امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 00:01:30

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

کودک خمینی شهری در مسابقه نقاشی

کودک خمینی شهری در مسابقه نقاشی "مامان بزرگ، بابابزرگ دوستتون دارم" برگزیده شد

چهارشنبه, 01 آبان 1392 ساعت 11:46 کدخبر :6171
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
درگیر شدن اعضای خانواده با بیماری آلزایمر زمانی که پدربزرگ یا مادربزرگ به این بیماری مبتلا می‌شوند، موضوع غیرقابل انکاری است و تحقیقات نشان می‌دهد که کودکان بیشترین تأثیر را از این بیماری می‌گیرند.

به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین به نقل از روزنامه ایران، کودکان به خوبی این بیماری را حس می‌کنند و در نگاه آنها، آلزایمر یک فراموشی زودگذر است که با تکرار می‌توان حافظه را تقویت کرد. بررسی‌های کارشناسان نشان داده است که کودکان بهترین کسانی هستند که به متوقف شدن بیماری آلزایمر پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها کمک می‌کنند. کودکان با تکرار موضوعی که ممکن است سالمندان خانواده آن را فراموش کرده باشند، با سماجت سعی می‌کنند تا آن را به خاطر آنها بیاورند.
در این میان نیز ارتباط عاطفی آنها با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها نقش اساسی دارد و کودکان با انجام بازی یا کشیدن نقاشی به خوبی می‌توانند بیماری آلزایمر و راه‌های درمان آن را نشان بدهند.
انجمن آلزایمر ایران به عنوان نخستین تشکل غیردولتی آموزشی، درمانی، مراقبتی و توانبخشی در زمینه آلزایمر برای هرچه بیشتر نزدیک‌تر کردن کودکان و افراد سالمند خانواده و همچنین آشنایی کودکان با این بیماری اقدام به برگزاری مسابقه نقاشی تحت عنوان "‌مامان بزرگ، بابابزرگ، دوستتون دارم" کرد تا کودکان به زبان خودشان، دانسته‌هایشان را در مورد این بیماری مطرح کنند و با این فرهنگ‌سازی، راهکارهای مناسب رویارویی با بیماری قرن از سنین کودکی در آنها نهادینه شود.
معصومه فاضلی مقدس، داور این مسابقه که از 21 سال قبل با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همکاری می‌کند، با اشاره به این که 800 اثر از کودکان و نوجوانان سراسر کشور به مرحله داوری راه یافت، گفت: بیشتر آثار ارسالی مربوط به گروه سنی 7 تا 12 سال بود و به راحتی می‌شد واقعیت را در بعضی از نقاشی‌ها مشاهده کرد زیرا مشکلی که کودکان یا نوجوانان روی کاغذ آورده بودند، نشان دهنده قرار گرفتن آنها در آن موقعیت و درک آن بود.
وی ادامه داد: بیماری آلزایمر حتی بر لباس پوشیدن بیماران هم تأثیر می‌گذارد و جالب این است که در میان تمام آثار ارسال شده به این مسابقه، نقاشی که نشان می‌داد پدربزرگ در لباس پوشیدن دچار خطا شده است، نظر هر سه داور مسابقه را به خود جلب کرد. نمونه این نقاشی را در میان نقاشی‌های ارسال شده داشتیم و گویای این بود که کودک چنین صحنه‌ای را با چشم خود دیده است و توانسته از طریق زبان نقاشی آن را بیان کند.
معصومه فاضلی درباره برترین‌های این مسابقه نقاشی گفت: سه اثر نخست برگزیده در گروه سنی 4تا 6 سال به امیرحسین شیردل 6ساله از مشکین‌شهر، سانیا جوادی 4ساله از شهر نمین و پارسا قربانی 6ساله از شهر گنبد کاووس اختصاص داده شد. ضمن این که محمد آق آتابای 8 ساله از گنبد کاووس، محسن رضایی 9 ساله از خمینی شهر و محمدامین قربانی 9 ساله از کهریز سنگ استان اصفهان نفرات برگزیده گروه سنی 7 تا 9 سال بودند.
همچنین آثار برگزیده گروه سنی 10 تا 12 سال متعلق به زینب رضوی 12 ساله از شهر لنده استان کهگیلویه و بویراحمد، مهدیه افتخاری 12 ساله از استان البرز و زینب حدادی 11ساله از استان اصفهان بود.
آخرین آثار برگزیده هم مربوط به گروه سنی 13 تا 16 سال بود که از میان آنها محدثه جان‌محمدی 13ساله از کرج، محبوبه آق آتابای 13 ساله از گنبدکاووس و رحیم محمدی  13 ساله از استان آذربایجان غربی بود.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید