امروزدوشنبه, 07 خرداد 1397-- Monday May 28 2018

ساعت 00:23:28

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

جایزه جدید اصغر فرهادی در پاریس

جایزه جدید اصغر فرهادی در پاریس

چهارشنبه, 22 خرداد 1392 ساعت 09:08 کدخبر :5612
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین به نقل از روزنامه شرق (18 خرداد): در مراسمي که عصر پنجشنبه ششم ژوئن (16 خرداد) در پاريس برپا شد، اصغر فرهادي در شهرداري مرکزي اين شهر مدال ارزشمند «ورمی»(ermeil Medal) را از دست شهردار پاريس، «برتران دلانوئه» دريافت کرد.

 شهردار پاريس در اين مراسم درباره فرهادي گفت: «او مردي است که جامعه ايراني و ظرافت هاي فرهنگي اين جامعه را به شکل جذابي به ما نشان داد.» دلانوئه سپس خطاب به فرهادي گفت: «تو نه تنها ما را با فيلم هايت آشنا کردي بلکه تو کسي هستي که کارهايت ارزش جهاني دارد. کارهاي تو مرا ياد جمله اي از ويکتور هوگو مي اندازد» ژانر آدم هايي که به گردن پاريس حق دارند «سينماي تو چيزهايي که در پاريس وجود دارد را هم دربرمي گيرد.» اصغر فرهادي هم در اين مراسم در پاسخ به شهردار از او به خاطر همکاري بسيارش در جريان فيلمبرداري فيلم «گذشته» در حومه پاريس تشکر کرد و گفت: «من پاريس را براي فيلمبرداري انتخاب کردم چون فکر مي کنم بعد از ايراني ها، مردم پاريس بستر فيلم هاي مرا مي شناسند.

سينما باعث شد من خودم را در پاريس خارجي احساس نکنم» اين مراسم در حاشيه کنفرانس خبري جشنواره فيلم پاريس با حضور عوامل فيلم ازجمله علي مصفا بازيگر، مريم نراقي دستيار و تدوينگر فيلم حضور داشتند. اهداي مدال هايي به نام انديشمندان و فرهيختگان فرهنگي جهان، چند سالي است از سوي دولت فرانسه و شهرداري پاريس براي تقدير از چهره هاي فرهنگي و هنري جهان مرسوم بوده است.

ازجمله اين نشان ها مي توان به نشان مولانا يا رومي و نشان ابن سينا اشاره کرد که در چند سال گذشته به برخي از هنرمندان صاحب سبک اهدا شده است .« مداليوم ورمي» يکي از مدال هاي مهم شهر پاريس است. اين مدال به افرادي اعطا مي شود که در آثارشان تصوير واقعي از پاريس نشان دهند. اين مدال که تاکنون به چهره هايي چون جين فوندا اهدا شده؛ هر سال در ماه ژوئن در آستانه تابستان به چهره هاي مهم فرهنگي داده مي شود. مدال «ورمي» از سال 1914 در پاريس توسط شهردار اين شهر اهدا مي شود.

اهداي اين نشان عالي به اصغر فرهادي به عنوان هنرمندي که توانسته فرهنگ و هنر ايران را در يکي، دو سال گذشته به جهانيان نمايش دهد و در کشوري چون فرانسه فيلمسازي کند، از اهميت زيادي برخوردار است و ويترين افتخارات او را پربارتر مي کند. او در فيلم«گذشته» پاريسي را به نمايش گذاشته که توريستي نيست و شکل واقعي اين شهر زيبا بوده است. فرهادي در نشست خبري فيلم هم در اين مورد توضيح داده بود: «من خانه اي در حومه پاريس و بسيار نزديک به ريل قطار مي خواستم که کاملاقديمي باشد.

چون اين دو فاکتور باعث مي شدند که گذشته در فيلم حضور داشته باشد و هميشه قطار نشانه اي از گذشته است. عامدانه مي خواستم خارج از پاريس باشيم چون نمي خواستم اسير معماري پاريس شوم. يافتن چنين خانه اي مشکل بود و بسيار طول کشيد اما در نهايت طراح صحنه ام توانست خانه اي را که نزديک ريل قطار باشد، پيدا کند و دقيقا هماني بود که مي خواستم. من معتقدم که اين تنها خانه در جهان است که اين ويژگي ها را دارد.

البته در شهر زيبا هم ريل قطار در نزديکي خانه بود اما از اين جنس که نشان دهنده گذر زمان بود، نبود.» فرهادي که در يکي، دو سال گذشته و بعد از افتخاراتي که با فيلم «جدايي نادر از سيمين» در سطح بين المللي کسب کرد؛ فيلم «گذشته» را ساخت که يکي از گزينه هاي اصلي جايزه نخل طلاي کن بود.

اين فيلم هرچند با وجود نظر موافق منتقدان تنها جايزه بهترين بازيگر زن را کسب کرد، قرار است چهارشنبه 22 خرداد در تهران، در گروه سينمايي آفريقا اکران شود. علي سرتيپي مديرعامل شرکت فيلميران درباره آخرين وضعيت اين فيلم به ايسنا گفت:پروانه نمايش نهايي «گذشته» را روز شنبه 18 خرداد پيگيري خواهم کرد و مشکل خاصي براي اکران اين فيلم وجود ندارد.

با توجه به موافقت وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي و رييس سازمان سينمايي، پروانه فيلم را شنبه دريافت خواهم کرد و اکران از چهارشنبه 22 خرداد با 15 سينما در تهران در گروه سينمايي «آفريقا» آغاز مي شود. فيلم همزمان در شهرستان ها نيز به نمايش درمي آيد و پيش بيني مي کنيم استقبال خوبي شود.» اين پخش کننده، فروش «گذشته» را در فرانسه فوق العاده عنوان کرد و گفت: احتمال مي رود اين فيلم پرفروش ترين فيلم سال فرانسه شود و با توجه به اينکه «گذشته» يک فيلم کاملاايراني است و شخصيت ايراني آن، که علي مصفا آن را بازي مي کند بسيار کامل تر از شخصيت هاي فرانسوي فيلم است ، اين استقبال فرانسوي ها قابل توجه است.

سرتيپي از نمايش اين فيلم با زبان فرانسه و زيرنويس فارسي در ايران خبر داد. همزمان با جشنواره فيلم کن قرار بود در دو سانس جديدترين ساخته اصغر فرهادي براي اهالي رسانه اکران شود اما به دليل اينکه نسخه موجود اصلاحاتي نياز داشت، به نمايش درنيامد. گفتني است اصغر فرهادي قرار است در جشنواره سينمايي پاريس که از 28 ژوئن تا 9 ژوييه برپا مي شود، ميهمان افتخاري باشد. شارلوت رامپلينگ، مديريت اين جشنواره را بر عهده دارد. 29 ژوييه نيز سالن لوکسور پاريس برنامه اي تحت عنوان مروري بر آثار فرهادي ارايه خواهد داد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید