امروزجمعه, 09 خرداد 1399-- Friday May 29 2020

ساعت 23:56:17

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

اعتراض محسن امیریوسفی کارگردان خمینی شهری به جشنواره فجر

اعتراض محسن امیریوسفی کارگردان خمینی شهری به جشنواره فجر

یکشنبه, 16 دی 1397 ساعت 13:54 کدخبر :12139
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : رسول مختاری

محسن امیریوسفی کارگردان خمینی شهری «آشغال هاى دوست داشتنى» نسبت به عدم پذیرش فیلم خود درجشنواره فجر اعتراض کرد.

او که در ابتدای جلسه نشست معرفی فیلم€Œهای سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از سوی حراست اجازه حضور در میان حضار را نیافت، در ادامه توانست واحد محل برگزاری نشست شود؛ اما اعضای حراست در کنار او جای گرفته بودند. او پس از طرح پرسش خبرنگاری درباره فیلمش با صدای بلند از میان جمع خطاب به داروغه زاده گفت:«صداقت و تعهد شما را نسبت به اکران شدن و دیده شدن این فیلم می€Œدانم، اما سوال من از هیات انتخاب این است چرا یک مورد استثنا به نام آشغال های دوست داشتنی درست کردند. در زمان آقای شمقدری برای گرفتن پروانه ساخت این فیلم، تا مرز سکته پیش رفتم. می خواهم بدانم اگر من اگر تا گور بروم این فیلم اکران می شود یا نه؟ شما اینجا نشسته اید و طوری می گویید کرسی های آزاداندیشی باید رواج پیدا کند، اما این کرسی€Œها در سر من و عواملم شکست. آقای داروغه زاده واقعیتها را بگویید. من به شورای امنیت ملی هم رفتم، اما آنجا هم پاسخی نگرفتم، چراکه این موضوع به سینما و جشنواره فجر سال ۹۲ برمی گردد».
او ادامه داد: «من به تک€Œتک اشخاصی که در این دوره جشنواره حضور دارند تبریک می€Œگویم، ولی امسال تمام کسانی که در جشنواره فیلم دارند مدیون «آشغال€Œهای دوست داشتنی» و عوامل آن هستند. غیر از کارگردانی و نویسندگی این فیلم که هیچ ادعایی درباره آن ندارم، در مورد تک تک عوامل، بازی ها طراحی، صحنه، گریم و جلوه های ویژه این فیلم ادعا دارم. تمام فیلمسازانی که در جشنواره هستند بدانند مدیون این فیلم هستند. آقای داروغه زاده باید واقعیت را بگویید. آیا فشار از جایی وارد شده است؟ اگر این طور است پس چرا ما با هر جایی صحبت می€Œکنیم، می گویند مشکل از ما نیست. بحث شورای امنیت ملی را پیش کشیدند، اما به من گفتند بزنید در دهان کسی که می€Œگویند شورای امنیت ملی با این اثر مشکل دارد!».
امیریوسفی با تندی خطاب به دبیر جشنواره افزود: «آقای داروغه زاده! شما وارث این ندانم کاری هستید و باید پاسخگو باشید. من شش سال به دنبال فیلمم هستم، آیا من نمی توانستم فیلمم را به جشنواره های خارجی بدهم؟ در چهلمین سال انقلاب من هنوز حقی در این نظام ندارم که یک نمایش در جشنواره داشته باشد. من نه سیمرغ می€Œخواستم نه چیز دیگری. ۱۲ سال تقاضای حضور در جشنواره داشتم و فقط یک سال فیلم «خواب تلخ» در بخش خارج از مسابقه پذیرفته شد. پس نه توقعی دارم و نه ادعایی، اما در مقابل این همه بی احترامی و تحقیر نمی€Œدانم چه کار کنم».
سیمون سیمونیان مدیردبیرخانه جشنواره فیلم فجر اخیرا درباره فیلم «آشغال€Œهای دوست داشتنی» گفته بود بر اساس آیین نامه منتشر شده تاریخ تولید فیلم€Œهای بخشهای مسابقه سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر نباید قبل از سال ۹۶ باشد و فیلم آشغالهای دوست داشتنی در سال ۱۳۹۱ تولید شده است. فیلم آشغال€Œهای دوست داشتنی به دلیل مغایرت با آیین نامه امکان نمایش برای هیات انتخاب جشنواره را نداشت
امیریوسفی در ادامه با رد این ادعا توضیح داد: «ما برخی سکانس ها را تازه گرفته ایم، پس فیلم محصول امسال است؛ با کلمات بازی نکنید. چرا آقای سیمونیان را وادار می کنید حرف های نابجا بگوید. صادقانه بگویید امیریوسفی پایت را به جشنواره نگذار. من ۱۲ سال است فیلمی در جشنواره ندارم!».
این رفتار امیریوسفی منجر به عصبانیت و برافروختگی داروغه زاده شد، اما ترجیح داد با وی وارد دیالوگ نشود و به همان توضیحات قبلی اش در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در این باره اکتفا کند.
قبل از آن داروغه زاده درباره به نمایش درنیامدن فیلم «آشغال های دوست داشتنی» برای هیات انتخاب جشنواره چنین پاسخ داد: «فیلم آشغال های دوست داشتنی تا سال ۹۶ پروانه نمایش نداشت و توانست پروانه نمایش بگیرد. همه تلاشمان را می کنیم که این فیلم اکران بگیرید. به نظرم فیلم آشغال های دوست داشتنی فیلم خوبی است. این فیلم درباره گفت و گو و وحدت هست. درباره ایران و توصیه به وحدت ملی است. امیدوارم اختلاف نظرها درباره آن برطرف شود و مثل همه فیلم هایی که مشکل داشتند و سو تفاهماتی ایجاد شد و بعدها برطرف شد، مساله ای ایجاد نشده و مشکل آن حل شود. امیدوارم درباره حوزه فرهنگ که حوزه ای نرم است، انعطاف€Œها بیشتر باشد.امیدوارم این فرصت برای سینما نیز ایجاد شود تا در شرایطی آرام از فضای سینما برای نزدیک شدن دل ها استفاده کنیم و مشکل این فیلم ها نیز برطرف شود».

محسن امیر یوسفی تهیه کننده و کارگردان فیلم «آشغال€Œهای دوست داشتنی» درباره روند ساخت این فیلم  بعد از این جلسه به خبر نگاران گفت: پروانه ساخت این فیلم در ۱۳۹۱/۴/۷ صادر شده و اولین€Œپروانه نمایش آن در ۱۳۹۶/۶/۲۵ صادر شده است. مقصر این تاخیر در صدور پروانه نمایش هم من نیستم!

او ادامه داد: در ضمن طبق خبری که هفته قبل دادیم آقای دلپاک€Œصداگذاری نسخه جدید را تازه تمام کردند و طبق درخواست آقای داروغه زاده بعد از دادن پروانه نمایش سال ۹۶ یک سکانس این فیلم در سال ۹۷ مجددا فیلمبرداری شد که دوباره در ۱۳۹۷/۷/۹ پروانه نمایش دوم برای این فیلم صادر شد.

امیر یوسفی افزود: با اتمام فیلمبرداری مجدد یک سکانس در سال جاری و صداگذاری نسخه جدید در هفته گذشته و صدور پروانه نمایش دوم در مهرماه ۹۷ عملا تاریخ اتمام تولید نسخه جدید فیلم «آشغال€Œهای دوست داشتنی» سال ۱۳۹۷ می€Œشود.

 

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید