امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 12:43:39

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گزارشی از تعداد نویسندگان خمینی شهر و آثارشان؛

بیش از 100 نویسنده و حدود 600 عنوان کتاب در خمینی شهر شناسایی شد

یکشنبه, 28 آبان 1391 ساعت 11:31 کدخبر :4727
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
چندی پیش با انعکاس خبری در نشریه فرصت از عزم نشریه برای شناسایی نویسندگان خمینی شهر خبر دادیم و از قول مدیر مسوول گفتیم که تا کنون (تیرماه 91) موفق به شناسایی 50 نویسنده با 200 عنوان کتاب شده ایم

و پیش بینی می کنیم که این آمار به 150 نویسنده با 600 عنوان کتاب برسد و پیش بینی مان درست از آب درآمد یعنی تا کنون 150 نویسنده پیدا کرده ایم که توانسته باشیم از طریق گفتگو با خودشان یا افراد مرتبط و همچنین از طریق جستجو در سایت های معتبر اینترنتی از جمله سایت کتابخانه ملی، اندیشه وران، پایگاه های دانشگاه ها، وبلاگ های شخصی و یا حتی مطالعه مصاحبه های این عزیزان با رسانه ها، با آن ها و آثارشان آشنا شویم و پر واضح است که یک سری از اسامی هم در لیست ما باقی مانده که تا کنون هیچ راه ارتباطی با آن ها پیدا نکرده ایم.

لازم به ذکر است دامنه موضوعاتی که نویسندگان خمینی شهر به آن ها پرداخته اند تمامی موضوعات اعم از دینی، اجتماعی، اقتصادی، دفاع مقدس، آکادمیک در رشته های مختلف و... را پوشش داده اند که این نشان دهنده استعداد چشمگیر همشهریان ما در حوزه های مختلف است. از همه مهم تر اینکه غالب این تالیفات پژوهشی بوده و در حوزه دینی حتی تالیفات فقهی هم داشته ایم. رده های سنی نویسندگان شهر ما نیز مختلف است به عنوان مثال یکی از نویسندگان پرکار ما حجت الاسلام علی عطایی متولد سال 1317 است. علی منجری متولد 1366 و سلمان هاشمیان متولد 1365 جوان ترین نویسنده هایی هستند که تا کنون شناسایی شده اند. یکی از نویسندگان پیشکسوت ما به نام نوراله حسین خانی سال 1388 در مصاحبه با مجله سوره گفته که موفق به تالیف 107 عنوان کتاب شده است. طبق آنچه ما در این تحقیق گسترده به آن دست یافتیم می توان گفت تعداد تالیفات همشهریان ما به طور متوسط هر نفر 4 عنوان کتاب است که اگر تعداد کتاب های شعر شاعران شهرمان را نیز به آن اضافه کنیم آمار قابل توجهی به دست می دهد.

نکته قابل توجه دیگر در این زمینه برخورداری اکثر این نویسندگان از تحصیلات عالیه چه حوزه و چه دانشگاه است به طوری که غالبا از مدرک تحصیلی لیسانس برخوردار هستند.

اگرچه برای تکمیل این آمار رو به رشد راه دور و درازی در پیش داریم اما شیرینی آشنایی با نویسندگانی دیگر و تالیفاتشان این راه را بر ما هموار می کند. برای پیمودن این راه و برپایی نمایشگاهی از آثار این نخبگان فرهنگی و همچنین راه اندازی انجمن نویسندگان خمینی شهر دست یاری به سوی شما همشهریان فرهیخته دراز می کنیم.

با یک نفر از این نویسندگان گفتگوی کوتاهی ترتیب داده ایم که حاصل آن را می خوانید:

دکتر مهناز قانعی خوزانی متولد 1341 نویسنده کتاب "اخلاق در نگاه مولانا"

مهناز قانعی با انتخاب رشته ریاضی فیزیک پا به دبیرستان می گذارد. سال سوم دبیرستان و در 17 سالگی ازدواج می کند و دروس سال چهارم را در خانه و اصطلاحا به صورت متفرقه مطالعه می کند و در حالی سر جلسه اولین امتحان نهایی سال چهارم می نشیند که فرزندش تنها 4 روز دارد. همزمان با بازگشایی دانشگاه ها پس از تعطیلی به دلیل انقلاب فرهنگی، در آزمون علوم انسانی شرکت کرده و در اولین رشته محل انتخابی خود یعنی الهیات دانشگاه تهران قبول می شود و با داشتن 2 فرزند در عرض 3 سال و نیم مدرک کارشناسی اش را می گیرد. البته ناگفته نماند که خانم قانعی پس از اخذ مدرک دیپلم به عنوان آموزگار مشغول به کار می شود. چند سال از پایان تحصیلات دانشگاهی اش می گذرد که در آزمون کارشناسی ارشد مدرسه عالی شهید مطهری در رشته فلسفه و حکمت شرکت کرد و پذیرفته می شود. قانعی دراین باره می گوید: دکتر دینانی را برای اولین با در این مرکز دیدم و با بزرگانی مثل دکتر جهانگیری، دکتر محقق داماد، دکتر ایلخانی و ... آشنا شدم.

اشتغالات مانع از این می شود که او بلافاصله پس از پایان دوره کارشناسی ارشد خودش را برای آزمون دکتری آماده کند. بعد از گذشت چند سال در دوره دکتری همان مدرسه پذیرفته شده و از همان سال نیز تدریس در همان مرکز را آغاز می کند. کتاب تخصصی اخلاق در نگاه مولانا که در سراسر کشور نیز توزیع شده، در واقع رساله دکتری قانعی است. این کتاب 3 فصلی 300 صفحه ای را انتشارات نگاه معاصر در تیراژ 2 هزار نسخه در سال 1388 به چاپ رسانده است. خودش درباره کتابش می گوید: "برای رساله دکتری به دنبال موضوعی بودم که صرفا فلسفی نباشد، به آن علاقمند باشم و محدود به جمع آوری آثار پیشین نباشد. بعد از یک سال مشورت و تفکر به این موضوع رسیدم: اخلاق در نگاه مولانا. می خواستم ببینم می شود از عرفان مولانا اخلاق را استخراج کرد؟ همه این کار را بسیار مشکل وطاقت فرسا می دیدند اما عقیده من این بود و هست که این موضوع بسیار جای کار دارد. تحقیق و تدوین این کتاب 6-5 سال به طول انجامید."

مهناز قانعی مقالاتی را هم به رشته تحریر درآورده و با بنیاد دایره المعارف نیز همکاری دارد. دو مدخل "خیال" و " شهر آکل و ماکول" در دانشنامه جهان اسلام حاصل تلاش این همشهری فرهیخته ماست.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید