امروزسه شنبه, 04 ارديبهشت 1397-- Tuesday Apr 24 2018

ساعت 13:01:06

آخرین به روز رسانی : شنبه 02:03:18

 با کلاس های قرآن آغاز کردیم و اکنون اولین کتابخانه الکترونیک شهرستان هستیم
گزارشی از 35 سال فعالیت یک مرکز فرهنگی؛

با کلاس های قرآن آغاز کردیم و اکنون اولین کتابخانه الکترونیک شهرستان هستیم

شنبه, 18 مرداد 1393 ساعت 12:21 کدخبر :7582
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : فاطمه غفورزاده
این گزارش بنا به درخواست های مردمی و در جهت انعکاس فعالیت های خیرخواهانه و فرهنگی تهیه شده است.

یکی از مراکز فرهنگی شهر ما که سابقه ای دیرینه در خدمت به مردم دارد، کتابخانه فاطمیه واقع در خیابان شریعتی شمالی، کوچه سنگ تراش ها است. از جمله ویژگی های این مرکز که ساختمانی سه طبقه نیز دارد، یکی این است که ویژه خانم ها است و دیگر اینکه اولین کتابخانه الکترونیک شهرستان است. برای آشنایی بیشتر با برنامه های این کتابخانه به سراغ مسوولانش رفتیم و پای حرف هایشان نشستیم. حاج رمضان حاج حیدری یکی از اعضای هیات امنای کتابخانه فاطمیه در رابطه با تاریخچه تاسیس این مرکز گفت: ساختمان کتابخانهدر سال1358 در زمینی که یکی از بانوان خیّر شهر به نام بیگوم سادات حاج هاشمی وقف کرده بوددر سه طبقه و طی 3-2 سال ساخته شد و مورد بهره برداری قرار گرفت. البته آن زمان کتابخانه نبود بلکه کلاس هایی مثل قرآن، احکام ویژه بانوان و خیاطی در آن برگزار می شد. یکی از طبقاتش سالن اجتماعات بود و کلاس ها در دو طبقه دیگربرگزار می شد اما بعد از چند سال به دلیل پاره ای از مشکلات از جمله مشکلات مالی و اجرایی این مرکز تعطیل و به صورت اجاره ای در اختیار آموزش و پرورش قرار گرفت تاکلاس ها و کارگاه های طرح کادرا در آن تشکیل بدهد. اما در سال 1378 در پی درخواست های مردم اختیارات به هیات امنا واگذار شد.


وی در رابطه با کاربری امروز این بنای فرهنگی گفت: در حال حاضر طبقه زیرزمین شامل کتابخانه الکترونیک است، طبقه همکف مخزن کتاب و طبقه بعدی شامل سالن مطالعه و کتابخانه کودک است.
حاج حیدری تعداد کتاب های موجود در این کتابخانه را در زمان تاسیس حدود دو هزار جلد عنوان کرد و گفت: اکنون نزدیک به 12 هزارجلد کتاب داریم.


این عضو هیات امنا تعداد اعضای کتابخانه را حدود هزار و 500 نفر اعلام کرد و افزود:کتابخانه و سالن مطالعه در گذشته مورد استقبال محلات دیگر نیز بود اما اکنون به دلیلافزایش تعداد کتابخانه در سطح شهر، این استقبال کمتر شده است.


سالن مطالعه این کتابخانه تا ساعت 10 شب باز است
وی ساعات کار کتابخانه را صبح ها از ساعت8 تا12 ، عصرها در فصول گرم از ساعت 16 تا 20 و در فصول سرد از ساعت 13 تا 17 عنوان کرد و ادامه داد: البته سالن مطالعه بسته به نیاز استفاده کنندگان تا 10 شب نیز باز خواهد بود.


حاج حیدری در رابطه با فعالیت های جنبی این مرکز فرهنگی نیز گفت: در حال حاضر هر چند وقت یکبار کلاس کامپیوتر برگزار می کنیم اما چند سال گذشته که اختیارات لازم را داشتیم و شرایط فراهم بود تابستان هاچند تا از کلاس های مدرسه راهنمایی دخترانه داورپناه را با مبلغ کم از آموزش و پرورش اجاره می کردیم و در آن کارگاه های نقاشی، خطاطی، طراحی، گرافیک و زبان را با حداقل هزینه ها و همین طور کلاس های احکام بانوان را به صورت رایگان برگزار می نمودیم اما بعد از تکمیل عملیات ساخت به دلیل افزایش فاصله و افزایش این گونه کلاس ها در سطح شهر و عدم حمایت مالی از جانب نهاد های دولتی، هیات امنا تشکیل این کلاس ها را ضروری ندانست.


وی ضمن اعلام اینکه روزهای عید غدیر به مناسبت سالروز تاسیس کتابخانه در این مکان جشن برگزار می شود از عضویت رایگان به مناسبت عید مبعث، ولادت حضرت زهرا (س) و ولادت امام زمان (عج) خبر داد.


حقوق ناچیزی که به کتابداران می دهیم فقط هزینه رفت و آمدشان را تامین می کند
این عضو هیات امنا همچنین در رابطه با افرادی که در کتابخانه فاطمیه مشغول به کار هستند، گفت: ما 8 کتابدار داریم. دو نفر از کتابدارها کارشناس کتابداری بوده و در بخش کتابخانه الکترونیک مشغول به کار هستند و 6 نفر دیگر دوره آموزش کتابداری دیده اند و در کتابخانه طبقات بالا به فعالیت می پردازند. حقوق این کتابداران عزیز بسیار کم است به طوری که فقط صرف هزینه رفت و آمدشان از کتابخانه تا منزل می شود.


وی با اشاره به سهم یک درصد کتابخانه ها از درآمد شهرداری گفت: سال های گذشته اداره کتابخانه ها از این سهم چیزی به کتابخانه فاطمیه تخصیص نداد. البته امسال مبلغ 2 میلیون تومان به ما کمک کرد.


حاج حیدری در پایان از کتابدارانی که با هدف خدمت به خلق، اینجا مشغول به کار هستند و همچنین خیّرانی که همیشه پشت و پناه مسوولان کتابخانه بوده اند، قدردانی کرد.


اولین کتابخانه الکترونیک شهرستان
در ادامه خانم علیزاده مسوول کتابخانه الکترونیک در گفتگویی با ما به ذکر آمار منابع موجود در این بخش از کتابخانه پرداخت و گفت:
قبل از هر حرف توضیح بدهم که اینجا یک کتابخانه الکترونیک است که بعضا آن را به اشتباه کتابخانه دیجیتال می نامند.
کتابخانه الکترونیک آفلاین است و اعضا فقط در صورت حضور در سالن کتابخانه میتوانند از منابع موجود استفاده کنند اما کتابخانه دیجیتال، آنلاین است و افراد میتوانند به صورت غیر حضوری از طریق سایت کتابخانه از منابع استفاده کنند.


وی در خصوص تاریخ تاسیس کتابخانه الکترونیک نیز گفت: این کتابخانه در آبان ماه سال گذشته با هزینه ای بالغ بر 100 میلیون تومان به عنوان اولین کتابخانه الکترونیک شهرستان و دومین نمونه شهرستانی استان بعد از اصفهان به بهره برداری رسید. منابع اینجا به صورت کتاب الکترونیک(قابلیت انتقال روی فلش و دی وی دی) و موبایل کتاب(قابلیت بلوتوث) است. منابع نزدیک به 48 هزار عدد است. 6 هزار و 400 موبایل کتاب که 6 هزار تای آن از موسسه قائمیه اصفهان خریداری شده و یک سری نیز از اینترنت دانلود شده است. 30 هزار عدد از کتابهای الکترونیک ما در یک مجموعه از موسسه امام علی (ع) اصفهان و 10 هزارعدد به صورت نرم افزاری از موسسه نور قم و سایر منابع نرم افزاری تهیه شده است.


مشاوره کتاب هم می دهیم

علیزاده همچنین راجع به کتاب های گویای موجود در این مرکز گفت: کتاب های گویای ما ویژه کودکاناست اما سایر کتب در زمینه های مختلفی از جمله مشاوره، مذهبی، فرهنگی، خانواده و... است.


وی در ادامه از یکی دیگر از امکانات کتابخانه فاطمیه خبر داد و گفت: در این کتابخانه، مشاوره کتاب نیز داریم. افرادی که قصد انجام تحقیق دارند تا اتمام طرح خودمی توانند از مسوول مربوطه کمک دریافت کنند.


مسوول کتابخانه الکترونیک در پایان گفت: کتابخانه الکترونیک بعد از کتابخانه اهل البیت (ع)، ابن مسکویه و کتابخانه شهرداری اصفهان در رتبه چهارم استان قرار دارد. کتابخانه اهل البیت (ع) به دلیل داشتن برنامه نویسان قوی و منابع مالی فراوان و همین طور کتابخانه شهرداری اصفهان به دلیل اسکن کردن بخشی از کتاب ها و بودجه مطلوب، بسیار قوی تر از ما هستند.

 

 

نظرات  

 
#4 +2 صرامی 18 آذر 1393 ساعت 06:49
آقا یا خانم شهروند که دیگران را مقصر اصلی می دانید که شهر را ترک می کنند پرسش من از شما این است که
1- اگر نجم ثانی سده را ترک نکرده بود و به لشکر شاه اسماعیل نپیوسته بود چند درصد امکان داشت به وزارت برسد؟؟؟
2- اگر محمدعلی سروش سده ای سده را ترک نکرده بود و به دربار ناصر الدین شاه نپیوسته بود چند درصد امکان داشت شمس الشعرای دربار بشود؟؟؟
3- اگر اصغر فرهادی سده را ترک نکرده بود چند درصد امکان داشت این همه مدال جهانی و در نهایت اسکار بگیرد و به لقب فخر ایران زمین برسد؟؟؟؟
4- و اگر مریم میرزاخانی دانش آموخته دانشگاه صنعتی شریف و استاد ریاضیات دانشگاه استنفورد ودارای مدال فیلدز در ریاضیات که برترین نشان علمی در این رشته است، در ایران مانده بود، چند در صد ممکن بود به این مقام برسه؟؟؟ و چرا؟؟
پس بیاییم منطقی بیندیشیم. اگر می خواهیم نخبگان در سرزمین خود و کشور ایران بمانند باید مردم (دولت و غیر دولت ) هزینه فراهم کردن شرایط مناسب را برای رشد ایشان را بپردازند. وگر نه تا ابد در روی همین پاشنه خواهد چرخید.
نقل قول
 
 
#3 0 ترانه سربلندی 16 آذر 1393 ساعت 23:26
خانم غفورزاده ممنون از گزارشتون
نقل قول
 
 
#2 +1 شهروند. 19 مرداد 1393 ساعت 14:56
سلام آقای عشقی .از تأسف شما ممنونم اما مقصر اصلی شما و امثال شما هستند که تا وضع مادی خوبی پیدا میکنند یا تحصیلات بالا پیدا میکنند شهر را ترک میکنند .تو ایران هم میشه دکترا گرفت . درد این شهر این است که رییس بومی هم که پیدا میکند ساکن اصفهان است و وقتی هم تودیع میشود شهر را ترک میکند و جای دیگر دنبال پست دیگر است نمونه اش رییس آموزش و پرورش .لطفا به شهر خود برگردید و خدمت نمایید شهر ما به امثال شما نیاز است مالزی را مهاجرینش ساخته اند تحصیلات ابتدایی را در این شهر بوده اند و ثمره شان به مالزی و دیگر کشورها رسیده است
نقل قول
 
 
#1 +1 محمدرضا عشقی 19 مرداد 1393 ساعت 10:47
درود بر شما. با سپاسگزاری از تلاش هیات امنای این کتابخانه و کارکنان این مرکز فرهنگی. بسیار برای مردم شهرم اندوهگین هستم که چنین مجموعه ای با این ججم خدمات فقط 1500 عضو دارد. اگر این تلاش های در کشوری پیشرفته ارائه می شد بی شک بیش از 50 هزار خانم عضو این مرکز می شدند. یا اگر این مجموعه را در مالزی با میانگین مطالعه 55 دقیقه در روز برپا می کردید بیش از 30 هزار عضو داشتید. امیدوارم مردم شهر ما از خواب غفلت بیدار شوند و خداوند به شما توفیق خدمت ، تندرستی، شادکامی و کامیابی عطا کند.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید