امروزدوشنبه, 07 خرداد 1397-- Monday May 28 2018

ساعت 01:48:30

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

در گفتگوی فرصت با رییس اداره کتابخانه ها عنوان شد؛

انتقاد ملایی از عدم همکاری برخی مسؤولان شهرستان

شنبه, 27 آبان 1391 ساعت 12:04 کدخبر :4724
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
مسوول باید پر انرژی، فعال، دلسوز و پاسخگو باشد. پاسخگویی از جمله ویژگی هاییست که در همه مسوولان پیدا نمی شود و تنها یک رسانه است که به نمایندگی از مردم می تواند در این زمینه گام بردارد و به نهادینه شدن فرهنگ پاسخگویی در مسوولان کمک کند

و پل ارتباطی دستگاه ها و مدیران با مردم باشد و صد البته این یک رابطه دو سویه را می طلبد و رسانه نیز باید در پوشش اخبار و ارائه گزارش خدمات دستگاه ها کوشا باشد.

اداره کتابخانه های خمینی شهر از جمله اداراتی است که این رابطه را به خوبی با تنها رسانه شهر برقرار کرده و همانطور که از این فرصت برای ارتباطش با مردم بهره می برد همیشه هم پاسخگو بوده است. به مناسبت هفته کتاب گفتگویی را با ابراهیم ملایی رییس این اداره ترتیب دادیم. با هم می خوانیم:

مردادماه اعلام کردید که زمین کتابخانه مرکزی خمینی شهر تا یک ماه آینده جانمایی می شود، الان در چه وضعیتی است؟

شهرداری زمین فرهنگسرای امیرکبیر را به ما داد و نماینده هم 400 میلیون بابت شروع به ساخت از استانداری گرفت. هزینه تکمیل و تجهیز آن هم در سفر چهارم هیات دولت تامین می شود.

همانطور که خودتان اشاره کردید، کتابخانه مرکزی با زیربنای 3هزار متر از مصوبات سفر سوم ریاست جمهوری بود، این طرح در شهرهای دیگر استان در چه مرحله ای است؟

کتابخانه مرکزی گلپایگان را آیت ا... محمدی گلپایگانی ساخته و تحویل داده است، آیت ا... امامی کاشانی نیز 8 هزار متر از زمین های پدری اش را بابت ساخت این کتابخانه در کاشان در نظر گرفته و کلنگ زده است. رییس انجمن خیرین مدرسه ساز زمینی در برخوار داشته که آن را برای این طرح اهدا کرده و 200 میلیون هزینه اولیه ساخت را هم تقبل کرده است. خمینی شهر چهارمین شهرستان است که به این موضوع ورود پیدا کرده است.

پس می توان نتیجه گرفت که اجرای این طرح همت مضاعف مسؤولین شهر ما را می طلبد؟

در واقع احداث کتابخانه مرکزی اصلا در وظایف اداره کتابخانه ها نیست چرا که این طرح به اداره کل ارشاد استان واگذار شده اما از آن جا که در خمینی شهر اداره ارشاد پیش قدم نشد، ما پا پیش گذاشتیم.

پیش بینی می کنید ساخت آن چقدر زمان ببرد؟

تا دو سال آینده.

حتی با این شرایط سخت و بحران اقتصادی؟

معاون برنامه ریزی رییس جمهوری اخیرا در مصاحبه ای تلویزیونی گفت: "درست است که تحریم هستیم اما بودجه های تملک و دارایی کامل پرداخت می شود." من سال گذشته در حوزه خودم نسبت به دیگر شهرستان ها بالاترین بودجه را جذب کردم اما به نظرم بودجه تملک دارایی خمینی شهر باید 3 برابر شود تا بتوانیم این همه پروژه نیمه تمام را تکمیل نماییم.

یکی دیگر از وعده های اداره کتابخانه ها راه اندازی کتابخانه اختصاصی نابینایان بود، پس چرا خبری نشد؟

ما همان زمان که اعلام کردیم آمادگی راه اندازی را از لحاظ مکان و دیگر امکانات از جمله 70 کتاب گویا داشتیم و تنها یک نیرو می خواستیم که حقوق ماهیانه اش را باید یکی از دستگاه های دولتی تقبل می کرد اما متاسفانه علی رغم اطلاع رسانی هیچ دستگاهی از جمله بهزیستی این همکاری را از خود نشان نداد.

بهزیستی که قاعدتا باید استقبال کند چون تعداد زیادی از مددجویانش می توانند از خدمات این کتابخانه بهره مند شوند؟

بله ولی متاسفانه این اتفاق نیفتاد و این کتابخانه فقط معطل یک نیروی انسانی است البته افرادی داوطلب پذیرفتن این مسؤولیت هستند اما ما نمی توانیم و نمی خواهیم کسی را رایگان به کار بگیریم به همین علت در آزمون استخدامی که در آذرماه برگزار می شود ما یک نیروی اختصاصی برای کتابخانه نابینایان پیش بینی کرده ایم اما از آن جا که این پروسه 10 ماه به طول می انجامد تا آن زمان باز هم اعلام می کنم که برای راه اندازی این مرکز صد در صد آمادگی دارم اگر دستگاهی نیروی انسانی اش را تامین کند.

کتابخانه دیگر اقشار چطور؟ مثلا کتابخانه اختصاصی کودک الغدیر هم چندان کامل نیست؟

ما در کتابخانه الغدیر بخش ویژه کودک و نوجوان داریم که چون منابع حوزه کودک و نوجوان به طور کلی در کشور کم است، کامل نشده است.

طرح دیگری هم داریم به نام "پیک کتاب" طی تفاهم نامه ای که نهاد کتابخانه های عمومی با شرکت پست امضا کرده، قرار است اداره پست در هر شهر یک نیرو در اختیار اداره کتابخانه ها بگذارد تا کتاب های مورد تقاضای معلولان، جانبازان و سالمندان را به نشانی هایشان تحویل بدهد. این طرح برای اولین بار توسط شهرداری اصفهان اجرا شد و نهاد کتابخانه ها قصد دارد آن را در سراسر کشور اجرایی کند.

در جریان هستید که نشریه فرصت در حال شناسایی نویسندگان خمینی شهری است و شما هم قول دادید نمایشگاهی از آثار این نویسندگان بر پا کنید، این آمار به زودی تکمیل می شود برنامه شما برای حمایت از این نویسندگان چیست؟

ما تا پیش از این 3 وعده برای حمایت از نویسندگان خمینی شهر داده بودیم؛ یکی این که برای عرضه آثارشان بخشی جدا در کتابخانه در نظر می گیریم که البته مستلزم این است که این عزیزان یکی یک نسخه از کتابشان را به ما اهدا کنند که متاسفانه علی رغم اطلاع رسانی تنها یک نویسنده به ما مراجعه کرده است.

قول دیگری این که آثار نویسندگان شهرستان را به نهاد کتابخانه ها در تهران ارسال کنیم تا پس از تایید از جانب نهضت مطالعه مفید تهران، نهاد آن را به تعداد زیادی برای توزیع در کتابخانه های سراسر کشور خریداری کند. دیگر این که نویسندگانی که تالیفشان در پروسه انتشار مانده است، فایل کتاب را به نهاد ارائه کنند تا پیگیر انتشارش باشد. در مورد برپایی نمایشگاه و همایش نویسندگان هم هر زمان که اسامی از جانب نشریه فرصت ارائه شود آماده برپایی نمایشگاه هستیم.

شما به عنوان متولی اصلی کتاب در خمینی شهر فکر می کردید خمینی شهر این همه نویسنده خوب با آثار فاخر داشته باشد؟

واقعا نه.

به نظر شما این نخبگان فرهنگی چرا تا حالا غریب مانده اند؟

مسؤولان باید پیش از این ها دست به این تحقیق می زدند. در واقع متولی اصلی این کار اداره فرهنگ و ارشاد است.

قرار بود خمینی شهر اولین شهرستان استان باشد که کتابخانه شبانه روزی راه می اندازد اما بعد از مدت کوتاهی تعطیل شد. چرا؟

بله. ما از هز نظر آماده بودیم من حتی به همین منظور در آزمون استخدامی سال گذشته نیروی آقا هم جذب کردم، طرح هم همانطور که در جریان هستید برای مدت کوتاهی اجرا شد اما متاسفانه یک سری اتفاقاتی افتاد و مسؤولان صلاح دیدند تعطیل شود. البته 7 تا از کتابخانه های ما تا 10 شب باز است.

این را هم بگویم که یکی دیگر از طرح های جدید ما راه اندازی کتابخانه سیار است که قرار است با همکاری شهرداری و کانون پرورش فکری و نیروی انتظامی در روزهای ثابتی از هفته تعدادی کتاب را به محلات و روستاهایی که کتابخانه ندارند از جمله قرطمان، هرستان، تیرانچی و ... ببریم و عضویت رایگان بدهیم.

قبول دارید که روی اجرای این طرح هم نمی شود چندان حساب کرد مثل بعضی وعده های دیگر شما که عملی نشد؟

ببینید من هیچ بودجه دولتی ندارم. بودجه تملک دارایی را هم به سختی دارم جذب می کنم. در واقع به جز حق عضویت که از اعضا می گیرم فقط می توانم روی نیم درصد شهرداری حساب کنم که آن هم تا حالا که 7 ماه از سال رفته تنها 23 میلیون از آن پرداخت شده است. در ثانی طرح ها در نهضت مطالعه مفید که تمامی ارگان های شهر عضو آن هستند به تصویب می رسد و همه باید در اجرای آن با هم همکاری کنند. من در این نهضت فقط مجری هستم و تا همکاری از جانب دیگر ارگان ها نباشد قادر به اجرای طرحی نیستم برای همین است که تاخیر ایجاد می شود. شما مطمئن باشید که اداره کتابخانه های خمینی شهر نسبت به دیگر شهرستان های استان دارد بهتر عمل می کند.

کمک های غیر ریالی شهرداری مثل اختصاص زمین هم جزو همین نیم درصد است؟

خیر، نیم درصد درآمد شهرداری باید به حساب اداره کتابخانه ها واریز شود البته مبلغی که امسال شهرداری اختصاص داده نسبت به سال گذشته کمی بیشتر بوده است.

طرح راه اندازی ایستگاه کتاب در اماکن عمومی به کجا رسید؟

قفسه های مذکور از تهران به دست ما رسیده است و به زودی در 5 نقطه از شهر این قفسه ها نصب شده و هردر ایستگاهی 15 عنوان کتاب و از هرکدام 200 نسخه قرار داده می شود.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#3 0 محمدعابدی 30 آبان 1391 ساعت 18:23
باسلام
خیلی از مردم شب جشن کتاب بخاطر حضور خاله خانوم به سینما آمدند ولی خبر از خاله خانوم نشد.جریان ازچه قراره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
نقل قول
 
 
#2 +1 مهراني 28 آبان 1391 ساعت 08:51
...
اولا بودجه تملك دارايي سرمايه اي امسال حداكثر 15 درصد جذب ميشود
ثانيا اگر مدير نتواند در لحظات دشوار شرايط را مديريت كند كه ديگر مدير نيست،مدير بايد با مديريت صحيح خود بستر پيشرفت را رقم بزند
اگر انجام هر طرحي فقط با پول و بودجه كافي اجرايي ميشود پس هر كس ميتواند بيايد و آن كار را انجام دهد
...
نقل قول
 
 
#1 +3 سجاد احمدی اسفریزی 27 آبان 1391 ساعت 17:47
با سلام
خیلی ممنونم از سایت خوبتون!
واقعا خسته نباشید!
بهتر نبود اسم و رسم آقای ملایی را کامل بنویسید؟
آقای ابراهیم ملایی اسفریزی
درسته؟
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید