم. دوست دارم با حمايت ها، طرحم را به توليد انبوه برسانم. گرچه هزينه ثبت و رفت و آمد به تهران و حتي برخي مواقع برخوردهاي كانون مخترعان خيلي سخت است و گاهي آنقدر خسته شده ام كه حتي مي خواسته ام اين كار را كنار بگذارم اما با روحيه اي كه اعضاي انجمن به من داده اند باز فعاليتم را از سر گرفته ام. تازگي شهرك علمي تحقيقاتي اصفهان گفته است كه مي تواند طرح ما را به توليد انبوه برساند. دوست دارم توليدكننده كارم شوم نه فروشنده طرحم.

آخرين اختراعتان؟

سيستم ضد امواج الكترو مغناطيسي دكل هاي "بي تي اس" . طي گزارشي كه از فرصت خواندم و مقالاتي كه تهيه كردم و مطالعه كردم به ضررهاي ارتعاشات پي برده ام و سعي دارم در اين زمينه كارهاي مفيدي انجام بدهم.

چطور ايده يك اختراع به ذهنتان خطور مي كند؟

من هميشه در حال يادداشت برداري هستم. در جمع ها كه بحثي مي شود رصد مي كنم كه چه حرفي ممكن است به كار بيايد و ايده به ذهنم مي رسد.

آيا از شهرهاي ديگر از شما دعوت به همکاری کرده اند؟

نه. من چون زياد در جمع بچه ها نبوده ام و در جشنواره ها شركت نكرده ام هنوز معروفيت ندارم. تازگي در المپياد مخترعين دانشگاه مشهد شركت كرده ام و خيلي اميدوارم كه يكي از 3 نفر برگزيده باشم.

آيا اگر معروف شديد دعوت ها را مي پذيريد؟

نه. من خيلي دوست دارم كه اصالتم را حفظ كنم و اگر از شهر هم رفتم، هميشه براي شهرم هر كاري بتوانم مي كنم. یکی از بزرگ ترین دغدغه های من این است که وجهه خوب خمینی شهر را از طریق گرد آوری نخبه ها و مقام آوری در جشنواره ها به آن برگردانم.

برنامه هاي آينده تان؟

تا آن جا كه بتوانم به پيشرفت فكر مي كنم. بايد تامين بشويم چون اين راه سخت است و اگر پشتگرمي نداشته باشيم واقعا مشكل مي شود.

شما اعتقاد داريد كه احتياج مادر اختراع است؟

بله. احتياج پيش آمد كه مثلا من سيستم كنترل دماي هوشمند اتاق را ساختم. از بس منوكسيد كربن جان آدم ها را مي گرفت. ضمن اين كه به مصرف انرژي هم خدمت زيادي خواهد كرد. اگر اين اختراع به توليد انبوه برسد، اگر وام هايي كه مي خواهند به مخترعان بدهند اين قدر سود بالا نداشته باشد، اگر حمايت كنند.

در پايان؟

تشكر از خانواده ام كه هميشه اذيتشان كرده ام و هم چنين تشكر از فرصت. تشكر ويژه هم از شهردار و رييس شورا دارم به دليل قول هايي كه براي حمايت از ما داده اند.

نظرات  

 
#1 +1 مریم 11 مرداد 1394 ساعت 14:08
باسلام
آقای نعمتی واقعا افتخار ما هستند
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید