امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 18:09:30

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

حقوق نفت و گاز
دکتر عبدالحسین شیروی استاد تمام خمینی شهری منتشر کرد:

حقوق نفت و گاز

شنبه, 08 شهریور 1393 ساعت 10:16 کدخبر :7669
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
کتاب «حقوق نفت و گاز» به عنوان هفتمین اثر علمی دکتر عبدالحسین شیروی استاد تمام خمینی شهری دانشگاه تهران و صاحب تالیفات متعدد از سوی انتشارات میزان چاپ و روانه بازار شد.

 به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، این کتاب برای اولین بار به صورت روشمند مسائل حقوقی مرتبط با نفت و گاز را به صورت هماهنگ و منسجم در شانزده فصل و 712 صفحه مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار داده است. با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب در بازدید ایشان از طرح های پارس جنوبی در منطقه عسلویه(1390) بر ضرورت تدوین حقوق نفت و گاز در داخل کشور، مطالب کتاب به نحوی نگارش و تدوین شده است که برای کلیه افراد علاقه مند به این حوزه به خصوص سیاستمداران قابل استفاده است.

 

عناوین فصول مختلف کتاب
از آنجا که درک مسائل حقوقی نفت مستلزم آشنایی با مباحث فنی نفت و گاز و عملیات نفتی است، در فصل اول، تشکیل نفت، ترکیبات و ناخالصی های آن و فرآورده ها و محصولات نفتی توضیح داده شده است و در فصل دوم عملیات بالادستی و پایین دستی به زبان ساده و غیر فنی بیان گردیده است. در فصل سوم مفهوم حقوق نفت و گاز، قلمرو و ماهیت آن بحث شده و ویژگی هایی که آن را از سایر رشته های حقوقی مجزا می کند، به تفصیل بیان شده است.


در این فصل وجود رشته مستقلی تحت عنوان «حقوق نفت و گاز» مورد بررسی قرار گرفته است. فصل چهارم به پیشینه و سابقه حقوق نفت در ایران اختصاص پیدا کرده است و این روند تاریخی از امتیازنامه رویتر تا قراردادهای بیع متقابل مورد بررسی قرار گرفته است. در این فصل همچنین شکل گیری حقوق نفت در ایران و تحولات آن به خصوص از جهت قانونگذاری بررسی شده است.


در فصل پنجم مالکیت بر منابع نفت و گاز در فقه امامیه، مالکیت منابع طبق قوانین و مقررات قبل از انقلاب اسلامی و پس از آن و به خصوص با توجه به تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بررسی شده است. اصل حاکمیت دائمی کشورها بر منابع نفت و گاز طبق مقررات حقوق بین الملل عمومی در فصل ششم بررسی شده است. در فصل هفتم، حاکمیت یک کشور بر دریاهای مجاور بررسی شده، موضع حقوق بین الملل در این زمینه بحث گردیده است. حق حاکمیت بر مناطق دریایی، فلات قاره و منطقه انحصاری اقتصادی و تزاحم بین کشورهای همسایه در اعمال حق حاکمیت بر منابع دریایی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. فصل هشتم به بحث بهره برداری از میادین مشترک اختصاص پیدا کرده است و قوانین و مقررات بین المللی ناظر به میادین مشترک بررسی شده است. در فصل نهم حضور و مشارکت بخش خصوصی در عملیات نفتی و صنعت نفت به تفصیل بیان شده است.


فصل یازدهم، دوازدهم و سیزدهم روی قراردادهای بالادستی تمرکز پیدا کرده است و نظام مالی و مالیاتی این قراردادها، روابط بین شرکت های ملی نفت یا کارفرما با شرکت های بین المللی نفتی یا پیمانکار و شروط حقوقی این قراردادها از قبیل، فسخ، فورس ماژور، قانون حاکم، محرمانه نگه داشتن اطلاعات بررسی شده است.


در فصل چهاردهم نفت و سازمان های بین المللی از قبیل اوپک، آژانس بین المللی انرژی، اوپک گازی و امثال آن بررسی خواهد شد. در فصل پانزدهم ملاحظات زیست محیطی در انجام عملیات نفتی بررسی شده است و تکالیف قانونی در سطح ملی و بین المللی بررسی شده است. در فصل آخر نیز روش های حل و فصل اختلافات نفتی بیان شده است.


معرفی اجمالی نویسنده
گفتنی است دکتر عبدالحسین شیروی فارغ التحصیل رشته «حقوق» در مقطع کارشناسی از دانشگاه تهران، «حقوق خصوصی» در مطقع کارشناسی ارشد از دانشگاه تربیت مدرس و «حقوق تجارت بین‌الملل» در مقطع دکتری از دانشگاه آدلاید استرالیاست. تا کنون کتاب های قراردادهای ساخت، بهره برداری و واگذاری (بی.او.تی)، حقوق تطبیقی، حقوق تجارت بین الملل، داوری تجاری بین الملل، حقوق نفت و گاز و دو کتاب متون حقوقی به زبان انگیسی به چاپ رسیده است.

نظرات  

 
#2 0 ناشناس 14 شهریور 1393 ساعت 20:53
سلام از کجا میدونید مردم قدرشون را نمیدونند؟؟؟؟ مثلا خود شما؟؟؟
نقل قول
 
 
#1 0 دانشجو 13 شهریور 1393 ساعت 04:09
موجب افتخار است حیف مردم شهر قدر این افتخارات را نمی دانند
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید