امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 06:01:35

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

از
گزارشی از تاریخچه مطبوعات در خمینی شهر؛

از "فرهنگ همایونشهر" تا "فرصت خمینی شهر"

سه شنبه, 15 مرداد 1392 ساعت 09:12 کدخبر :5852
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : زهرا شمس
دوران مشروطیت بود که قطار مطبوعات در شهرِ ما هم به حرکت در آمد. اصغر عرب از محققان تاریخ خمینی شهر می گوید: "درست در بحبوحه مشروطیت و در سده آن زمان، عبدالخالق آذربایجانی ورنوسفادرانی که یک فعال سیاسی بود تصمیم به چاپ نشریه ای با نام "سروش حریت" گرفت.

او نشریه اش را در همان مطبعه ای به چاپ رسانید که یکی از روزنامههای مهم دوره مشروطیت که تأثیر زیادی بر افکار عمومیداشت یعنی صوراسرافیل، چاپ می شد. همان طور که محل تولد "سروش حریت" و "صوراسرافیل"، یک جا بود، پایان عمرشان نیزهمراه و همزمان گردید.


تاریخ مطبوعات سده حاکی از آن است که عبداالخالق ورنوسفادرانی تنها کسی نبود که در آن زمان ها آرزوی چاپ نشریه را در سر می پرورانید، بلکه سید علی طاهری نیز از جمله افرادی بوده است که اقداماتی برای اخذ مجوز نشریه انجام داده، اما موفق نشده است.


همزمان با اوج فعالیت احزاب در سده و اواخر دهه 20، سده ای ها نشریه خوانی را به طور رسمی شروع کرده ودر عرصه چاپ هم کماکان فعال بودند. یک خانمِ سده ای به نام دکتر طیبه میردامادی خوزانی نیز که اولین دکترای تعلیم و تربیت ایران را در آمریکا گرفته بود در سال1312 و در تهران اقدام به چاپ نشریه "عالم نسوان" کرد، گواهِ این مدعاست که سده ای ها در عرصه مطبوعات و فرهنگ، حرف های زیادی برای گفتن دارند؛ همان طور که جو فرهنگی شهرستان این امکان را فراهم آورده بود که احزاب و گروه ها، اقدام به چاپ بولتن های داخلی می نمودند.
این اقدامات تا انقلاب ادامه داشت تا اینکه بعد از پیروزی انقلاب هم نشریات پیام انقلاب و شاهد به ترتیب توسط سپاه و بنیاد شهید در خمینی شهر چاپ و توزیع شد.


به طور کلی می توان گفت پایه و اساس چاپ نشریه در خمینی شهر از بلدیه یا همان شهرداری شروع شد. دهه 30 یا همان دهه فرهنگ در خمینی شهر، شهرداری خمینی شهر نشریه ای با نام "شهرداری همایون شهر" چاپ کرد و همچنین بیلان عملکرد به مردم ارائه داد.


در کنارش و در سال 1339، اداره آموزش و پرورش که آن زمان اداره فرهنگ نام داشت، نشریه ای را تحت عنوان "فرهنگ همایون شهر" به چاپ رسانید. فرهنگ همایون شهر، نشریه وزینی بوده که مقالاتی قوی و پر مغز را به چاپ می رسانید. از جمله موضوعات و مطالب این نشریه می توان به بحث سده ای بودن معمار مسجد رحیم خان اصفهان و همچنین مراسم کلنگ زنی استادیوم قدس، اشاره کرد.


"فرهنگ همایون شهر"، 5 شماره بیشتر چاپ نشد، اما این به معنای توقف فعالیت مطبوعاتی در شهرستان نبود و برایِ این مهم، شهرداری گاهی اقدام به انتشار نشریات داخلی می کرد که یکی از مهترین این نشریات، "شهر و شهروند" به مدیر مسئولی عبدالعلی صادقی است که در زمان مدیریت آقایان عابدی و کمالی بر شهرداری خمینی شهر انتشار می یافت.

این نشریه اگرچه بولتن داخلی شهرداری به حساب می آمد اما مقالات و اشعار خوبی را نیز به چاپ می رسانید. بولتن داخلی شهرداری البته در زمان مدیریت شهردار نفری هم به چاپ می رسید، حتی یک زمانی معاونت عمران هم به طور جداگانه اقدام به چاپ نشریه می کرد.

می توان گفت مردم فرهیخته خمینی شهر تا قبل از سال1387 و تولد "حضور" و "فرصت"، توسط این بولتن های داخلی شهرداری به همراه چند شماره بیلان عملکرد فرمانداری و اداره ارشاد و ادارات دیگر، نشریات کوشک، اصغرآباد و جوی آباد قدیم و اکثر محلات خمینی شهر، گاهنامه های دانشجویی طلوع، عصر نو، بولتن داخلی کنگره شعر میلاد آفتاب و... مراتب فرهنگ دوستی و فرهیختگی خود را نشان داده اند."


البته در این میان گاهنامه چاچب هم نباید از یاد ببریم؛ همان که نشریه ای بومی بود و در بهار و تابستان 1382 با سردبیری محمد علی حاج هاشمی و با رویکرد اجتماعی فرهنگی و هنری به مسائل بومی و معرفی شهرستان از جمله معرفی پیشینه تاریخی شهر، گویش ولاتی، معرفی باشگاه های ورزشی و کانون های شهرستان، اخبار شهر، مصاحبه با برخی از مشاهیر و شاعران شهر، استعدادها و افتخاراتش می پرداخت، و با اینکه مورد استقبال عموم قرار گرفت، متأسفانه 3 شماره بیشتر چاپ نشد اما با این حال گام بلندی بود در جهت انتشار نشریه به صورت حرفه ای در شهرستان.


و شهرستان مان امروز که تقریبا پنج سال از انتشار مستمر و حرفه ای دو هفته نامه "فرصت" می گذرد، شاهد انتشار دو نشریه حرفه ای دیگر همچون "رخصت"، "صبح سده" و چشم انتظار تولد نشریه "کهندژ" است.


در کنار چاپ نشریات مختلف، مردم شهرمان از دیرزمان و حتی قبل از انقلاب، مشتری نشریات کشوری نیز بوده اند. از مهمترین این نشریات قبل از انقلاب، می توان روزنامه "کیهان" و "اطلاعات" به همراه برخی از ضمیمه هایش را نام برد؛ به گفته غلامرضا تنهایی و اکبر لطفی که از فعالان عرصه مطبوعات در شهرستان بوده اند، روزگاری این نشریات توسط یک ماشین شورلت به شهرستان ما آورده می شد و بعد توسط ماشین های سواری به دست تنها نماینده فروش این روزنامه ها در شهرستان یعنی اکبر لطفی نماینده فروش و عکاس روزنامه اطلاعات و حاج حسین صرامی نماینده کیهان و بعدها پدرِ غلامرضا تنهایی می رسید. و بعضا حتی به افرادی که قادر به خرید روزانه این نشریات نبودند، کرایه داده می شد.


از ضمیمه های این دو روزنامه می توان مجلات اطلاعات هفتگی، جوانان، ورزشی و کودکان و همچنین کیهان ورزشی، کیهان بچه ها و زن روز را نام برد. البته لازم به ذکر است که آن زمان، اقبال عمومی، بیشتر با روزنامه اطلاعات بوده که فروش این روزنامه از 50 شماره شروع شده و بعضا به دویست شماره هم رسیده است و حتی در شهرستان اشتراک هم برای این روزنامه بوده که اوایل با دوچرخه و بعدها با پست به دست مشترکین خود می رسیده است. ضمیمه ورزشی کیهان هم اوائل طرفداری در خمینی شهر نداشته تا اینکه طبق درخواستِ برادران گرجی، هر هفته پنج شماره کیهان ورزشی هم به جمع مجلات شهرستان افزوده شده است.


فعالیت اهل قلم در زمینه خبرنگاری و... در شهرستان خمینی شهر، محدود به نشریات مکتوب و فضای حقیقی نشده و جوانان شهرستان در عرصه مجازی نیز فعالیت چشمگیری برای معرفی و اعتلای فرهنگ شهرستان داشته اند. گواه این ادعا، وب سایت "سده دات آی آر" است که سه یا چهار سال پیش از بهار ِ1390 که سایت "فرصت آنلاین" پا به عرصه نشریات مجازی بگذارد، این وب سایت در فضای مجازی و در عرصه خبری فعال بوده است که همچنان با نام "سدژ" به فعالیت خود ادامه می دهد و امروز افتخار می کنیم که سایت های خبری زیادی در خمینی شهر در کنار "فرصت آنلاین" و "سدژ"، مشغول فعالیت در جهتِ اعتلای هر چه بیشترِ فرهنگ شهرمان هستند.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید