امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 06:57:00

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

اولین جشنواره استانی نیایش در خمینی شهر برگزار می شود

اولین جشنواره استانی نیایش در خمینی شهر برگزار می شود

سه شنبه, 06 تیر 1391 ساعت 13:25 کدخبر :4196
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اولین جشنواره هنری استانی نیایش در خمینی شهر برگزارمی شود.

مسوول امور هنری این اداره در گفتگو با خبرنگار فرصت در این باره گفت: جشنواره نیایش در 3 رشته خوشنویسی، نقاشی و شعر به تمام استان فراخوان خواهد شد. هدف از برگزاری این جشنواره خلق آثار فاخر هنری با الهام از ادعیه های شریف ابو حمزه ، صحیفه سجادیه و ... می باشد. این جشنواره شرط سنی ندارد و هنرمندان در سراسر استان تا آخر شهریور ماه فرصت دارند که آثار خود را به دبیرخانه جشنواره تحویل بدهند. مراسم اختتامیه در شب عرفه که شب روز نیایش است برگزار خواهد شد. از جمله ویژگی های بارز این جشنواره هیات داوران هستند که همگی از اساتید مسلم این 3 رشته در کشور می باشند.

علی محمد حبیب الهی اسامی هیات داوران را بدین شرح اعلام کرد:

داوران بخش شعر: اساتید بزرگوار: مشفق کاشانی، محمد علی بهمنی و سعید بیابانکی.

داوران بخش خوشنویسی: کرمعلی شیرازی، مهدی فروزنده (رییس انجمن خوشنویسان اصفهان) و محمد رضا رحیمی.

داوران بخش نقاشی: دکتر محمد حسین حلیمی، امیر عباس محمدی و خانم دکتر افسانه ناظریان (رییس دانشکده هنرهای تجسمی دانشگاه هنر اصفهان)

لازم به ذکر است که دکتر محمد حسین حلیمی از چهره های ماندگار کشور در حوزه نقاشی و ساکن کشور فرانسه هستند که همین جا لازم است از همراهی های دکتر مظفر رییس دانشگاه هنرو دکتر محمدی راد معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه هنر اصفهان برای جلب رضایت ایشان تشکر کنم. دکتر حلیمی ریاست هیات داوران را به عهده خواهد داشت.

وی در پاسخ به سئوالی درباره میزان جوایز جشنواره هم گفت: از هر رشته 3 نفر انتخاب می شوند و مجموعا 9 نفر جایزه می گیرند؛ نفرات اول از هر سه رشته 8 میلیون ریال، نفرات دوم از هر سه رشته 6 میلیون ریال و نفرات سوم از هر سه رشته 4 میلیون ریال.

حبیب اللهی در خصوص نحوه داوری ها اینگونه توضیح داد: از نیمه مهرماه آثارنقاشی و خوشنویسی به طور جداگانه در گالری های موزه هنرهای معاصر اصفهان به معرض نمایش در می آید و داوران در این روزها در نمایشگاه حضور دارند و آثار را داوری می کنند. همزمان با عرضه آثار در نمایشگاه دو شب شعر نیز در تالار فرشچیان اصفهان و یکی در خمینی شهر برگزار شده و اشعار نیز ارزیابی می گردند.

وی افزود: برای مراسم اختتامیه، اگر بودجه اختصاص داده بشود سعی داریم از دکتر غلامرضا اعوانی یا پروفسور دینانی برای این مراسم دعوت کنیم. همچنین اگر بودجه جداگانه ای جذب بشود آثار منتخب را منتشر خواهیم کرد البته برنامه های ویژه اختتامیه در حال حاضر فقط در حد یک طرح است و اجرای آن مشروط به فراهم شدن بودجه لازم می باشد.

مسئول امور هنری ارشاد هزینه مالی جشنواره را 200 میلیون ریال خواند و تصریح کرد: البته این مبلغ با کسورات به دست ما رسید و یقینا اجرای این جشنواره بودجه ای سنگین خواهد برد که ما روی خیرین فرهنگی حساب کرده ایم.

وی در پاسخ به این سئوال خبرنگار فرصت که چرا موضوع اولین جشنواره فرا شهرستانی خمینی شهر "نیایش" انتخاب شده است تصریح کرد: دین مبین اسلام تاکید بسیاری بر توکل دارد و نیایش و دعا به عنوان کلید ارتباط بلا واسط· انسان با خداوند یکی از امتیازات اسلام بر دیگر ادیان است. همانطور که خداوند در قرآن می فرماید: فاذا سالک عنی فانی قریب اجیب دعوت داع اذا دعان... و چگونگی برقراری این ارتباط در ادعیه شریفی که از جانب ائمه اطهار (ع) به ما رسیده به وضوح مطرح شده است. لذا با توجه به فضاهای پیش آمده که به موضوع توسل بسیار پرداخته و توکل تا حدودی مغفول مانده است، این موضوع را برگزیدیم.

وی ابراز عقیده کرد: شما در گزارش شماره قبل تان با عنوان شهر بی جشنواره کمی کم لطفی کردید ما سال گذشته جشنواره هنرهای تجسمی کودک و نوجوان را در طی 3 روز برگزار کردیم، سال قبل هم جشنواره تئاتر خیابانی را داشتیم که در 4 پارک شهر برگزار شد. این جشنواره ها منقطع است و تداومی ندارد به اضافه اینکه تنها در سطح شهرستان برگزار می شود در صورتی که از اداره ارشاد و دیگر نهاد ها انتظار می رود قدم های بلندتری در این زمینه ها بردارند.

وی در پایان این گفتگو نهادهای همکاری کننده با اداره فرهنگ و ارشاد در برگزاری جشنواره را بدین شرح اعلام نمود: دانشگاه هنر اصفهان، مرکز مهارت آموزی طلوع ماه، انجمن ادبی سروش، گفتمان اندیشه معاصر، انجمن خوشنویسان اصفهان و انجمن خوشنویسان خمینی شهر.

·

·

 

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 +1 ترکش خاموش 06 تیر 1391 ساعت 17:55
سلام
اگر می شود ما را هم لینک نمایید
www.massoud5.com
گروه سایبری ترکش خاموش
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید