امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 06:50:24

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

آیت الله فیض الاسلام

آیت الله فیض الاسلام

سه شنبه, 05 دی 1391 ساعت 08:46 کدخبر :4824
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : شاهین
معرفی مشاهیر خمینی شهر

نام:    سید علی نقی حسینی دیباجی مشهور به فیض الاسلام

ولادت:    1284ه.ش/ خمینی شهر


وفات:   1364/2/24 / تهران


محل دفن:  بهشت زهرا تهران

کودکی وتحصیلات
وی از پنج سالگی تحصیل را آغاز کرد و در جوانی از محضر مراجع و بزرگان جهان تشیع همچون آیة الله آقا سید ابوالحسن اصفهانی، آقا ضیاءالدین عراقی، شیخ محمد کاظم شیرازی، شیخ علی اکبر نهاوندی و شیخ عباس قمی خوشه چینی کرد و در همان جا موفق به نگارش کتاب «الافاضات الغرویه فی الاصول الفقهیه» در دو جلد شد. از کارهای بزرگ علمی و فرهنگی وی چنین بر می آید که در اغلب علوم دینی متبحر و صاحب نظر بوده و این حقیقت روشن از لابلای آثار وی مشاهده می شود. وی صاحب اجازات اجتهاد و روایی ارزشمند از مراجع و محدثان عالی مقام گردید و در راستای تلاش و جهاد علمی خود، سه کتاب عظیم و مقدس؛ قرآن کریم، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه را ترجمه و شرح نمود. این کار وی موجب آشنایی عموم مردم فارسی زبان با این سه کتاب پر ارج شد، به خصوص کتاب شریف نهج البلاغه که تا آن زمان فاقد شرح و ترجمه کامل فارسی بود.
نام فیض الاسلام با نهج البلاغه آمیخته است به طوری که نهج البلاغه فارسی به نهج البلاغه فیض الاسلام مشهور شد و این سعادت برای همیشه در تاریخ به نام ایشان ثبت گردید گفته شده که تنها جمع آوری مدارک و یاد داشت برداری ترجمه و شرح او بر نهج البلاغه مدت هفده سال طول کشید و تحریر آن در شش سال یعنی از (۱۳۶۵ هـ . ق. تا ۱۳۷۱ هـ . ق) انجام پذیرفته است.  بسیاری از اندیشمندان و شخصیت های علمی و فرهنگی بر این خدمت بزرگ ایشان آفرین گفته اند و تاکنون بیش از یک میلیون نسخه از آن به چاپ رسیده است.

 

آثار قرآنی:

ترجمه و خلاصه تفسیر قرآن در ۱۶۷۱ صفحه
الثقلان فی تفسیر القرآن؛
تفسیر سوره مبارکه فاتحة الکتاب.

 

سایر آثار:
ترجمه و شرح نهج البلاغه؛ در شش جزء که آخرین جزء آن در شب یکشنبه هشتم ذیقعده سال (۱۳۷۰ هـ . ق) در تهران به اتمام رسیده است.
ترجمه و شرح صحیفه کامله سجادیه؛ در یک جلد که در روز شنبه پنجم ماه مبارک رمضان سال (۱۳۷۶ هـ . ق) پایان یافته است.
بنادر البحار؛ که شرح، ترجمه و تحقیق بیست و پنج جلد بحار الانوارعلامه محمد باقر مجلسی است. این اثر در شب جمعه چهاردهم جمادی الثانی(۱۳۹۹ هـ . ق) آغاز و در روز چهارشنبه بیستم شوال همان سال، جلد اول آن، که کتاب العقل و العلم و الجهل است به اتمام رسید.

 

اشارات الرضویه؛
الافاضات الغرویه فی اصول الفقهیه؛ در دو مجلد. که در سال (۱۳۵۲ هـ . ق) در نجف اشرف به رشته تحریر در آمده است.
خاتون دو سرا سیدتنا زینب الکبری؛
چراغ راه؛ که در اثبات معراج پیامبر اسلام ـ صلی الله علیه و آله وسلم ـ و رد شبهات مخالفان به نگارش درآمده است. در روز یکشنبه پنجم ربیع الاول در سال (۱۳۵۶ هـ . ق) به پایان رسیده و آبان (۱۳۲۰ هـ . ق) منتشر شده است.
پاسخ نامه ازگلی؛ که در اثبات رجعت و پاسخ اجمالی به انحرافات و شبهات شریعت سنگلجی است.
رهبر گمشدگان؛ که در اثبات رجعت و پاسخ مفصل و مستدل به شبهات شریعت سنگلجی است. نگارش این کتاب در تهران و در شب بیست و هشتم محرم سال (۱۳۵۹ هـ . ق) به پایان رسیده است.
مسئله رجعت؛
قفل دهن شیطان.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید