امروزچهارشنبه, 30 خرداد 1397-- Wednesday Jun 20 2018

ساعت 11:48:01

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 22:08:59

«شیوه های برخورد با اهل کتاب در قرآن کریم» وارد بازار نشر شد
آشنایی با یک اثر قرآنی از بانویی خمینی شهری

«شیوه های برخورد با اهل کتاب در قرآن کریم» وارد بازار نشر شد

شنبه, 20 تیر 1394 ساعت 07:36 کدخبر :9097
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : سید حسام ابطحی

کتاب «شیوه های برخورد با اهل کتاب در قرآن کریم» تالیف احترام سادات موسوی زاده اردیبهشت ماه جاری به چاپ رسید و در نمایشگاه قرآن تهران و اصفهان به معرض نمایش و فروش گذاشته شد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، این کتاب که در سه فصل برخوردهای اعتقادی، فقهی و اخلاقی مسلمانان با اهل کتاب (یهودیان و مسیحیان) نگاشته و توسط نشر هاجر منتشر شد، برای اساتید، دانشجویان، قرآن پژوهان و عموم مردم قابل استفاده می باشد.


نویسنده کتاب در گفتگو با روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان خواستار حمایت بیشتر مرکز مدیریت حوزه های علمیه اصفهان از طرح های پژوهشی شد و عنوان کرد: قرآن کریم در بُعد اعتقادی با دعوت به اخذ مشترکات، مسلمانان را به گفتگوی نیکو و جدال احسن با اهل کتاب فرا می خواند؛ انحرافات اعتقادی آنان را تذکر داده و آنان را به دین مبین اسلام تشویق می نماید. در بعد فقهی دو تعامل تنبیهی و تشویقی داشته، در جایی با پرداخت جزیه، برخورد تنبیهی و در جایی با حکم به طهارت و ازدواج و خوردن طعامشان برخورد تشویقی می نماید. در بعد اخلاقی نیز به نفی و مذمت رذایل اخلاقی اهل کتاب پرداخته و بعضا به تایید فضیلت اخلاقی برخی از آنها چون انصاری اللهی اشاره کرده و مسلمانان را به داشتن آن توصیه می نماید. قرآن احترام به اهل کتاب ذمی را ضروری دانسته و با تأیید امت مومن یهود و مسیح، با معاندانشان برخورد قهرآمیزی دارد.


موسوی زاده که فارغ التحصیل سطح3 موسسه آموزش عالی مجتهده امین می باشد، در پایان با اشاره به اینکه در این پژوهش با توجه به نص قرآن کریم و نظرات مفسرین و رجوع به اسناد معتبر برخوردهای اعتقادی، فقهی و اخلاقی قرآن در مواجهه با اهل کتاب به صورت دسته بندی واضحی ارائه شده است، اظهار کرد: در بیان برخوردهای اخلاقی قرآن کریم با اهل کتاب این نکته آشکار می شود که شیوه کلام وحی این گونه است که به بیان ویژگی های اخلاقی اهل کتاب پرداخته و از این منظر مسلمانان را در برخورد با آنان هوشیار و مصون می نماید. از ویژگی های اهل کتاب اظهار خیرخواهی آنان در برابر مسلمانان است؛ در حالی که اسلام در ابتدا احترام و دستگیری به اهل کتاب را به دلیل هم نوع بودن توصیه می نماید و همه انسان ها را امّت واحده می خواند لکن با توضیح خصوصیات اهل کتاب، از جمله نژادپرستی، کتمان حقیقت، سنگ دلی، عنادورزی، غرور بیجا، ریاکاری، افتراهای باطل، پیمان شکنی، حسدورزی، مسخره کردن و... مسلمانان را از برقراری دوستی عمیق با آنان برحذر داشته و در برابر تحریک اهل کتاب، مسلمانان را به صبر فرا می خواند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید