امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 07:02:31

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

در دیدار جمعی از هنرمندان با فرماندار مطرح شد:

فرماندار: همه مطالبات شما را نوشتم و از هر راه که بتوانم پیگیری خواهم کرد

پنجشنبه, 06 مرداد 1390 ساعت 12:07 کدخبر :1985
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : لیلا پیمانی

عصر روز چهارشنبه پنجم مرداد جمعی از هنرمندان خمینی شهر طی دیدار با فرماندار به طرح مطالبات خود پرداخته و از بی توجهی برخی مسوولان نسبت به هنر و هنرمند انتقاد کردند.

 

احمد حقیقی فرماندار شهرستان در این دیدار هنر را موثرترین وسیله ارتقا کمالات یک جامعه دانست و تاکید کرد: این وسیله باید در دست افراد شایسته قرار بگیرد تا مفید به حال جامعه باشد. وی تمامی مطالبات و گلایه های هنرمندان را به جا و به حق دانست و ادامه داد: تمام گلایه ها و خواسته هایتان را نوشتم تا از هر راهی که بتوانم پیگیری خواهم کرد: از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، سایر ادارات، معاونت سیاسی استان که بودجه در اختیار دارد و اگر بتوانیم پولی در قلکمان ذخیره کنیم اول آن را صرف هنر خواهیم کرد.

حقیقی افزود: اما در قبال شنیدن خواسته های شما من هم از شما هنرمندان خواسته هایی دارم:

1-کیفیت هنرتان را بالاببرید 2- متواضع باشید 3- با هم متحد باشید که اگر قرار باشد میان هنرمندان حسادت وجود داشته باشد و قصد خارج کردن یکدیگر از صحنه را داشته باشند، رسالت هنر زیر سؤال می رود.

فرماندار ادامه داد: من برای تک تک شما احترام قائلم و خیلی دوست دارم از هنرهایتان دیدن کنم و شاهد هنرنمایی های شما باشم، شما با هنرتان مردم را جذب کنید مطمئن باشید مسؤولان دست شما را می بوسند، پایتان را هم می بوسند.

حقیقی خمینی شهر را یک شهر مذهبی دانست که هیچ اَنگی نمی تواند آن را از مسیر مذهب و شجاعت و غیرت خارج کند. چرا که مردم خمینی نسل اندر نسل انقلابی بوده اند و میانشان آدم های ترسو و نادان کم پیدا می شود.

فرماندار همچنین با ارائه تعریفی از یک هنرمند متعهد گفت: شما وقتی یک فیلم قوی تماشا می کنی یا یک شعر قوی

می شنوی دیگر، آن آدم قبلی نیستی و رشد کرده ای.

وی ادامه داد: من روز اول گفتم درست است که یک مسؤول سیاسی هستم اما اینگونه نیست که کاری به کار هنر نداشته باشم، من واقعاً علاقه مند به هنر هستم و خوشبختانه کشور ما کشوری است که هنر را دوست دارد.

 

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی: متولیان حتی حاضر نشدند سینما را به اداره فرهنگ و ارشاد شهر واگذار کنند. 

سید مرتضی میردامادی سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد نیز در این جمع حضور داشت و به ارائه گزارش عملکرد اداره پرداخت و گفت: کل بودجه ای که سال گذشته به خمینی شهر تخصیص داده شده یک میلیون و ششصد هزار تومان بوده است یعنی حتی یک دهم از بودجه پیشنهادی ما هم محقق نشده است.

وی همچنین به برگزاری 3 همایش شعر، همایش خوشنویسان و اجرای نمایش های خیابانی اشاره کرد و گفت: من پیشنهاد برگزاری بزرگداشتی برای " اصغر فرهادی" را در اداره کل مطرح کردم اما آقای حسینی صلاح ندیدند فعلا چنین مراسمی برگزار شود.

میردامادی با اشاره به مشکل سینمای خمینی شهر گفت: متولیان حتی حاضر نشدند سینما را به اداره فرهنگ و ارشاد شهر واگذار کنند.

وی با اشاره به توانمندی هنرمندان تئاتری خمینی شهر که طی چندین شب اجرای نمایش، هر شب پای هزار نفر را به سالن سینما باز می کردند گفت: مردم هنر را دوست دارند اما دست ما بسته است.

 

هنر در خمینی شهر شیر بی یال و دم و اشکم شده است

در ادامه این دیدار چند تن از هنرمندان به نمایندگی ازجامعه هنرمندان شهر با فرماندار درد دل کردند:

نصرالله امینی از پیشکسوتان و فعالان حوزه ادبی در شهر، هنر در خمینی شهر را شیر بی یال و دم و اشکم خواند و گفت: از شما تقاضا داریم کمک کنید تا شهر را از این موقعیت نجات بدهیم.

 

ای که دستت می رسد کاری بکن

فتح الله حدادیان رییس انجمن ادبی سروش هم با اشاره به استقبال مسوولانِ دیگر شهرستان ها از هنر و هنرمند از بی توجهی مسوولان به هنر انتقاد کرد.

وی ادامه داد: تعداد زیادی از شاعران ما در دهه هفتاد با کمک هایی که از مسوولان رسید، کتاب هایشان چاپ و منتشر کردند اما امروز شاعرِ ما با عرق جبین و کدّ یمین کتابش را با یک میلیون و خرده ای هزینه چاپ می کند و کتاب ها روی دستش می ماند.

حدادیان خاطر نشان کرد که اگر به هنرمند و هنرش اهمیت داده نشود جایی دیگر  او و کارش را تحویل می گیرند.

رییس انجمن سروش حرف هایش با فرماندار را با تک مصراعی از سعدی به پایان رساند:

ای که دستت می رسد کاری بکن.

 

اگر فرصت نبود شهر الان با معضلات بیشتری دست به گریبان بود

حسینعلی عمادی پیشکسوت عرصه تئاتر خمینی شهر هم در ادامه گفت: ما با بانگ بلند اعلام می کنیم که جامعه دچار یک بحران فرهنگی شده است و این می طلبد که متولیان به دور از هر گونه اندیشه سیاسی به مسائل فرهنگی بپردازند و در این زمینه مدیریت وهزینه کنند.

وی هنر را قدرتمندترین نرم افزار برای ارتقا فرهنگ جامعه دانست و هنرمند را برای انجام وظیفه اش که همانا نجات انسان از ابتذال و رفتن به سمت سیر الی الله است محتاج ابزار اعلام کرد.

وی ادامه داد اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تا آن جا که در توانش بوده از هنرمندان حمایت کرده و اگر جایی کمبودی احساس شده به خاطر این بوده که در توانشان نبوده که کمکی ارائه بدهند.

عمادی با تشکر از دوهفته نامه فرصت برای ایجاد روشنگری در جامعه گفت: اگر فرصت نبود شهر الان با معضلات بیشتری دست به گریبان بود و "سینما "یِ خمینی شهر که می تواند به عنوان ابزاری در دست هنرمند باشد یکی از مشکلات شهر است که فرصت به خوبی پیگیری کرده است.

وی در پایان عاجزانه از فرماندار تقاضای پیگیری حل مشکل سینما فرهنگ را کرد.

 

هنرمندان ما خانه هنرمندان می خواهند

محمد تقی شیخ از دیگر فعالان تئاتری شهر هم خطاب به فرماندار گفت: آقای حقیقی هنرمندان ما خانه هنرمندان می خواهند، ما با 300 هزار نفرجمعیت سالن آمفی تئاتر نداریم، دوستان ما با پول خودشان یک پلاتو شخصی دست و پا کرده اند و گاهی نمایش ها در حیاط خانه های شخصی شان تمرین می شوند.

شیخ ادامه داد: اما با تمام این مشکلات هنرمندان خمینی شهر در جذب تماشاچی و کسب رتبه همیشه جزو اولین ها بوده اند.

مصطفی جعفری از نویسندگان وبازیگران شهر نیز در ادامه گفت: توانایی ما در هنر اثبات شده و آمارش هم موجود است اما ما تنها برای تمرین با کمبود مکان روبرو نیستیم بلکه من مجبورم نمایشم را در اصفهان به اجرا دربیاورم.

 

مسوولان شهر اعتقادی به کار فرهنگی ندارند

جعفری ادامه داد: این کم کاری مسوولان شهر نسبت به هنر در خمینی شهر ثابت کرد مسوولان شهر اعتقادی به کار فرهنگی ندارند و این یک فاجعه است.

وی در پایان خواستار استمرار این جلسات همراه با ارائه راهکار و تعریف استراتژی شد.

 

پس وظیفه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی چیست؟

علی محمد حبیب اللهی مسوول هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در پایان با انتقاد از ادارات و ارگان هایی که داعیه کار فرهنگی دارند وبه ارائه کارهای بی کیفیت فرهنگی می پردازند گفت: پس وظیفه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی چیست؟

وی در ادامه ارائه کارهای فرهنگی و  وجود امکانات در اختیار افراد غیر متخصص را موجب تضعیف اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دانست.

حبیب اللهی همچنین از هنرمندان به عنوان برگزار کنندگان این دیدار به خاطر عدم حضور نمایندگان دیگر رشته های هنری در جلسه گلایه کرد.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#10 0 اتاذر 17 آذر 1390 ساعت 02:12
لبتبتب
نقل قول
 
 
#9 0 يك واقعيت 22 مرداد 1390 ساعت 12:29
براي خميني شهر با نوع نگاه حقيرانه مسئولان اداره كل ارشاد استان به اين شهرستان در عدم نصب مديري توانمند و فرهنگي و متخصص براي اداره ارشاد اين شهرستان واقعا" متاسفيم. تو اين دنيا كه نشد و مسئولان شهرستان هم اهميتي قائل نشدند اما شايد آخرتي هم باشه كه البته حتما" هست و بايد جواب پس بدهند.
نقل قول
 
 
#8 0 اداره ارشاد ما!! 20 مرداد 1390 ساعت 08:09
اداره ارشاد ما، احیاء باید گردد
نقل قول
 
 
#7 0 خدا رحمت کند عمر را 12 مرداد 1390 ساعت 11:46
از نظر اداره ارشاد خمینی شهر خمینی شهر دو تا هنرمند بیشتر نداره یکی حسینعلی عمادی یکی هم آقای شیخی است خدا میدانه برای اخذ یه مجوز بهانه الکی میارند که عمر شرمش میشه چه برسه به ما !
نقل قول
 
 
#6 0 لطفا قیمتها را نشکنی 09 مرداد 1390 ساعت 11:25
آقای ....فراموش نکن خود تو سال گذشته در آستانه تابستان، در جلسه فرهنگی فرمانداری بجای اینکه به فکر فرهنگ این شهر باشی یک پیشنهاد دادی اون هم اینکه کلاس خط 6 هزار تومن است لطفا قیمتها را نشکنید!!!
نقل قول
 
 
#5 0 حق گو 08 مرداد 1390 ساعت 14:45
از اين دست جلسات هميشه با تغيير در مسوولين رده بالاي فرمانداري برگزار ميشه و چيز تازه اي نبود .البته نكته قابل تامل و تعجب برانگيز اين خبر اين بود كه عده اي با بازي كردن با الفاظ و حفظ كردن چندتا جمله شعاري وكليشه اي كه در جرايد و رسانه ها به وفور ديده ميشه و با استفاده از فرصتي كه در اين جلسه پيدا كردن با زيركي تمام تونستن از فضاي بوجود اومده در راستاي تبليغ خودشون استفاده كنند و براي آينده تبليغاتشون هم سرمايه گذاري كنند!!! چرا كه باسابقه و شناختي كه از ايشون در جامعه هنري خميني شهر وجود داره كاملا مشخص است كه هدفشون از حضور در اين جلسه و گفتن اون حرفها چيزي جز تبليغ خودشون نبوده ونيست وگرنه ايشون به غيراز منافع و شهرت خوشون چه ميدونه غم هنر و هنرمند چيه كه بخواد از اون دفاع كنه.!!!
اين ديگه خيلي تابلو كه چون قراره در آينده دوباره نمايشي را اجرا كنيم و چندبار هم تا به امروز در مورد ما و نمايش هاي قبليمون در نشريه شهرمون مطلب نوشته شده پس تابلو وار تعريفشو بكنيم تا در آينده بهتر به مطرح كردن ما بپردازه و با اين كار يك سرمايه گذاري انجام بديم، هر چند دوستان ما در اين نشريه از اين تمجيدهاي طماعانه بي نيازند. و يا مثلا از مسولين ارشاد تعريف و تشكر نمودن آن هم در چنين جلسه اي...!!! واقعا كه !!
(سلام گرگ بي طمع نيست)
يكي نيست به اين فرد بگه تو كه خوب بيل ميزني چرا يه.......!؟
يا توكه خوب روضه ميخوني چرا خودت گريه ات نميگيره؟
آخرشم معلوم نيست چرا اين هنركه خيلي ها ميخوان به زور خودشونا بهش سنجاق كنن و وظيفش هم: نجات انسان از ابتذال و هدايتش به سير الي الله است ، نسبت به انجام وظايفش در قبال برخي افراد به اصطلاح _هنربند پيشكسوت _ دچار سهل انگاري شده !؟ يا شايدم پارتي بازي شده يا احتمالا استثنايي وجود داره.!!!!!
نقل قول
 
 
#4 0 هنردوست 08 مرداد 1390 ساعت 11:29
آيا ميدانيد اصغر فرهادي دنبال راه اندازي يك خانه هنر در سده است هنرمندان شهر مي توانند از اين موقعيت استفاده كنند
نقل قول
 
 
#3 0 محسن 08 مرداد 1390 ساعت 10:43
اداره ارشاد 7 تا کارمند داره که اگر متوسط حقوقشان را ماهی 500 هزار تومن در نظر بگیریم در مجموع حقوق اینها در سال می شود 42 میلیون تومان. حالا این عدد را مقایسه کنید با بودجه اداره ارشاد که یک میلیون و ششصد هزار تومنه! به قول قدیما؛
آفتابه لگن هفت دست شام و نهار هیچی
نقل قول
 
 
#2 0 محسن 08 مرداد 1390 ساعت 10:38
آقای حبیب اللهی!
طوری از ادارات دیگه که کار فرهنگی می کنن انتقاد می کنی که هرکی ندونه فکر می کنه اداره ارشاد خمینی شهر داره در حد تیم ملی کار فرهنگی می کنه! عموجان! اداره شما که اساسا تعطیل است.
نقل قول
 
 
#1 0 غلامعلی 08 مرداد 1390 ساعت 10:34
آقای میردامادی!
سرپرست ارشاد!
بهتر نبود شما همزمان با پیشنهاد همایش اصغر فرهادی، دو تا همایش دیگه در مرود نخبگان شهر مثل آیت ا... معرفت یا پروفسور میردامادی یا ... را مطرح می کردی تا آنها رد نکنن؟! یعنی بعد از دو سال مسئولیت نمی دانی وزارت ارشاد با امثال اصغر فرهادی که منتسب به سبز هستند میانه خوبی ندارن؟!!
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید