امروزسه شنبه, 29 خرداد 1397-- Tuesday Jun 19 2018

ساعت 22:21:37

آخرین به روز رسانی : دو شنبه 01:37:57

استاد طلايي
رواق؛

استاد طلايي

سه شنبه, 18 تیر 1392 ساعت 08:50 کدخبر :5708
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : مطهره عباسيان
اینبار در ستون رواق به معرفی شاعری می پردازیم که اگرچه رخت از این دنیا بربسته است اما روزگاری نامش بر تارک این شهر و بلکه بالاتر از آن درخشیده است.

حاج احمد غفورزاده متخلص به استاد طلايي در 13 فروردين 1308 شمسي در ورنوسفادران ديده به جهان گشود. وي تحصيلات خود را در دبستان هاي هما و اسلامي زير نظر استاد ابراهيم همايي برادر علامه جلال الدين همايي به پايان رساند و مقدمات عربي و تعليم خط را در مكاتيب قديم فرا گرفت. از 14 سالگي سرودن شعر را شروع كرد و در سال 1328 به انجمن هاي ادبي اصفهان راه يافت و در مكتب صغير اصفهاني به كسب فيض پرداخت. از سال 1329 شمسي همكاري خود را با جرايد و مطبوعات تهران، اصفهان و شهرستان ها آغاز كرد.


اين همكاري ابتدا با مجله فكاهي "ماه" به مديريت اسداله شهرياري و سپس با روزنامه فكاهي-انتقادي "چلنگر"، روزنامه "توفيق" و همچنين روزنامه "اصفهان" به صاحب امتيازي نويسنده بزرگ اميرقلي اميني و روزنامه هاي "هاتف"، "شمع حقيقت"، "مكرم" و "اوليا"و نيز روزنامه "نويد اصفهان" به سرپرستي دكتر صلواتي بوده است كه با اين همكاري تنگاتنگ و مستمر با جرايد توانست قسمت قابل توجهي از آثار خود را به جامعه شعر و ادب تقديم كند.


استاد طلايي در فروردين 1339 با همفكري و همت جمعي از نويسندگان، شعرا و هنرمندان اصفهان به ويژه برادر شاعرش، علي غفورزاده (استاد قيام) انجمن ادبي و هنري سعدي اصفهان را تاسيس كرد كه از آن زمان تا كنون به شكل هاي مختلف - ثابت و سيار- در منزل شخصي استاد يا ساير اعضا تشكيل شده است.


وي در سال 1340 به دليل سرودن اشعار آزادي خواهي و نيز اشعار تند سياسي در قالب فكاهي، توسط ساواك دستگير شد و 6 ماه در زندان قزل حصار تهران حبس گرديد و با مرحوم طالقاني هم بند بود.


حاج احمد غفورزاده بعد از 50 سال سابقه خدمت به فرهنگ و ادب اين مرز و بوم در 23 فروردين 1381 دعوت حق را لبيك گفت و به سوي حضرت دوست شتافت. وي بنا بر وصيتش در دامنه كوه سيد محمد در جوار آرامگاه استاد قيام به خاك سپرده شد و آرامگاهش زيارتگاه اهل معرفت است. گفتني است كه يكي از خيابان هاي شهر نيز به نام استاد طلايي است.


گوشه هايي از غزل 19 بيتي استاد با مطلع "اينجا حريم حضرت سيد محمد است/ فرزند زيد باشد و از نسل احمد است..." در 36 ترنج با كاشي گلدار اعلا مزين و در زير گنبد امامزاده سيد محمد به عنوان يادگار جاويد استاد طلايي موجود است.


آثار منتشر نشده استاد طلايي


- ديوان هاي خطي اشعار استاد در 12 جلد شامل انواع يك بيتي، دوبيتي، رباعي، غزل و...


- كتاب تحقيق در ريشه سانسكريت و گويش هاي محلي سده و شرح تاريخي و جغرافيايي آن با جمع آوري واژه ها به صورت لغت و معني و اشعار به صورت لهجه محلي "ولاتي" و قواعد دستوري و صرفي آن براي اولين بار. (مي گويند استاد طلايي اولين كسي بوده است كه به زبان ولاتي شعر گفته است.)


- كتاب تحقيقي "از هفت آسمان تا هفت سين" و "از هفت عجايب جهان تا هفت شهر عشق" به نام 7 كشكول طلايي در 7 جلد

 

- كتاب هاي سير و سفر (سفرنامه ها)


- كتاب "از هر شهري تحفه اي و از هر خرمني خوشه اي"


- كتاب تحقيقي جشن و زندگي در ايران باستان


- جلد دوم كتاب صبح اميد (اشعار مشترك استاد طلايي و استاد قيام)

 

اشعار منتشر شده


- كتاب مثنوي "زمين و آسمان" كار مشترك دو برادر


- جلد اولِ صبح اميد


- كتاب گل هاي زاينده رود در 3 جلد – نشريه انجمن سعدي-


- مقدمه اي بر ديوان شعر قصه دل مسعود- به انضمام رساله شرح تاريخي جام جم در ادب پارسي-


- يادنامه استاد صغير


- كتاب"ناكام يا گلي كه پژمرد"


- مقدمه اي بر كتاب راز دل نصير و شرحي در تاريخ بختياري به انضمام رساله "حركت روي" در موضوع فن قافيه و حركات آن كه چندين مرتبه به چاپ رسيده است.


- مجموعه مقالاتي تحت عنوان "ياهاي پسوندي"


- مقدمه اي بر كتاب فرش ايران تاليف مهندس قلمكاري

 

آثار ماندگار استاد طلايي


- اشعار و ماده تاريخ بر روي نفيس ترين فرش جهان "فرش هفت شهر عشق" با ذكر نام همه هنرمندان آن. (اين فرش هم اكنون در موزه آستان قدس رضوي موجود است.)


- اشعار و ماده تاريخ ضريح مطهر حضرت ابالفضل العباس (ع) كه بنا به دستور آيت ا... حكيم توسط استاد سروده و به دست هنرمندان اصفهان ساخته و به پيشگاه

حضرتش تقديم شد. همچنين 3 بيت از اشعار بر روي سنگ قبر آن مضجع شريف حكاكي شده است. (ماده تاريخ، اشعاري است كه به صورت حروف ابجد تاريخ فوت يا تولد شخص را حساب مي كند. ماده تاريخ ِسنگ قبر حضرت عباس (ع) با اين مطلع شروع مي شود: (عباس مير جنگ و علمدار كربلاست)


- اشعاري كه بر حاشيه فرش گرانب هاي "زيارت عاشورا" بافته شده و هم اكنون در حرم سيدالشهدا (ع) در كربلا موجود است. خطاطان اين اثر بديع ميرسيدعلي

ظهيرالاسلام و حسن جنگلي بوده اند.


- تابلو رباعيات طلايي با زيارت وارث كه با خط استاد نصراله معين و تذهيب طلا منقش شده و در سال 1356 ه.ش به حرم سيدالشهدا تقديم گرديده است.


- اشعار حكاكي شده بر ضريح برخي امامزادگان همچون سيد محمد (خمینی شهر)، احمد بن علي(فراهان)، امامزاده علي(سيرجان) و...


گفتني است كه يكي ديگر از ويژگي هاي استاد طلايي خط زيباي وي و هنر خوشنويسي نيز بوده كه به اين واسطه با خوشنويسان بزرگ اصفهان مرواده و دوستي داشته است.


از آقايان بابك غفورزاده فرزند استاد طلايي و ناصر غفورزاده برادرزاده استاد براي اطلاعاتي كه از آن استاد فقيد در اختیار ما گذاشتند، تشكر مي كنيم.

از لئيمانِ غني، نان گلوگير مخواه

بوي گل هيچ گه از غنچه تصوير مخواه

گر كه منت به سرت مي نهد اي كودك من

جان به لب آور و از مادر خود شير مخواه

تا كمان خم نشود تير به مقصد نرسد

اي جوان راهبري را به جز از پير مخواه

حق خود گر كه بود در دهن شير بگير

حق خود را به جز از قبضه شمشير مخواه

اي خدا از قفس زندگي آزادم كن

شير را پاي فرو بسته به زنجير مخواه

دست تقدير فكنده است به كارم گره اي

حل اين مساله از پنجه تدبير مخواه

عقده اي در دلم از وضع جهان مي باشد

گفتمت نكته سربسته و تفسير مخواه

اي طلايي به تو گر كوه طلا مي بخشند

گر كه تحقير شدي؛ رد كن... مپذير... مخواه...

نظرات  

 
#1 +1 خاقانی 18 تیر 1392 ساعت 21:11
چه خوب که حالا فقط جای اسم خیابون خود صاحب این اسم رو هم شناختیم...حیف که بزرگان خمینی شهر خیلی کم معرفی شدن...
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید