امروزيكشنبه, 30 ارديبهشت 1397-- Sunday May 20 2018

ساعت 18:09:08

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گزارش وضعیت سینمای خمینی شهر به روایت رییس اداره ارشاد شهرستان

سینما فرهنگ در هاله ای از ابهام

پنجشنبه, 09 شهریور 1391 ساعت 09:33 کدخبر :4459
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
مدیریت تنها سینمای خمینی شهر به زودی به مناقصه گذاشته می شود. سرپرست اداره ارشاد خمینی شهر با اعلام این خبر افزود:

تعدادی از افراد حقیقی و حقوقی که برای به دست گرفتن اداره سینما فرهنگ ابراز تمایل کردند، از جانب اداره کل ارشاد رد صلاحیت شدند و تعدادی نیز پس مطلع شدن از بدهکاری ها، کمبودهای سالن سینما و همچنین دستگاه های فرسوده، از خواسته خود انصراف دادند و همین باعث شد که اداره کل ارشاد استان تصمیم به مناقصه بگیرد. سید مرتضی میردامادی افزود: آنچه مد نظر اداره کل است این است که مسوولیت سینما را به کسی بسپارد که در این زمینه از تجربه سینمایی برخوردار باشد تا مشکلات گذشته پیش نیاید و پس از پایان یافتن مهلت قرار داد مشکلات و خصوصا بدهکاری هایی را به جای نگذارد و برود.

میردامادی در میان حرف هایش از حوزه هنری اصفهان به عنوان یکی از گزینه ها نام برد این درحالی است که کارنامه مدیریتی حوزه هنری به عنوان اولین متولی سینمای خمینی شهر در سال 83 چندان درخشان نبود و عملکرد مطلوبی در آن یک سال و 2 ماه از خود به جای نگذاشت. از سویی دیگر محسن صرامی در مصاحبه اش با نشریه فرصت که در شماره71 به چاپ رسید گفت: اگر اداره سینما به خمینی شهر واگذار نشود در آن را قفل خواهم زد. میردامادی در توضیح این مطلب گفت: ما از اداره کل خواسته ایم که اگر اداره سینما به حوزه هنری یا شخص حقیقی و حقوقی غیر بومی نیز واگذار شد پرسنل و مدیریت آن از افراد بومی انتخاب بشوند. این در حالیست که به گفته وی تعدادی از افراد و گروه های بومی از جمله گروه هنری آیینه در این زمینه برای مدیریت بر سینما اعلام آمادگی کرده و گفته بودکه بار تمام بدهکاری ها و کمبودها و مشکلات سینما را نیز به دوش خواهد کشید. سرپرست اداره ارشاد در این خصوص گفت: من هم با توجه به همین شنیده با حسین علی عمادی مسوول این گروه برای پذیرفتن اداره سینما مذاکره کردم اما ایشان از قبول این مسوولیت سرباز زد و گفت من تنها حاضر به ارائه کمک فکری و مشاوره به مدیریت سینما هستم. این درحالیست که حسین علی عمادی این گفته سرپرست اداره ارشاد را رد کرد و گفت: علی رغم اینکه من آمادگی ام را اعلام کرده ام اما تا کنون کسی در این مورد با من صحبت نکرده است. وی به عنوان یک فرد مجرب و متخصص بومی در گفت و گو با خبرنگار فرصت آنلاین گفت: من آمادگی خودم را برای اداره تنها سینمای شهرم با تمام مشکلات و بدهکاری ها و کمبود هایش اعلام می کنم. عمادی حتی در صحبت هایش از پرداخت اجاره بهای سینما زودتر از موعد هم خبر داد تا ثابت کند که آنچه برایش اهمیت دارد پیشرفت فرهنگی شهرش است.

سرپرست اداره ارشاد که با خبرنگار فرصت آنلاین گفتگو می کرد، افزود: اگرچه بر طبق اصل 44 قانون اساسی اگر ملک دولتی یا مرکز دولتی برای اداره به ارگانی به غیر از ارگان مربوطه و یا به ارگانی غیر دولتی واگذار شود باید اجاره بهایش به خزانه دولت واریز شود اما حوزه هنری در مدت تصدی اش بر سینمای خمینی شهر اجاره ای پرداخت نکرد و در عوض میان حوزه هنری و اداره کل بده بستان هایی صورت گرفت. به گفته میردامادی دبیرخانه امور مساجد اصفهان نیز اگرچه قرار نبود اجاره بهایی بپردازد اما طبق قرار داد موظف بود کمک های فرهنگی ارائه بدهد که به زعم خودشان چون سینمای خمینی شهر سینمای ضرردهی بود و دخل و خرجشان هماهنگ نبود، چنین کمک هایی صورت نگرفت. دبیرخانه امور مساجد اصفهان در حالی از ارائه کمک فرهنگی به بهانه ضررده بودن سینمای خمینی شهر سر باز زد که در دومین سال از مدیریتش بر سینما فرهنگ به غیر از پرسنل وقت به پرسنل سابق سینما نیز بدون اینکه کاری بکنند حقوق ماهانه پرداخت می کرد. میردامادی در توضیح این مطلب گفت: دومین سالی که اداره سینمای خمینی شهر در دست دبیرخانه کانون های مساجد اصفهان قرار گرفت، مدیر تغییر کرد و یکی از کارمندان دبیرخانه برای مدیریت انتخاب شد، مدیر جدید تعدادی از پرسنل قبلی را اخراج کرد و افراد جدیدی را استخدام نمود، افراد اخراج شده به اداره کار شکایت کردند و اداره مذکور حکم به برگشت کار آن ها داد اما مدیر جدید ترجیح داد بدون اینکه با آن ها کار کند، ماهانه به آن حقوق تعلق بدهد و همزمان به پرسنل جدیدی هم که تمایل داشت با آن ها کار کند، ماهانه حقوق بپردازد و این ریخت و پاش ها در حالی صورت می گرفت که مراکز فرهنگی شهرستان برای اجاره تنها یک سانس این سالن مجبور بودند 700 هزار تومان بپردازند و البته این دست و دلبازی ها از کیسه خلیفه همچنان ادامه دارد.

سرپرست اداره ارشاد در ادامه از انصراف دبیرخانه امور مساجد اصفهان از مدیریت بر سینمای خمینی شهر در اواسط سال 90 یعنی چند ماه پیش از پایان مهلت قراردادشان خبر داد و گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد استان انصراف دبیرخانه را نپذیرفت و گفت: تا پایان قرارداد یعنی پایان سال 90 باید سینمای خمینی شهر را اداره کند و اکنون بیش از 5 ماه از سال 91 نیز می گذرد اما دبیرخانه امور مساجد استان همچنان و ظاهرا به اجبار اداره کل فرهنگ و ارشاد استان کجدار و مریز و البته بدون قرارداد، سینما فرهنگ را اداره می کند و در این فاصله چند بار اداره کل را تهدید به تعطیل کردن سینمای خمینی شهر کرده است.

سینمای خمینی شهر پیش از این و در سال 86 یک تعطیلی یک ساله را تجربه کرده است. به گفته میردامادی پس از اینکه در سال 83 زمانی رییس وقت اداره ارشاد شهرستان با پیگیری های فراوان ساختمان سینما را از اداره مسکن و شهرسازی تحویل گرفت و اداره کل ارشاد استان مدیریت آن را به حوزه هنری اصفهان سپرد، یک سال و دو ماه طی شد تا تمنایی رییس بعدی اداره ارشاد بتواند بایستد و مدیریت سینما را از اداره کل ارشاد استان تحویل بگیرد و به دست بچه های سینمایی شهر در قالب موسسه سینماگران جوان خمینی شهر بسپارد. دستگاه ه ها خراب بود و پخش فیلم ها از کیفیت لازم برخوردار نبود و البته استهلاک زود رس با توجه به اینکه دستگاه ها اوایل دهه 70 خریداری شده بود و در انبار اداره کل ارشاد نگهداری می شد، تا سال 83 و افتتاح رسمی سالن سینما، قابل پیش بینی می نمود. همین نا مطلوبی عملکرد سینما، مسوولان اداره ارشاد شهرستان را بر آن داشت تا تصمیم به تعطیلی سینما بگیرند و فراغتی بیابند تا سالن و دستگاه ها را بهسازی نمایند. 2 نفر از کارمندان اداره ارشاد در سفری به تهران با موسسه "سینماشهر" تهران سر میز مذاکره نشستند. در پی این جلسه اکیپی به منظور بازرسی از سینما به خمینی شهر آمدند و کیفیت دستگاه های آپارات، سیستم نور، پرده ها و حتی فاصله صندلی ها را هم غیر استاندارد اعلام کردند.

میردامادی می گوید: آن سال ما 340 میلیون تومان برای بهسازی سینما هزینه کردیم که 240 میلیون آن را موسسه "سینماشهر" تهران پرداخت و 100 میلیون دیگر را فرمانداری شهرستان و اداره کل ارشاد استان تقبل کردند.

عید غدیر سال 87 سینما مجددا بازگشایی شد و اداره آن با مدیریت جدید موسسه سینماگران جوان به آن ها واگذار شد اما بروز مشکلات و اختلافات باعث شد تا اداره کل استان دوباره تصمیم بگیرد اداره سینمای خمینی شهر را از خمینی شهر باز پس بگیرد و همین شد که در تاریخ اول فروردین سال 88 قرار دادی میان اداره کل ارشاد با دبیرخانه کانون های مساجد استان منعقد شد و از آن زمان تا کنون همچنان اداره سینمای خمینی شهر به دست اصفهان است.

سرپرست اداره ارشاد شهرستان معتقد است: علت اینکه علی رغم کم نظیری سالن سینمای خمینی شهر از نظر ظرفیت و بعضی امکانات در استان، استقبال از آن رضایت بخش نیست، به همجواری این شهر با مرکز استان برمی گردد. وی در این باره می افزاید: ما طی یک نظر سنجی دریافتیم که یک شهروند خمینی شهر ترجیح می دهد با سفری به اصفهان علاوه بر تماشای یک فیلم در چهارباغ هم قدمی بزند، از فروشگاه های بزرگ و اجناس متنوع آن هم خرید کند تا اینکه در خمینی شهر فقط یک فیلم تماشا کند.

وی همچنین از توقعات ادارات و مراکز دولتی برای استفاده از سالن سینمای خمینی شهر به منظور اجرای برنامه هایشان به صورت رایگان انتقاد کرد و گفت: همین عدم استقبال همشهریان از فیلم های سینما و توقعات مراکز دولتی برای استفاده رایگان یا ارزان قیمت از سالن سینما، خود از دلایل رکود سینمای ماست.

نظرات  

 
#8 0 زمانی 18 شهریور 1391 ساعت 08:54
واقعاً برا خودم که خمینی شهر هستم متأسفم و هم برای همه خمینی شهری ها که چنین حرف های در مورد تنها سینمای شهرمان می شونیم؛ وقتی کیفیت سینما خوب نیست؛ وقتی فیلم ها ی خوب به این سینما نمیاد ؛ وقتی سینما را میخواند به مناقصه بزارند ؛ وقتی برای دیدن فیلم به شهر اصفهان میرند؛ اداره تنها سینمای خمینی شهر اگر بومی بشه بازم هم مشکلات این سینما خوبشو نیست؛ از سال 83 تا الان اتفاقاتی که تو این سینما افتاده و تو این مطلب گفته شده برام خیلی جالب بود؛ بهتره مسئولین به جای دغدغه اداره سینما به فکر خود مردم و وضعیتشان باشن نه اداره سینما ...
نقل قول
 
 
#7 0 می سوزم و می ساز و.. 13 شهریور 1391 ساعت 10:14
عدم استقبال از این سینما فقط به خاطر همجواری با اصفهان نیست خود سینما هم مشکل داره مثلا من برای تماشای فیلم "پس کوچه های شمرون" رفتم که در حین پخش سه بار فیلم قطع شد. سر جمع تماشاگران 30 نفر نبودیم اما با این کار همین 30 نفر هم ناراضی از سینما بیرون رفتند. چرا اوضاع شهر ما باید باید اینطور باشه؟ کی باید به خواسته های مردم و جوون های این شهر عمل کنه؟
نقل قول
 
 
#6 +1 غمگین 12 شهریور 1391 ساعت 19:05
بنویسید کل خمینی شهر در هاله ای از ابهام!
نقل قول
 
 
#5 0 سدهی 12 شهریور 1391 ساعت 19:01
آهای خوش غیرتا! یه نفر پیدا نمیشه بره مسولیت سینما را به عهده بگیره؟ بابا یعنی ما اینقده بی کس و کاریم؟ اگه گذاشتند به مناقصه و رفت دست اصفهانیا دوباره نیاین بگین مدیریت تنها سینمای خمینی شهر در دست اصفهان! آقای صرامی دست و آستین را بزن بالا.
نقل قول
 
 
#4 0 مهر در مهر 11 شهریور 1391 ساعت 21:00
پس قبلا خبر داده بودید که سینما فرهنگ توسط صرامی مدیریتش به خمینی شهر محول گردید ؟ الان خبر دیگه دادید
نقل قول
 
 
#3 0 واقعا 11 شهریور 1391 ساعت 16:10
جای شکرش باقیست که بعدازچندین سال فهمیدید که نمیتوان با فیلم های هرچندجدید مردم رابه سینما کشاند،مردم نیازبه گشت وگذار علاوه برسینما دارند یعنی واقعا اداره ارشاد تازه فهمیده؟
نقل قول
 
 
#2 0 حاجی 11 شهریور 1391 ساعت 06:27
"ما طی یک نظر سنجی دریافتیم که یک شهروند خمینی شهر ترجیح می دهد با سفری به اصفهان علاوه بر تماشای یک فیلم در چهارباغ هم قدمی بزند"
بی خود بهانه نیارید! خود من دو هفته منتظر موندم تا فیلم کلاه قرمزی را از سینمای شهرم ببینم و توی این گرونی بنزین، این همه راه را نکوبم و برم اصفهان. اما متاسفانه هرچی صبر کردم دیدم انگار سینمای خمینی شهر قرار نیست حالا حالاها این فیلم پرطرفدار را بیاره برای همین رفتم سینما قدس اصفهان و خودم را راحت کردم. خیلی ها دیگه هم مثل من عمل کردند. اکثرا درمورد فیلمهای پرطرفدار همین اتفاق می افتد. لطفا آقایون بی عرضگی خودشون را پشت "همجواری با اصفهان" پنهان نکنند.
نقل قول
 
 
#1 +1 میردامادیان 09 شهریور 1391 ساعت 17:07
"در انتظار مناقصه"
هر روز در سینمای فرهنگ خمینی شهر!
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید