امروزدوشنبه, 31 ارديبهشت 1397-- Monday May 21 2018

ساعت 00:03:56

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

کارگردان سوگواره نمایشی «اصحاب عشق»:

این سوگواره نه تئاتر است نه تعزیه

سه شنبه, 26 اسفند 1393 ساعت 11:39 کدخبر :8581
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : سید حسام ابطحی

چندی پیش به مناسبت ایام فاطمیه سوگواره نمایشی «اصحاب عشق» کاری از گروه هنری طنین در مجموعه فرهنگی مذهبی امام حسین(ع) (حسینیه چهارشنبه بازار) خمینی شهر اجرا شد.
در حاشیه برگزاری این سوگواره نمایشی کارگردان این نمایش در گفتگو با خبرنگار فرصت آنلاین گفت: ابراهیم سرشوق متولد 1370 دانشجوی رشته سینما هستم و همراه با ناصر حاج باقری دانشجوی رشته سینما سرپرستی گروه هنری طنین را به عهده داریم. این گروه پنج سالست که فعالیت دارد و تقریباً هر سال یک کار مذهبی ارائه می دهد و امسال توانست سوگواره نمایشی «اصحاب عشق» را به مدت هفت شب در مجموعه فرهنگی مذهبی امام حسین(ع) (حسینیه چهارشنبه بازار خمینی شهر) اجرا کند. این سوگواره را از ملک شهر و شاهین شهر دیده اند و اگر بشود در آنجاها نیز برنامه را اجرامی کنیم.
سرشوق ادامه داد: شروع کار گروه از کانون نورالهدی مسجد النبی(ص) هفتصد دستگاه بود. مکان تمرین و امکانات در اختیار گروه می گذاشتند و هنوز هم همکاری می کنند.
وی گفت: نویسندگی این سوگواره از من بود. متن نمایش از کتب معتبری مانند منتهی الامال و سرچشمه کوثر استخراج که البته با هنر تئاتر آمیخته شده بود. از اشعار قدیمی هنر تعزیه استفاده شده و استاد علی معنوی زاده مشاور آیین سنتی بود. 11 زن و 14 مرد بازیگر داشت که بدون هیچ گونه چشمداشت و حق الزحمه فقط برای حضرت زهرا(س) خدمت می کنند و مزد اصلی خود را از اهلبیت(ع) خواهند گرفت. صداهای استفاده شده در این سوگواره از خواننده های مطرح استان ،اساتید عباس جواهری، عباس اعتصامی، حسن برکتی پوربود. فقط صدای کودکی حضرت زینب(س) به صورت زنده اجرا می شد. بقیه صداها از قبل در استودیو ارمغان پدیده ها ضبط شده بود.
این کارگردان جوان داستان این سوگواره نمایشی را اینگونه توضیح داد: حضرت زهرا(س) در روزهای آخر عمر با دختر کوچکش حضرت زینب(س) درددل می کرده و از اتفاقات بعد از خود مانند واقعه عاشورا خبر می دهد. در اصل تصور حضرت زهرا(س) به تصویر کشیده شده است.
وی ادامه داد: این سوگواره نه تئاتر است نه تعزیه. نوآوریست چرا که برخی نمی توانستند با تعزیه ارتباط برقرار کنند، سوگواره که مخلوط تئاتر و تعزیه است، می تواند این ارتباط را برقرار کند. تعزیه هنر بداهه است و روی آن تمرین جدی نمی شود ولی سوگواره هنریست که از تعزیه هم استفاده می کند ولی کاملاً تمرین می شود و روی اسلوب و قاعده است. این سوگواره نمایشی کار فرم است. بخش فرم آن از تآتر گرفته شده است و بخش موسیقی و اشعار از تعزیه.
مسؤول گروه هنری طنین ضمن گلایه از مسؤولان شهرستان گفت: با اینکه دعوتنامه فرستاده بودیم و تلفنی هم تأکید کرده بودیم ولی هنگام اجرا هیچ کدام از مسؤولان نیامدند. به گمانم اگر کنسرت رضا صادقی بود، حتماً حضور پیدا می کردند. امان از غریب دوستی که محصول کار 25 نوجوان و جوان خمینی شهر دیده نمی شود. انتظار داشتیم بیایند و بحداقل بگویند دستتان درد نکند.
ابراهیم سرشوق درمورد هزینه های این برنامه گفت: موسیقی و نورپردازی این سوگواره حرفه ای بود. نورپردازی هر شب 600 هزار تومان هزینه داشت. 5/3 میلیون تومان هم هزینه صدابرداری شد. هزینه های تبلیغات و دیگر خدمات هم هست ولی هیچ نهادی حمایت نکرد و فقط جمع آوری کمکهای مردمی در هر شب پشتیبان ما بود. برای حسینیه ایران زشت است که مسؤولان برای کار مذهبی بودجه ندارند. حداقل حمایت معنوی هم نکردند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید