امروزپنجشنبه, 31 خرداد 1397-- Thursday Jun 21 2018

ساعت 05:29:15

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 01:32:35

در گفتگو با خبرگزاری فارس مطرح شد؛

دیدگاه یک شاعر مطرح کشوری درباره جایگاه شعر خمینی شهر در کشور

دوشنبه, 25 آذر 1392 ساعت 09:28 کدخبر :6638
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

علی فردوسی شاعري ست كه زبان فخيم و اشعار محكمي دارد. يكي از برگزيدگان هر جشنواره بنام و مطرح كشوري علي فردوسي ست. اينها را مي گويم كه بدانيد كساني كه علي فردوسي را مي شناسند مي دانند كه او يك شاعر برجسته است. اخيرا وي با خبرگزاري فارس مصاحبه اي طولاني انجام داده كه در گوشه هايي از آن راجع به شعراي خميني شهر نظراتي داده است. اين كه يك شاعر برجسته غير خميني شهري درباره شعر خميني شهر صحبت كند و البته اين يك نمونه از ده هزار نمونه اي است كه شفاها در اكثر محافل عنوان مي شود؛ واقعا ستودني و شنيدني است:

 

فارس: شما وضع شعر فعلی استان اصفهان را چگونه ارزیابی میکنید؟
اوج شکوفایی شعر اصفهان بعد از انقلاب زمانی بود که آقای سعید بیابانکی در اصفهان بودند. ایشان جایگاه خاصی را در شعر امروز پیدا کرده بودند و بودنشان در شعر امروز غنیمتی بود که باعث پیدایش یک نسل موفق در اصفهان شد، که در اصفهان، قلمستان را بر پا و اداره کردند و به نوعی رابطی مابین جوانان خمینی شهر و شهر اصفهان بودند، یعنی ارتباط شاعران اصفهانی با شاعران خارج از شهر اصفهان، و این زمان بود که کسانی مانند محمد جواد آسمان، عباس کیقبادی، جواد زهتاب، حسین حاج هاشمی، محمد حسین صفاریان و کسانی از این دست گل کردند. بعد از اینکه آقای بیابانکی از اصفهان رفتند شعر جوان اصفهان یک افتی داشت و دیگر آن حمیت جمعی وجود نداشت. تا وقتی که آقای بیابانکی بودند یک جور عزم جمعی و تشریک مساعی بود و وقتی که ایشان رفتند تقریبا هر کسی به صورت فردی کاری می کرد.

 

فارس: شما در مورد بیابانکی یک نکتهای گفتید، اجازه دهید در رابطه با آقای بیابانکی یک مقدار بیشتر صحبت کنیم. آقای بیابانکی همانطور که شما می دانید اهل خمینی شهر هستند، یک شب شعرهایی را ایشان و رفقای ایشان در روز تولد حضرت اباالفضل و امام سجاد و امام حسین به نام میلاد آفتاب برگزار میکردند که تا همین اواخر هم برپا بود. برپایی این همایش را چگونه ارزیابی می کنید؟
دو کنگره در کشور بود که این کنگرهها از همان اول مردمی ایجاد شد و مردمی ادامه پیدا کرد و به خاطر همین مردمی بودنش هم اگر شاعری در آن شرکت میکرد همیشه بی توقع بود. صرفا میرفت و میدانست که در آنجا مخاطب عام دارد و با آن ارتباط برقرار میکند. همین کنگره میلاد آفتاب که در خمینی شهر در سالن سینما برگزار می شد و همه هم مخاطبین عام بودند، و علاوه بر عام بودن همه شعر فهم هم بودند...

فارس: یعنی بدون هیچ گونه هدیهای یا پاداشی؟
هدیه ای هم اگر بود هدیه چندان قابلی از لحاظ مالی نبود و در حد یک یادگاری بود ... البته فضا هم صمیمی است و شاعران دور هم هستند، معمولا در جشنوارهها حواشی برای شاعران شیرین تر از نشستهاست که در کنار نشست اصلی جشنواره برگزار میشود، نشستهایی که شعر میخوانند، و ارتباط تنگاتنگی که بین خود شعرا برقرار میشود باعث میشود که شعرا جذب شوند و در آن شرکت کنند، متاسفانه چند سالی است که میلاد آفتاب برگزار نمیشود که دلیل اصلی آن را باید از کارکنانش پرسید. ولی بعد از وقایع 88 دیگر برگزار نشد...

 

فارس: چند شاعر را نام میبرم، شما در رابطه با این شعرا و شعر و شخصیتشان بگویید:
سعید بیابانکی؟
بیش از آنکه ایشان را یک استاد برای خود بدانم یک دوست می دانم. کسی بود که علی رغم اینکه من کمتر توانستم از حضورش در اصفهان استفاده کنم اما راه و چاه را تا حدودی به من یاد داد. و تا آن جایی که از دستش بر بیاید نه تنها فقط دست بچههای اصفهان را، بلکه دست بقیه بچهها را میگیرد و کمکشان میکند تا بتوانند یک تریبون برای خودشان داشته باشند، تا بتوانند خودشان را مطرح کنند. سعید بیابانکی یک دوست بسیار خوب و علاوه بر آن یک شاعر بسیار خوب هستند. یادم هست اولین برخورد من با سعید بیابانکی در حرم حضرت رضا (ع) در مشهد بود که با هم به حرم رفتیم و کلی ایشان برایم شعر خواندند و من را به قلمستان دعوت کردند.

 جواد زهتاب؟
شاعری که یک مقدار خرده شیشه دارد و طنز در خونش است! قطعا او یکی از بهترین طنز پردازان حال حاضر کشور است، جدا از اینکه غزل سرای ماهری هم هست و فکر میکنم زوج جواد زهتاب و سعید بیابانکی زوج موفقی در شعر طنز می تواند باشد.

 حسین حاج هاشمی؟
ناراحت از این هستم که چند مدتی است ایشان از فضای شعر دور شده است و مشغولیتهای زندگی او را از فضای شعر دور کرده است.

 محمد حسین صفاریان؟
او بعد از رفتن سعید بیابانکی از اصفهان، از معدود افرادی است که از شاگردان آقای بیابانکی بودهاست و خوشبختانه هنوز هم در فضای شعر فعالاست و تا زمانی که در قلمستان بود سعی کرد زمینه شعر را برای جوانترها هم فراهم کند....

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید