امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 12:44:54

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

صنعت فرش خمینی شهر را زنده نگه داریم

دوشنبه, 27 شهریور 1391 ساعت 07:26 کدخبر :4514
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

نگاهم را به گل بوته های  فرش دوخته ام و خیره نگاهشان می کنم، دلم می خواست نقاش گل بوته ها بودم تا در تار و پود نخ های رنگی غرق می شدم... دفتین می زدم و شادمانه گل بوته ها را قیچی می کردم و آنقدر نگاهم را ادامه می دادم که ذهنم مجال فکر کردن نمی یافت؛ فکری که خاطرم را مشوش می کرد، فکر گل بوته ها، طره ها، کناره ها و نقش و نگار قالی دستباف مادربزرگ بود.

 

امتداد نگاهم حالا به زنان و مردانی  می رسید که در گذشته نه چندان دور شهرمان، با خفت های کوچک و بزرگ و نقش و نگارهای زیبا، رنگ و لعابی بی نظیر را بر تار و پود در هم تنیده قالی ها گره می زدند، زنان و مردانی که هنرمندانه فرش های ابریشمی را می بافتند و صنعت فرش دستباف را حفظ می کردند. امروز نگاه هایمان را فرش های ماشینی صنعت واردات خیره کرده است، صنعتی که اگر دیر دست بجنبانیم هنر اصیل مان را بر باد داده است، صنعتی که هنرمندان را در سردرگمی و بیکاری و نه البته در پشت دار قالی حبس کرده است.

 

یکی از مهمترین صنایع دستی در شهرمان فرش بافی و قالی بافی است که متاسفانه به لحاظ نزدیکی آن به شهر اصفهان نادیده گرفته شده است و روز به روز رو به افول می گذارد. صنعتی که اگر احیا شود علاوه بر اشتغالزایی و کاهش بیکاری منبع درآمد موثری برای جوانان خواهد بود. شاید هنوز هم در گوشه و کنار شهر هستند کسانی که در این حرفه فعالیت می کنند اما تعدادشان روز به روز در حال کاهش است.

 

درست است که مساله آپارتمان نشینی و محدودیت مکانی و فضایی خانه های امروزی عامل مهمی در کاهش این صنعت بوده است اما ماجرا به همین جا ختم نخواهد شد و مسوولین شهر موظف اند تا با ارائه راهکارهای جدید در جهت توسعه و پیشرفت این صنعت در حال نابودی تلاش کنند. شاید اختصاص بودجه برای ساخت مکانی که قالی بافی و فرش بافی در آن احیا شود اندکی زمان بر باشد و با برنامه ریزی های شهری سنخیتی نداشته باشد اما هنرمندان این حرفه باید در جهت احیای مجدد آن تلاش کنند تا این صنعت به عنوان اصلی ترین صنعت دستی شهرمان حفظ شود. شاید یکی از متولیان حفظ این هنر اصیل و درآمد زا دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر باشد. عرضه و ارائه این رشته در دانشگاه بی شک پای متقاضیان بسیاری را به این رشته باز خواهد کرد که ضمن حفظ و زنده کردن این هنر ، شهر را نیز یک قدم به جایگاه فرهنگی که شایستگی اش را دارد نزدیک می کند.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید