امروزيكشنبه, 30 ارديبهشت 1397-- Sunday May 20 2018

ساعت 23:58:16

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

حسینعلی عمادی خالق کاراکتر تئاتر طنز خمینی شهر در گفتگو با فرصت تشریح کرد؛

شخصیت خاله خانوم چگونه شکل گرفت؟

شنبه, 21 اردیبهشت 1392 ساعت 09:03 کدخبر :5527
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
حسینعلی عمادی بازیگر و کارگردان شناخته شده شهرستان در گفت و گو با خبرنگار فرصت به تشریح چگونگی و تاریخچه شکل گیری شخصیت خاله خانوم پرداخت.

 وی با تأکید بر اینکه در تبلیغ این کاراکتر به دنبال اعتلای نام و طرح قابلیت ها و استعدادهای فرهنگی شهرستان هستم گفت: در زمان جنگ در جبهه ها تصمیم به اجرای تئاتری گرفتم و در آن نقش پیر زنی را بازی کردم که مورد استقبال قرار گرفت پس از جنگ حدود سال 73 با همان نقش، نمایشی در مسجد النبی به روی صحنه بردم. این نمایش یک هفته در مسجد مذکور ادامه داشت و مدتی بعد به دعوت سپاه پاسداران به مدت بیست شب در محل سپاه اصفهان نمایش تکرار شد. تا این مرحله این نقش که شخصیتی نقاد و طنز پرداز بود اسم خاصی نداشت. حدود سال 79 برای این شخصیت نام "خاله خانوم" انتخاب گردید و با همین نام نمایش به مدت بیست شب در هنرستان شهید رجایی خمینی شهر در دو سانس اجرا شد که خاله خانوم یک بود و مورد استقبال و تشویق مردم قرار گرفت که همین امر سبب شد به فکر تدارک نمایش دیگری در سال بعدش بیفتم.
وی افزود: در سال بعد تئاتری آماده شد و با عنوان گل به گلستونه در سالن سینمای فرهنگ به روی صحنه رفت و پنجاه شب ادامه یافت که در واقع خاله خانوم 2 بود. از جمله نکات جالب خاله خانوم 2 حضور کمدین معروف مرحوم ارحام صدر بود که ایشان با جملاتی اظهار لطف نمودند از جمله این که امشب به اندازه تمام عمرم خندیدم و لذت بردم و دیگر این که آرزو دارم با هم در یک نمایش بازی کنیم. پس از گذشت حدود یک سال نمایش دیگری تحت عنوان افسانه شهربانو به روی صحنه رفت که محل اجرای آن سینما فرهنگ بود و بیش از سی شب ادامه یافت و بعد از آن در دو شهرستان مبارکه و زرین شهر هم اجرا داشت.
عمادی درباره ادامه تکاملی این شخصیت گفت: افسانه شهربانو یا خاله خانوم 3 به اولین جشنواره بین المللی نمایش های طنز هم راه یافت و مورد استقبال مردم و صاحب نظران قرار گرفت. پس از مدتی در سال 1387 نمایشی با عنوان "این که همون شد" (خاله خانوم 4) آماده اجرا گردید که از این نمایش آقای هادی کیانی که دانشجوی رشته سینما هم هست، به جمع ما اضافه شد که بخشی از موفقیت های گروه مدیون زحمات اوست.
عمادی با بیان اینکه خاله خانوم 4 مدت ها روی صحنه بود و علی رغم تقاضای تماشاچیان به دلیل خستگی کار را تعطیل کردیم ادامه داد: سال 1388 فرا رسید و خاله خانوم 5 با عنوان "لامپ اضافی خاموش" پنجاه شب، پنجاه هزار نفر را به سینما فرهنگ کشاند و فضای شادی در شهر ایجاد کرد. اما سال 89 مبلغ پیشنهادی برای اجاره سالن سینما فرهنگ بالا بود و خاله خانم به روی صحنه نرفت. و نتوانستیم در خدمت مردم خوب شهرمان باشیم.
بازیگر نقش خاله خانوم افزود: برای سال 1390 نمایش "کی به کیه" آماده اجرا کردید. در این نمایش قرار بود از شخصیت خاله خانوم استفاده نشود اما مردم به دنبال نقش خاله بودند و یکی دو شب بعد باز شخصیت خاله خانوم بازیگر اصلی نمایش شد و ناگفته نماند که قرار بود این نمایش در شهر دیگری اجرا شود ولی فضای سنگینی که به دلیل اتفاقات آن سال در شهر حاکم شده بود می بایستی عوض می شد و گروه آیینه لازم دانست این نقش را به عهده گیرد و خاله خانوم 6 را در سالن سینما فرهنگ به مدت 45 شب اجرا کند.
به گفته عمادی، نمایش مذکور به اولین جشنواره کمدی استان راه یافت که از نظر تماشاچیان نمایش برگزیده بود و لذا سازمان رفاهی تفریحی شهرداری اصفهان درخواست اجرای آن را در شهر اصفهان داشت و به این ترتیب خاله پای خود را از خمینی شهر بیرون نهاد و به کنار سی و سه پل رفت و در باغ نور به مدت چهل شب 65 هزار تماشاچی را روی صندلی ها میخکوب کرد و خنداند. عمادی درباره برخی انتقادات از اجرای این نمایش در اصفهان و استفاده از لهجه خمینی شهری گفت: علی رغم اظهارنظر برخی، کمترین استفاده از لهجه و عبارات خمینی شهر نکرده بود و آن چه جذاب بود داستان و موسیقی و بازی نمایش بود.
وی در پایان با بیان اینکه نمایش های خاله خانوم یک کار جمعی است و توسط گروه آیینه صورت می گیرد و در طی این چند سال افراد متعددی با گروه همکاری داشته اند که جای تشکر دارد از خاله خانوم 7 خبر داد و گفت: در حال حاضر گروه روی یک داستان برای خاله خانوم 7 کار می کند که در فرصت مناسب اطلاع رسانی خواهد شد.

نظرات  

 
#1 -1 ابوالفضل رضوان 25 شهریور 1393 ساعت 16:31
باسلام خدمت شما.
امیدوارم که روز به روز سطح علم و فرهنگ شهرمان روبه پیشرفت باشد.
از شماتقاضامندم که در مدارس استعدادیابی کنید.چراکه بنده حقیر در مقطع ابتدایی و راهنمایی یکی از بازیگران خوب تئاتر بودم ولی بدلیل نداشتن پشتیبان به علاقه ی هنری که داشتم نرسیدم.
با تشکر رضوانی
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید