امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 05:50:12

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

خادم خمینی شهری حرم امام رضا(ع) تشریح می کند؛

چگونه خادم امام رضا(ع) شدم؟

سه شنبه, 29 اسفند 1391 ساعت 12:04 کدخبر :5365
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : مطهره عباسیان

 گوشه چشمش كه از اشك نمناك شد، به گفتن ناگفتههايش زبان ميگشايد. آنقدر كه سپيده سر ميزند و او با شانه هايي كه سنگيني بارشان را دم خانه يار گذاشته اند، سبك و آرام يك روز ديگر را شروع مي كند. یکی از خادمان باسابقه بارگاه علي بن موسي الرضا سيد حسين ابطحي فروشاني است. او متولد سال 1335 است و با مغازه داري در ميدان شهداي مشهد روزگار می گذراند. 22 سال است لباس خادمی بر تن دارد تا از زائران و مهمانان امام رئوف پذیرائی کند. او و صدها تن چون او؛ خادم خانه ای هستند که تا روز قیامت محل رفت و آمد فرشتگان است...
بسیاری از کسانی که به زیارت اين حرم شریف می روند آرزو می کنند که ای کاش فرصت و زمینهای پیش بیاید که خادم حضرت باشند.
در ذهن بیشتر افراد این سوال وجود دارد که چطور خادمان به این مقام نائل شده اند و امروز از سيد حسين ابطحي پاسخ اين سؤال را مي شنويم.

 

هر سحر، نواي تكبير اذان كه از گلدستهها جاري شود، به حرم رسيده است. بعد از اداي فريضه صبح، زيارت عاشورا و لوح خواني، روبهروي پنجره فولاد مي ايستد و نگاهش را به گنبد طلا مي دوزد.چند سال است توفیق خدمتگزاری در حرم رضوی را داريد و چه اتفاقی افتاد که خادم شدید؟
قبلاً روي ماشين باري و در جاده كار مي كردم. ماه رمضان 65 به مشهد آمدم. از امام رضا خواستم شغلي بهتر به من عطا كند و بعد از خوابي كه ديدم و مادرم گفت كه هيچ وقت براي كسي بازگويش نكنم، سال66 بود كه با خانواده ام در مشهد ساكن شدم. از همان زمان صبح به صبح وارد حرم كه مي شدم بعد از زيارت، مفاتيح و قرآن هايي كه روي زمين مانده بود را جمع مي كردم و سر جايشان مي گذاشتم و بعد هم سلام مي دادم و به مغازه ام مي رفتم. اين كار را در تمام اين مدت انجام مي دادم تا اوايل سال 69 بود كه يك روز ديدم براي خادمي اسم نويسي مي كنند. من هم جلوي دفتر آيت ا... خزعلي نژاد در صف ايستادم وقتي رفتم اسمم را بنويسم ايشان به من گفت كه مداركت را بياور كه شما تأييد شده اي چون كارهايي كه روزانه مي كردي را ديده ايم. مشخص شد كه در اين مدت مرا زير نظر داشته اند.

 

بعد خادم چه قسمتي از حرم شديد؟
اوايل مسؤول كل مفاتيح و قرآن هاي حرم و بعدها هم در قسمت كفشداري مشغول شدم.

 

الان در كدام كفشداري هستيد؟
روز به روز مشخص مي شود كه كدام كفشداري باشيم. هر روزي كه شيفتمان باشد به ما مي گويند كه كدام بخش برويم.

 

چطور مي شود خادم امام رضا شد؟
به دو شکل مي شود خادم امام شد. "رسمی موروثی" که مورثی از پدر به فرزند ارشد به ارث می رسد و در حال حاضر آستان قدس رضوی به هیچ وجه اینگونه جذب نیرو ندارد. صاحبان حكم موروثی کسانی هستند که جد یا پدر جد آنها در سال های بسیار دور خدمات ارزشمندی برای دین اسلام انجام داده اند یا هدیه بسیار بزرگی مانند ملک و زمین وقف حضرت رضا(ع) کرده اند؛ یا اینکه از علمای بزرگ بوده اند.
گروه دوم به صورت "افتخاری" است که با ثبت نام از علاقه مندان و گزینش هاي لازم و پس از طی دوره ها و کلاس های مختلف برای یک دوره آزمايشي 1 تا 3 ساله جذب می شوند و اگر شخصي در طی این مدت از لحاظ اخلاقی، مهارتی و انضباطی مورد تائید قرار گرفت حکم "تشرفی" و سپس" افتخاری" از جانب تولیت آستان به او اهدا می شود. البته در اين سال ها بيشتر از 15 هزار نفر هنوز پشت درهاي بسته و در صف انتظار مانده اند.

 

يعني براي خادم قسمت هاي مختلف حرم شدن تخصص لازم است؟
همانطور كه گفتم پس از پذیرفته شدن، تحقيق و بازديد مي كنند تا بفهمند چه جور شخصيتي داري. بعد كلاس هاي قرآن و ايدئولوژي و آشنايي با حرم و... مي گذارند و امتحان مي گيرند. بايد تمام قسمت هاي حرم را با اسامي جديد و قديمش، كاملا بلد باشيم. هر رواقي هم كه اضافه شود يك دوره و جلسه مي گذارند و دوباره امتحان مي گيرند. بعد از امتحان ها حكم مي دهند.

 

حكم افتخاري شما را چه موقع دادند؟
من 12 سال طول كشيد تا حكم افتخاري پيدا كردم. الان هم كه هفته اي يك بار شيفت كفشداري هستم و البته شيفت هاي فوق العاده هم در مواقع لازم داريم كه هر وقت بگويند بايد در حرم حاضر باشيم. در مراسم تحویل کشیک، جارو زدن های صبح، ظهر و شب، جمع آوری نذورات روی ضریح مطهر و مراسم های قرآن و خطبه خوانی نيز در حرم حضور داريم.

براي خدام حرم امتيازات خاصي هم وجود دارد؟
براي خدام يك امتياز ويژه هست كه ارزشمندتر از هر چيزي است. خدام رسمی دارای 2 قبر در حرم و خادم افتخاری هم صاحب یک قبر در حرم هستند. 20 سال است كه خدمت مي كنم و در صحن آزادي يك جا قبر داشتم كه با فوت دخترم در دي ماه 91 او را در آنجا به خاك سپرديم؛ نزديك ضريح مطهر. امتيازي از اين بالاتر؟! و ديگر اين كه مردم هر جا ما را ببينند احترام عجيبي به ما مي گذارند.

 

سخت گيري خاصي هم روي كار خدام هست؟
به تأخير داشتن خيلي حساسند. صبح هاي شيفت بايد سر موقع بياييم و كارت بزنيم. چند سال پيش اينقدر حساسيت به تأخير نبود.

 

خادم حرم، درآمدي به خاطر اين كار دارد؟
خادمان حرم شغل جدا دارند. خادمان رسمي هم چيزي به نام حقوق ندارند. در سال چند خروار گندم داريم. همين قبري كه به خدام مي دهند، ارزش مادي بالايي دارد. اما خدام تشرفی قبر هم ندارند و فقط در روزهای کشیک خود از غذای حضرت استفاده می کنند. یک گروه هم خادم حقوق بگیر و کارمند آستان قدس رضوی هستند که فقط یک قبر دارند.

 

زیباترین لحظه‎ شما در حرم؟
وقتي رو به حرم باشي و مشغول راز و نياز. هر كسي حال خودش را بهتر مي داند. وقتي با استغاثه پيدا كردن در حالتي مي روي كه فقط خودت مي داني؛ اين بهترين لحظه و بهترين حال بوده است.

 

بدترين لحظه شما در حرم؟
بدترين صحنه وقتي است كه زائري پيش شما اشكش سرازير شود از اين كه كيفش را زده اند. چه مهمان داخلي و چه خارجي. حسي كه آن زائر در شهر غربت دارد، بسيار ناراحت كننده است. اين صحنه را من چند بار ديده ام.

 

آيا با بالا رفتن سن، اين كار خسته كننده نيست؟
بار سنگين است اما نه با اين عشقي كه هست. يك "خسته نباشيد" و"اجرتون با آقا!" از طرف زائر، خستگي را از تن بيرون مي كند.

 

فرق زائران جديد با قديم؟
سؤال سختي است. به نظرم زوار، قديم ها مهربانتر و رئوفتر بودند. يك مقدار الان لقمه ها قاطي شده. قديم ها دعاها بيشتر مي گرفت اما حالا... خيلي سخت است كه نظري در اين باره بدهم.

 

شلوغ ترين روز حرم؟
الان، همه روز سال زائر داريم. در كل سه گروه زائر داريم. زائرین تاجر كه عيدها مي آيند، زائرین اداري كه تابستان ها به زيارت مشرف مي شوند و زائرین كشاورز كه زمستان ها به مشهد مي آيند.

 

از امام رضا(ع) کرامتی دیده‎اید؟
خيلي زياد. يكي از شب هاي تولد امام رضا در حدود ده سال پيش از 12 شب تا سحر ده پانزده مورد شفايافته داشتيم. البته اطلاعات دقيق تر اين مسائل را بايد از مسوولين حرم بپرسيد.

 

حرم امام رضا(ع) چند کشیک دارد و در هر کشیک چه کسانی خدمت می کنند؟
16کشیک داریم 8 تا صبح و 8 تا شب و در هر کشیک، تعدادی خادم، دربان، فراش، کفشدار، نگهبان و سرایدار خدمت می کنند.

 

خانواده با خادم بودن شما مشکلی ندارند؟
ابداً. هر چه داريم از لطف خدا و امام بوده است.

 

خميني شهري هايي كه به مشهد مي آيند توقع خاصي از شما دارند؟
بعضي ها فكر مي كنند كه مهمانخانه حضرت دست من است. گاهي از اصفهان راه نيفتاده، زنگ مي زنند كه ما داريم مي آييم برايمان غذاي مهمانخانه را جور كن. قبلا يك كارت داشتيم و با آن به دوستان غذا مي داديم ولي الان جوري شده است كه يك دانه برنج اجازه نداريم بيرون بياوريم. دوربين كار گذاشته اند و اصلا اجازه نمي دهند. فقط سالي 2 وعده غذا مي توانيم از مهمانخانه حضرت بيرون بياوريم. از آنجايي كه روزهاي شيفت، استراحت و غذاي ما در همين مهمانخانه است، هر چيزي كه بخواهيم استفاده كنيم فقط روي ميز و داخل مهمانسرا است اما به هر طريقي كه بشود و البته با مشكل زياد، توقع دوستان را برآورده مي كنم.

 

چه دعايي در حق همشهريانتان مي كنيد؟
وقتي بچه بودم، در مسجد جامع، حاج آقا نورا... هميشه مي گفت اگر يك نفر از شهري برود زيارت و براي همشهريانش دعا كند، مطمئنا برآورده مي شود، من هميشه دعاگوي همه به خصوص مردم خميني شهر بوده ام و تا توانسته ام مشكل جا، مالي و غذايشان را برطرف كرده ام.

نظرات  

 
#3 -1 مسعود منصوری 07 اردیبهشت 1395 ساعت 08:44
دوست دارم خادم شم ولی نمیدونم چطوری کمکم کنید
نقل قول
 
 
#2 0 صبا حبی 16 دی 1393 ساعت 10:22
الهی آمین بچه سده
نقل قول
 
 
#1 0 بچه سده سنت شکن 30 اسفند 1391 ساعت 10:12
سلام به همه دختر خانم ها و آقا پسرهای خوب همشهری مان.

اميد و دعا كه بهاري باشه سال آینده تون و البته برای جوونای نامتاهل مون همراه همسفری هم نفس و خوشبخت کننده که همراهش به آرامش برسند. آمین

http://farhangezdevaj.blogfa.com/
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید