امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 06:24:00

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

نعلبکی هایی برای یک مجموعه

نعلبکی هایی برای یک مجموعه

دوشنبه, 25 شهریور 1392 ساعت 12:02 کدخبر :5976
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : سیمین سعیدی عکاس: رسول مختاری

برخی می گویند جمع آوری مجموعه یک نوع حرص و ولع و وسواس فکری در فرد ایجاد می کند ولی در دنیایی که نشستن پای ماهواره و یا ویراژ دادن در خیابان ها با موتور و یا ماشین های مدل بالا راحت ترین و حتی اولین فکری است که برای سرگرم شدن به ذهن جوان ها متبادر می شودشاید جمع آوری آهسته و پیوسته یک کلکسیون، سرگرمی خوب و حتی ارزشمندی باشد و صد البته که آهستگی و پیوستگی شرط لازم و کافی برای جمع کردن یک مجموعه است، چه بسا که شتابزدگی باعث زدگی از این کار شود و کار نیمه کاره رها شود. و اینک کلکسیون دار این شماره و مجموعه اش ....


***


شغل اصلی اش خیاطی است. مجموعه ای از حدود 400 نوع نعبلکی دارد. جمع کردن این نعلبکی ها را به قول خودش از "وقتی که هنوز ازدواج نکرده بود" و به عبارت بهتر از 52 سال پیش شروع کرده است. او البته از سنش برای ما نگفت؛ ما هم نپرسیدیم!


خب برویم سر اصل مطلب، حتما می پرسید چرا نعلبکی؟! عرضم به حضورتان که در سن 15 سالگی در مسجد سپهسالار تهران در مراسم فوت عمویش چای تعارف کردن را به او سپردند. در حین انجام کار 5 تا نعلبکی مختلف توی سینی بد جوری چشمش را گرفت. از "چای بریز" مسجد خواست تا نعلبکی ها را به او بدهد و به جای آن ها یک دست نعلبکی جدید تحویل بگیرد و چای بریز هم با کمال میل پذیرفته بود! تازه به او قول یک سری نعلبکی داد که در زیرزمین خانه اش نگه داری می کرد و البته این را هم بگویم که حقوق یک ماهش بر سر این کار برفت!


این مجموعه دار  برای جمع آوری مجموعه اش به شیراز و همدان و تبریز و چند شهر دیگر ایران سفر کرده است. بعضی از نعلبکی های این مجموعه نایاب است حتی قدمت یکی از این نعلبکی ها به 200 سال قبل می رسد که تا 100 هزار تومان هم از وی می خریده اند و نفروخته است. یکی از این نعلبکی ها مربوط به دوران مصدق بوده است که عکس وی روی آن حک شده بود. روی یک نعلبکی دیگر عکس محمدرضا شاه پهلوی و روی یکی دیگر هم مینیاتورهای قاجاریه نقش بسته بود. خلاصه که مجموعه آن قدر جذاب است که  کلکسیون دارهای نعبلکی تهران که در زیرزمین ساختمان پلاسکو ساکن هستند بارها پیشنهاد خرید این نعلبکی ها را به او داده اند. به گفته وی کلکسیون اغلب آن ها به 200 عدد نعلبکی هم نمی رسد.


"قاسمعلی مانی" اما همه فن حریف است! تئاتر بازی کرده، سیاه بازی کرده و کلسیون تسبیح و کبریت هم دارد. البته یک کلکسیون نفیس از تمبر هم داشته که سارقان نسبتا محترم آن را کش رفته اند! شازده کریم، چشم و هم چشمی و بله برون از جمله تئاترهایی است که وی در آن ها نقش آفرینی کرده. مانی با اشخاصی مثل اکلیلی و ارحام صدر کار کرده است.


"جا برای من گنجشک زیاد است ولی / به درختان خیابان تو عادت کردم"
این بیتی بود که مانی در حسن ختام دیدارمان برای ما خواند.

نظرات  

 
#1 +2 نوربخش 29 آذر 1393 ساعت 12:05
اقای مانی از مردان هنرمند وهنر دوست با قلبی مهربان است.رفتار و منشش ستودنیست.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید