امروزجمعه, 04 خرداد 1397-- Friday May 25 2018

ساعت 17:20:13

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گزارشي خواندنی از ادبستان صفاي خميني شهر به مناسبت 27 شهریور روز ملی شعر و ادب؛

ادبستان صفا استعدادهای شعری خمینی شهر را از پشت نیمکت ها کشف کرد

یکشنبه, 02 مهر 1391 ساعت 07:47 کدخبر :4548
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : مطهره عباسیان
دانش آموزان شاعر، نويدبخش توسعه فرهنگي و هنري اند. دانش آموزان شاعر با آفرينش آثاري ارزشمند، محافظ و توسعه دهنده زبان و ادبيات شيرين فارسي اند.

سایه سار امن قلم

شعر به فرموده مقام معظم رهبري "يك ثروت ملي" است و وقتي به بهانه شعر گرد هم ميآييم و از شعر سخني به ميان مي آوريم براي صيانت و احترام به يك سرمايه ملي است. مگر نه اين كه همه سرمايه هاي ملي كشور قابل حفظ و صيانتند و مگر نه اين كه يكي از بزرگترين دغدغه هاي جمهوري اسلامي ايران دغدغه فرهنگ است.

 

اگرچه دشت پر بهار فارسي با درختان تنومندي مثل حافظ و مولانا و سعدي و ديگر شاعران بزرگ از خزان دور نگه داشته شده اما همچنان كه هر بهار فصل نو شدن است هر دشتي هم نياز به رويش مجدد دارد؛ در زمينه شعر اين رويش هاي مجدد دانش آموزانند. نسل هاي جواني كه در سايه سار امن قلم مي توانند به قله هاي موفقيت صعود كنند و مايه افتخار شهري و استاني و ملتي بشوند.

 

در آنچه گفته شد كلمه اي اغراق نيست و مگر مي شود كه در واقعيت، اغراق باشد؟ شعر دانش آموزي خميني شهر در اوايل دهه 70 ديده شد و در پرتو اين "ديده شدن" رشد كرد و باليد و تنومند شد. ريشه هايي از اين نهال چنان قوي و محكم شدند كه طوفان ها را مجال و جرات نزديك شدن به آن نبود (و نيست) و اين ماجرايي بود كه فقط 14 سال دوام پيدا كرد.

 

بچه های ادبستان در همان سال اول، جوایز استانی را درو کردند

"ادبستان صفا" بي شك يكي از چشمه سارهاي گوارا در سيراب كردن دانش آموزان شاعر شهرمان بود. كمبودي كه اصغر حاج حيدري (خاسته) متوجه آن شد و با حمايت مسوولان وقت، به رفع آن اقدام کرد و ادبستان صفا به سرعت راه اندازي شد. اصغر حاج حيدري در اين زمينه مي گويد:" ادبستان صفا يك موقعيتي بود در خميني شهر كه فضاي سالمي داشت. آن روزها آقاياني كه در اداره بودند به ما اعتماد داشتند. و ادبستان با همان اعتماد و صداقت و حسن سليقه شكل گرفت و درخشش خوبي داشت. به طوري كه در همان سال اول 5 نفر از بچه هاي خميني شهر تمام مقام هاي اول استان را درو كردند و اين اول شناخته شدن بچه هاي خميني شهر در محافل ادبي بود. حتي اگر فقط يك نفر برای شرکت در جلسه و کارگاه شعر به ادبستان مي آمد، در به رویش باز بود و من براي همان يك نفر مي ايستادم و همين طور يك نفر يك نفرها رسيد به 50 نفر كه از ادبستان به جايي رسيدند؛ كتاب چاپ كردند و كتابشان نمونه كتاب سال شد. من نمي دانم كه با وضع موجود آموزش و پرورش، چه مي شود؟"

 

 

ادبستان صفا در 14 سالگی بازنشست شد!

اين كه چرا ادبستان صفا تشكيل شد هم ماجرايي دارد. خاسته مي گويد: " بعد از 12 سال خدمتگزاري در مدرسه، به كانون سلمان فارسي آمدم. در جلسه اي كه استاندار و مدير كل ارشاد و چند تن از مسوولان حضور داشتند، شعري خواندم كه به من پيشنهاد شد با حفظ سمت، تصدی امور فرهنگي را هم به دست بگیرم. آن زمان دو ماهي می شد كه ادبستان را راه اندازي كرده بوديم و بعد با اين پيشنهاد، حالت رسمي به خود گرفت. كم كم سوگواره ثارالله راه اندازي شد كه جلوه بسيار خوبي داشت و مقاماتي را از تهران براي سخنراني دعوت و بچه ها را به آن ها معرفي مي كرديم. اين كه ادبستان راه اندازي شد به دليل شعرهايي بود كه به مسابقات فرستاده مي شد و معلوم نبود كه كار كيست. به همين دليل گفتيم بستري باشد كه شاعران را بياوريم و هم شعرهايشان را تست كنيم و هم اگر از تست بيرون آمدند روي شعرشان كار كنيم تا در جشنواره ها مدافع خميني شهر باشند و در طول خدمت من تا زمان بازنشستگي اين جريان ادامه داشت تا اين كه به دلایل سیاسی تعطيل شد.

 

 

ادبستان به مو می رسید اما نمی گذاشتیم پاره شود

ادبستان پنج شنبه ها و دوشنبه ها در كانون برگزار مي شد. كم و زياد مي شد و به مو مي رسيد اما پاره نمي شد. يكي از كارهاي ادبستان "كشف"بود. ما دنبال بچه هايي كه كشف شدند نمي فرستاديم بلكه از پشت نيمكت هاي مدارس يكي يكي استعدادها را كشف مي كرديم. برنامه هاي ادبستان هم شعرخواني و نقد، محفل ادبي كوثر، سوگواره ثارالله، شب هاي شعر، اردو، دعوت از اساتيد، چاپ كتاب و جلسات حافظ شناسي و مجامع بحث و انتقاد بود."

 

خاسته درباره لزوم برپايي مجدد اين كلاس ها مي گويد: " در عيادتي كه شهردار و شورا چند روز پیش از من داشتند، به آن ها گفتم كه فضاي سبز و پارك خيلي خوب است اما شهر همان طور كه فضاي سبز مي خواهد دل سبز هم مي خواهد و شما از كنار اين همه ارزش كه در شهر است سرسري مي گذريد. شما از افتخارآفرينان شهر چه داريد؟ نه مستندي، نه دعوت و تقدير و تجليلي! شما كدام افتخار شاعران شهر در برگزيده شدن كتاب هايشان را بنر زديد كه تشكر از اين بچه ها بكنيد؟ از كدام كتاب چاپ شده براي خريد حمايت كرديد؟ از كجا معلوم كه يكي از شاعران مطرح اتفاقي برايش نيفتد و بعد ببينيد كه هيچ چيزي از او نداريد. اين ها مفت به دست نيامده كه شما اين قدر بي ارزش نگاه مي كنيد."

 

ضعف شعر خمینی شهر هر سال بیشتر از پارسال!

اين كه آيا تعطيل شدن ادبستان صفا چه تاثيري بر روند شاعري دانش آموزان مستعد گذاشته است موضوع ديگري است كه براي پي بردن به آن به سراغ داوران شعر دانش آموزي در مسابقات فرهنگي آموزش و پرورش رفتيم. چرا كه به قول آقاي خاسته با مقايسه آثار اشعار دانش آموزی در این زمان و زمانی که ادبستان برپا بود، مي توان به تفاوت ها پي برد. همه آن ها بالاتفاق معتقد به كاهش كيفيت و كميت شعر دانش آموزي شهرستان بودند. يكي از داوران كه بيش از 8 سال است در اين زمينه فعاليت مي كند گفت:"سطح شعر پايين تر آمده است. هرسال كه مي گذرد اين ضعف را مي شود ديد. اين ناشي از ضعف موضوع كتاب هاي درسي در شعر فارسي است. ضمن اين كه جايي مثل ادبستان كه فوق العاده در کارکشته شدن دانش آموزان تاثير داشت تعطيل شده است. در ادبستان بعضي بچه ها از صفر شروع مي كردند و پيشرفت عجيبي مي كردند."

تعجب خانم داور از اين بود كه مسوولين اداره آموزش و پرورش هم هر سال شاهد و معترف به اين پايين آمدن سطح شعر بچه ها مي شوند ولی تنها در حد حرف، خواستار شروع مجدد ادبستان هستند.

 

خانم داور ادامه مي دهد: " بچه هاي شهر از ادبيات دور شده اند. داستان كه اوضاع جالبي ندارد و شعر هم كه سال به سال دريغ از پارسال. اين را مي شود از رتبه هاي دانش آموزان در مسابقات استان متوجه شد كه امسال از5-4 نفر سال هاي گذشته به يكي دو نفر رسيده است. اين در حاليست كه شناخت پسران از شعر به مراتب در وضعيت بدتري نسبت به دختران قرار دارد. شاعران در خميني شهر آواره اند. نه مركز فرهنگي، نه خانه هنرمنداني! استعدادهاي شهر هم كه در نطفه خفه مي شوند. در اين زمينه قدم اول را آموزش و پرورش بايد بردارد و دلسوزانه چاره اي بينديشد."

 

چرا انجمن های ادبی شهرهاي ديگر بودجه دارند ولی خميني شهر نه؟

"چرا انجمن های ادبی شهرهای دیگر بودجه دارند ولی خمینی شهر نه؟ اين يك سوال است" اين جمله اي بود كه سعيد بيابانكي خطاب به مسوولان فرهنگي شهر عنوان كرد و گفت: " در شهر ما اگر كاري هم صورت گرفته، از روي عشق و خلوص بوده است. نه بودجه اي، نه هزينه اي و نه حتي تلاشي! من انجمن هاي شهرمان را با انجمن هاي درجه 3 تهران و قم مقايسه مي كنم و ناراحت مي شوم كه چرا آنها اين قدر بودجه دارند. آيا اين عادلانه است؟ آيا مديران فرهنگي خميني شهر توان جذب بودجه ندارند؟ البته بودجه و سرمايه اصل كار نيست اما بخش مهمي از كار است. همايش، كتاب، نشريه، دعوت از اساتيد، حمايت از كتاب شاعران، كارهايي هستند كه با داشتن بودجه مي توانند اتفاق بيفتند."

 

کشف شدن و مطرح شدن مهم ترین دستاورد ادبستان

سعيد بيابانكي "كشف شدن و مطرح شدن" را مهمترين دستاورد ادبستان براي نوجوانان شاعر شهر دانست و گفت:" اگركسي ذوق ادبي داشته باشد در زمان دانش آموزي نشان داده مي شود. در اين زمان است كه اگر كسي به داد آدم نرسد اگر نيمچه استعدادي هم باشد در همان ابتداي كار از بين مي رود."

وي از چرايي تعطيلي ادبستان اظهار بي اطلاعي كرد و گفت: " اين تعطيلي لطمه بزرگي به شعر شهر وارد كرده است."

بيابانكي خمینی شهر را شهر استعدادها دانست و گفت: " شعر يكي از جنبه هاي استعدادهاي فراوان در خميني شهر است. بايد در خميني شهر مركز استعداديابي و بنياد نخبگان ايجاد شود. شوراي شهر چنين طرحي را داشته باشد تا با كشف استعدادها و معرفي آنها به مراكز و رسانه ها و مطبوعات باز هم نام خميني شهر بر سر زبان ها بيفتد. يك بنيادي كه به دولت وابستگي مستقيم نداشته باشد و تنها مورد حمایت مراكز دولتي قرار بگيرد با مديريت هيات امنايي."

 

 

من از موقعیتم برای شاعران شهر استفاده کرده ام

بيابانكي نيز مثل خاسته و مثل بقيه شاعران دغدغه شعر خميني شهر را دارد و مي گويد:" من از موقعيتم براي بچه هاي شهر استفاده كرده ام؛ معرفي به مطبوعات و رسانه ها. وی وظیفه "فرصت" را به عنوان تنها رسانه شهر در این زمینه جريان سازي می داند و می گوید: "فرصت" می تواند با فراخوان، بچه هاي صاحب قلم و آينده ساز را كشف كند و به آن ها پر و بال بدهد. هر از چندگاهي ويژه نامه هاي شعر و ادبيات داشته باشد."

در شهري كه به گفته معاون پرورشی پيشين آموزش و پرورش و از حاميان اصلي ادبستان، پشتوانه شعر استان بوده است كم كاري ها غوغا مي كند. نصر اصفهاني مي گويد:" استان اصفهان در شعر حرف اول كشور را مي زد و اين از درخشش بچه هاي خميني شهر بود و جرقه چنين كاري به ذهن خاسته خورده بود كه بايد استعداد پروري كرد و بچه ها را توانمند بارآورد. وي از سنگ اندازي هاي برخي مسوولين در همان زمان ها هم گفت كه تنه هايي به برگزاركنندگان ادبستان مي زده اند اما اين باعث تعطيلي نشده بود. تنه هايي كه با مذاكره و توضيح برطرف مي شد و تنها دليل مذاكرات و از پا ننشستن را هم اعتقاد به آينده شعر خميني شهر عنوان مي كند.

 

 

حمایت از ادبستان صفا از افتخارات من در زمان معاونتم بود

نصر اصفهاني معتقد است كه با توجه به بافت مذهبي خميني شهر، ادبستان و برنامه هاي سوگواره كه جزیي از فعاليت ادبستان بود، توليدي براي مداحان شهر و كشور بوده است و تعطيلي اين افتخارات را كج فكري مي داند. وي در پايان مي گويد: اگر به من بگويند از مواردي كه مي تواني به آن در زمان تصدي معاونتت افتخار كني چيست قطعا همين حمايت از ادبستان را بر زبان خواهم آورد. حمايتي كه از صدور مجوز تا كمك مالي و پشتيباني همه جانبه بود و به اين كه تربيت شدگان ادبستان مربيان كاركشته امروزند افتخار مي كنم.

اما از اداره آموزش و پرورش هم بشنويد كه به گفته كارشناس مسوول امور پرورشي، با طراحي اساسنامه اي هفته اول مهر ادبستان 1 و 2 راه اندازي خواهد شد. آن گونه كه شفيعي با خبرنگار فرصت مطرح كرد امور پرورشي اداره مصمم به اين كار هست به اين دليل كه نبود اين مجموعه معضل بزرگ شهر ما شده است. وي از شاعران مطرح شهر براي طرح و ايده در اين زمينه دعوت به عمل آورد.

 

 

چه کسی راه خاسته و حداد را ادامه خواهد داد؟

و گزارش به پايان مي رسد با سوالاتي كه همچنان ذهن مرا به خود مشغول دارد: " آيا با دست روي دست گذاشتن كاري از پيش مي رود؟ آيا وعده امور پرورشي تنها در حد حرف باقي مي ماند؟ چه كسي از شاعران جوان قرار است ادامه دهنده راه خاسته و حداد و ديگران باشد و مثل آن ها دلسوزانه شعر خميني شهر را پشتيباني كند؟ آیا طرح ادبستان 1 و 2 طرحی برای بارور کردن استعدادهاست یا در پیچ و خم محدودیت ها و ملاحظات اداری و سیاسی و جناحی، می شود یک مانع دولتی دست و پاگیر؟"

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#2 -1 منیر سلطان‌پور 25 آذر 1391 ساعت 20:19
گذشت آن زمانی که آن‌سان گذشت
حیف و صد حیف که خاسته عزیز رفت، او که به گردن من علاوه بر حق استادی حق پدری داشت. یاد روزهای خوب ادبستان، روزهای خوب کنگره‌ی میلاد آفتاب، سوگواره‌ی ادبی ثارالله و روزهای خوب در کنار خاسته بودن به خیر!
نقل قول
 
 
#1 0 بچه سده 03 مهر 1391 ساعت 11:26
سلام
به ما سر نمی زنید؟
به روزیم و منتظر حضور و نظرتون.
کامنتی بر پست "خواستگار یا خریدار؟!... مسئله این است!"
منتظریما.
یا علی
http://farhangezdevaj.blogfa.com/
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید