امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 12:15:59

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

تاریخچه پیدایش مدارس نوین در خمینی شهر
باز نشر یک مطلب از ماهنامه «فرهنگ همایون شهر» اردیبهشت 1339

تاریخچه پیدایش مدارس نوین در خمینی شهر

پنجشنبه, 17 اردیبهشت 1394 ساعت 11:13 کدخبر :8788
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : محمد علی شاهین

 

scan0003 B

تا قبل از سال1302 خورشیدی مدرسه ای در سده وجود نداشت و اطفال نزد اشخاصی که عنوان مکتب دار داشتند و محل کار آنان در دکان- €“مسجد- تکیه یا در منزل شخصی خود بود تعلیم میگرفتند. هریک از مکتب داران در حدود پنجاه تا صد نفر شاگرد داشتند که تماما روی زمین اطراف معلم نشسته و بطور نامرتب مشغول فراگرفتن درس با متد هجاء قدیم بودند. چون معلم نسبت باطفال باوضع نا مطلوب رفتار میکرد کمتر طفلی می توانست تحمل سختگیری و تنبیه بدنی او را که با چوب و فلک انجام می شد نماید و اکثر اطفال از مکتب گریزان بودند. در سال 1302 مردی دانشمند روشن فکری بنام حاج میرزا ابوالحسن سیادت که در آن زمان در این محیط نظیر آن نادر بود بفکر تاسیس دبستان افتاد و با همت والای خود قدم به پیش نهاد و با تمام مشکلاتی که با آن مواجه گردید ایستادگی نمود و اولین دبستان بنام دبستان اسلامی تاسیس گردید و چون مردم به روش قدیم عادت کرده و به اصول جدید آشنایی نداشتند از دبستان آنطور که باید و شاید استقبال نمیکردند و عده شاگردان مدرسه خیلی کم بود. دبستان مزبور در ابتداء تاسیس دارای 4 کلاس و به سرپرستی شیخ ابراهیم نامی اداره می شد.

بپاس زحمات آقای سیادت اهالی قدردان همایونشهر تقاضا نمودند که اولین دبیرستان بنام ایشان نامگذاری شود. از این جهت دبیرستان عماد بنام وی نامیده شد.

 

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#3 +3 شاهین.ه 19 اردیبهشت 1394 ساعت 21:34
با سلام
****
خداوند رحمت کند عماد سیادت که نه تنها به فرزندانش درس تقوا و دینداری آموخت بلکه با هزینه خویش آنان را به سوی فرنگ فرستاد تا علوم جدید پزشکی را آموزند و به مردم این مرز وبوم خدمت کنند.
ایشان حتی برای ترقی اهل سده ، مدرسه ای بنا نمود و نام خویش را نیز جاودانه کرد
در همان زمان و در همان نزدیکی منزل عماد سیادت ،روحانی دیگری زندگی می نمود که بر منبر خطابه عوام را وعط می نمود تا مبادا فرزندانشان را به مدارس جدید فرستند اما در خصوص فرزندان خویش به گونه ای دیگر عمل می نمود.
هر دو روحانی بودند اما عماد سیادت خود ساخته بود و آن دیگری .....

حال نام فرزندان عماد سیادت که در علم و تواضع و فروتنی و زهد و تقوا سرآمد بودند در هیاهوی تبلیغاتی دکتر فلانی که فرزند روحانی فوق الذکر بود به فراموشی سپرده شده.
نقل قول
 
 
#2 +2 امیر خسروی 18 اردیبهشت 1394 ساعت 10:01
بد نیست داستان درگیری مردم سده برای ساخت دبیرستان صائب(که اکنون در خیابان بوعلی است و پیش دانشگاهی بتول عسکری نام دارد) با تاریک فکران آن روزگار را واکاوید و برای مردم بازگو نمایید.
نقل قول
 
 
#1 -3 رسول صرامی 17 اردیبهشت 1394 ساعت 15:51
اگر در نظر بگیریم که در اثر جهالت مردم تبریز یکی از پایگاههای علمی ایران ان روزگار.مرحوم رشدیه 5 بار مدرسه در این شهر مهم احداث نمود و هر 5 بار این مدرسه بوسیله ابلهان تخریب شد و حتی دانش اموزی در این شهر کشته میشود باید به مردم سده ی ان زمان افتخار کرد مرحوم ایت ا..ملک المتکلمین شهید مشروطه.در نطق های خود که در اسناد محرمانه ظلل اسلطان امد ه یک بار از شهامت و دانایی سدهی ها تقدیر میکند
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید