امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 14:15:15

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

شهر و کتاب 1

چهارشنبه, 08 آبان 1392 ساعت 11:59 کدخبر :6227
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : طاهره خونساری
خمینی شهری ها چه جور کتاب هایی می خوانند

دبیرخانه
سال 1383 اداره کتابخانه های عمومی کشور  از وزارت ارشاد گرفته شد و به نهاد انجمن کتابخانه های کشور واگذار گرديد. اعضای انجمن هر شهرستان عبارتند از: فرماندار(رئیس انجمن)، شهردار(شخصیت حقوقی)، رئیس ارشاد(دبیر انجمن)، 4 نفر عضو حقیقی و مسؤول انجمن کتابخانه های عمومی.
آقای مولائی مسؤول دبیرخانه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ضمن صحبت در مورد وضعیت اداره کتابخانه های کشور، در مورد وضعیت انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان مي گويد: از آغاز سال 1388 این نهاد به طور کامل از ارشاد جدا شده و به صورت مستقل عمل می کند. البته هنوز از لحاظ بودجه وابسته به نیم درصد شهرداری هستیم که تاکنون با اینکه شهرستان از نظر مالی در وضعیت مناسبی نیست، شهرداری محترم نیم درصد را برای ما حساب کرده اند. تا چندی قبل کتابخانه هاي الغدیر و درچه، 4 کتابخانه مشارکتی بعثت، فاطمیه، علي ابن ابیطالب(ع) و باقرالعلوم(ع) زیر نظر دبیرخانه بودند که ما کتابخانه های مشارکتی را فقط از نظر کتاب و مجله تأمین می کنیم و کلیه هزینه های جاری شان مربوط به خودشان است. وي افزود: کتابخانه های دیگری هم تا پایان امسال به بهره برداری می رسند از جمله کتابخانه امام صادق(ع) جوی آباد و امام محمد باقر (ع) دستگرد که کتاب هایشان آماده است و با تکمیل تجهیزات سرمایش و گرمایش، تا اواخر آبان ماه افتتاح می شود. کتابخانه علی ابن ابیطالب جوی آباد به انجمن واگذار شد و در اسفند ماه گذشته شاهد افتتاح کتابخانه کوثر آدریان با کمک هیأت امناء و شهرداری با حضور وزیر وقت ارشاد بودیم.
کتابخانه الغدیر در 3 ماه اول سال 88 از لحاظ عضوگیری رتبه دوم و کتابخانه کوثر آدریان در 3 ماه دوم سال رتبه دوم را سطح استان کسب نمودند. مجموعاً کتابخانه های شهرستان از لحاظ عضوگیری در رده اول استان هستند که این نشان دهنده فرهنگی و کتابخوان بودن مردم شهرستان است.

 

برنامه هاي هفته کتاب و کتاب خوانی در شهر
سال های گذشته برنامه های مدونی برای هفته کتاب برگزار نمی شد ولی امسال با کمک ارشاد، شهرداری و انجمن، برنامه-های متنوعی در طول هفته در شهرستان برگزار شده و خواهدشد.
1-    برگزاری نمایشگاه کتاب در دو کتابخانه الغدیر و کوثر  با حدود 8000 هزار عنوان کتاب از 13 آبان تا 30 آبان که این کتاب ها 5 تا 40 درصد تخفیف دارد.
2- بزرگداشت علامه طباطبایی با حضور مراکز نشر کتاب
3- به صدا درآمدن زنگ کتاب در مدارس
4- همایش بزرگ یار مهربان در سینما فرهنگ در روز 24 آبان ماه
5- همایش بزرگ شاعران در تالار الغدیر
6- برگزاری همایش کتابخانه ها و کانون های مساجد
7- روزی در کنار کودکان با اجرای نمایش و کتابخوانی توسط کانون  پرورش فکری کودکان و کانون دوستداران کتاب اصفهان
8- حضور دانشجویان و طلاب در کتابخانه و عضویت رایگان و اهدای کتاب
9- حضور کتابدارها در حدود 20 مدرسه و صحبت و تبادل اندیشه در مورد کتاب و کتابخوانی

 

طرح های تازه انجمن كتابخانه هاي شهر
1- کتاب من
اگر شما به یکی از کتابخانه های سطح شهر رفتید و کتاب مورد نظر شما در کتابخانه نبود می توانید به مسؤولین کتابخانه اطلاع دهید و آن ها از طریق اینترنت به اطلاع نهاد کتابخانه کشور اطلاع می دهند و تا 10 روز بعد کتاب مورد نظرتان به کتابخانه مورد نظر فرستاده می شود.
2- طرح کارت همراه عضویت
این طرح بصورت آزمایشی و برای اولین بار بین 19 کتابخانه شهر اصفهان و خمینی شهر که عضو انجمن هستند اجرا می-شود. شما با عضویت در یکی از کتابخانه ها به همراه کارت عضویت با دادن یک قطعه عکس می توانید درخواست کارت همراه عضویت کنید. در شهرستان خمینی شهر از 4 کتابخانه الغدیر، کوثر، امام صادق(ع) و درچه و در سطح شهر اصفهان از 15 کتابخانه می توانید به همراه این کارت بدون پرداخت حق عضویت کتاب دریافت کنید. مقطع زیر دیپلم و دیپلم 2 کتاب، فوق دیپلم 3 کتاب، کارشناسی 4 کتاب و ارشد و دکتری 6 کتاب می تواند دریافت کنند.
در ادامه اين گزارش به معرفي تعدادي از كتابخانه هاي مهم شهرستان مي پردازيم:

 

کتابخانه الغدیر
کتابخانه عمومی شهرستان خمینی شهر سال 1344 تأسیس شد که در سال 1372 با ساختن کتابخانه الغدیر این مکان و با این نام شناخته شد. 25 هزار عنوان کتاب در مخزن و 3500 عنوان کتاب در مرجع کتابخانه موجود است.
کتابخانه در 3 طبقه تجهیز شده است. طبقه زیرزمین 2 سالن مجزای مطالعه خواهران و برادران است که ظرفیت هر سالن 100 نفر می باشد. طبقه همکف مخزن و مرجع، کتابخانه مخصوص کودکان با 2 هزار عنوان کتاب و میز و صندلی مخصوص براي نقاشی و خمیربازی که از سنین 3 تا 12 سال می توانند از آن استفاده کنند. بخش نشریات با 53 عنوان مجله، فصلنامه، نشریه در موضوعات گوناگون و 6 عنوان روزنامه، بخش کتاب های کنکور با 2500 عنوان کتاب کمک آموزشی برای کارشناسی و ارشد، سالن نمایشگاه کتاب که هر ساله حداقل 5 نمایشگاه به عناوین مختلف در آن برگزار می-شود و کافی نت که به تازگی توسط بخش خصوصی راه اندازی شده از ديگر بخش هاي كتابخانه است. اعضای کتابخانه می-توانند با ارائه کارت عضویت از 30 درصد تخفیف استفاده کنند. جستجوی کتاب در این کتابخانه هم به روش برگدان و هم به روش استفاده نرم افزار نمایه امکان پذیر است.
کتابخانه 2800 عضو فعال دارد. میانگین تعدداد مراجعات در روزهای معمولی حدود 200 است  نفر و در روزهای خاص به 400 نفر هم می رسد.
امکان جدیدی که وارد کتابخانه شده، نرم افزار نشریات نمایه با 2 هزار عنوان مقاله از روزنامه ها و نشریات مختلف است که از نظر منبع و مأخذ مستند بوده و دانش آموزان، دانشجویان، اساتید و اهل تحقیق می توانند از آن استفاده کنند.
طبقه فوقانی کتابخانه شامل تالار الغدیر، نگارخانه جهت برگزاری نمایشگاه های عکس، نقاشی، خوشنویسی و...، دفتر بسیج هنرمندان خمینی شهر و دفتر دبیرخانه کتابخانه های عمومی شهرستان است.
در کتابخانه الغدیر 2 روز برای بچه های 4 تا 10 ساله کلاس های قصه خوانی همراه با بازي هاي فکری و نقاشی برگزار می-شود که شهروندان می توانند از آن استفاده کنند.

 

کتابخانه ای برای دختران
کتابخانه فاطمیه ورنوسفادران در خیابان شریعتی شمالی در سال 1378 مخصوص بانوان به صورت هیأت امنایی تأسیس شد. این کتابخانه 3 طبقه دارد كه شامل مخزن و 2 طبقه برای سالن مطالعه خواهران مي باشد. حدود 8 هزار عنوان کتاب دارد و 1500 نفر در کتابخانه عضویت دارند که 250 عضو، فعال هستند. خانم خامسی مسؤول کتابخانه فاطمیه در گفتگویی با ما اضافه کرد: این کتابخانه مورد توجه خاص خواهران به خاطر محیط آن قرار گرفته است، بعد از عید کتابخانه شلوغ می شود و معمولاً یکسره از 8 صبح تا 10 شب سرویس دهی داریم. کتاب های جدید دانشگاهی رشته های مختلف مثل پرستاری، پزشکی و...تهیه شده است که علاقمندان به این کتاب ها می توانند مراجعه و از آن استفاده کنند.
در ایام تعطیلات تابستان برای رده سنی ابتدائی کلاس های اوقات فراغت برگزار مي شود.خانم خامسي مي گويد: طرح های خوبی در ذهن داریم ولی به علت کمبود مالی نمی توانیم آن را عملی کنیم. میانگین مراجعات روزانه كتابخانه هم بین 15 تا 20 نفر است.

 

کوثری برای آدریان
کتابخانه کوثر آدریان در اسفند سال 1387 با حضور آقای صفار هرندی وزیر ارشاد وقت در مکان فرهنگسرای کوثر افتتاح شد. 3 هزار عنوان کتاب و 1560 نفر عضو دارد. خانم تقی یار کارشناس کتابداری و مسؤول کتابخانه مي گويد: متأسفانه مکان در نظر گرفته شده برای کتابخانه ایده آل نیست و برای ایجاد چنین فضایی زحمت کشیده شده ولی از نظر علمی محیط مناسبی برای ایجاد یک کتابخانه خوب وجود ندارد. کودکان این منطقه به خاطر وضعیت فرهنگی خاص کودکی نمی کنند( به مهد کودک ها فرستاده نمی شوند). ما بايد تلاش کنیم بخش کتاب کودک را توسعه دهیم. البته با کمک دفتر دوستداران کتاب اصفهان کلاس داستان گویی و نقاشی به صورت رایگان انجام می شود و تمام وسائل از جمله مداد رنگی و کاغذ را در اختیار بچه ها قرار می دهیم.
خانم تقی یار نقاشی های بچه ها را نگه داشته اند تا هم مربی مربوطه آن ها را تحلیل کند و بعداً اگر امکانپذیر شد از آن یک نمایشگاه ترتیب دهند.
کتابخانه به لحاظ جدیدالتأسیس بودن با مشکلاتی روبروست که از جمله آن ها می توان به گرمایش، قطعی مکرر تلفن ها به علت هوایی بودن کابل ها، باز نشدن آسانسور برای استفاده افراد معلول و مسن، کمبود کتاب بخش کودکان و دور بودن کتابخانه از خیابان اشاره كرد.
وي اضافه مي كند: جستجوی کتاب فعلاً با برگدان انجام می شود و در حال آماده سازی برنامه نمایه برای جستجوی کامپیوتری هستیم. کتابخانه یکسره از ساعت 7 صبح تا 6 بعد ازظهر آماده ارائه خدمات می باشد.
خانم تقي يار در خصوص ميزان مراجعات روزانه مي گويد: روزانه بین 20 تا 30 نفر مراجعه کننده داریم.

 

کتابخانه مشارکتی
کتابخانه باقرالعلوم در مجتمع آموزشی باقرالعلوم(ع)  در سال 1380 تأسیس شده است. این کتابخانه دارای 13 هزار عنوان کتاب، 40 عنوان انواع مجله و روزنامه بوده و 1050 نفر عضو دارد. سالن مطالعه از صبح تا ساعت 3 بعداز ظهر مخصوص خواهران و از ساعت 3 تا 9 شب مخصوص برادران است. برای تأمین کتاب از اظهار نظر مراجعان، تشخیص کتابدارها و کتاب هایی که به عنوان اهدائی از نهاد کتابخانه ها می آید استفاده می کنند. آقای حاجیان کتابدار کتابخانه در گفتگو بافرصت مي گويد: «ما از بچه دبستانی تا پیرمرد 60 ساله عضو داریم. بعضی هستند که 5، 6 سالی است عضو هستند و از انواع مختلف کتاب امانت می گیرند. ما چند نفر را به عنوان کتابخوان نمونه انتخاب کرده ایم، ملاک هم آوردن کتاب به موقع، تمدید و خواندن کتاب های عام است.
تعداد مراجعات روزانه بین 20 تا 30 نفر و ماهی حدود 1500 عنوان کتاب امانت داده می شود. آقای حاجیان اضافه کرد: ما چون در یک محیط خانگی قرار داریم خانم های خانه دار کتاب های خانه داری، آشپزی و تربيت فرزندان استفاده می کنند،

 

کتابخانه بعثت
کتابخانه بعثت واقع در خیابان 17 شهریور کنار مدارس میردامادی، لاله و سماء هم یکی دیگر از کتابخانه های مشارکتی شهر است.
خانم پرنده کتابدار کتابخانه در گفتگو با ما مي گويد: سال تأسیس کتابخانه 1378 است، 14 هزار عنوان و 2405 نفر عضو دارد. این کتابخانه در محل فرهنگسرای بعثت ایجاد شده و با وجود مدارس در اطراف کتابخانه باید منابع قوی و به روزی داشته باشیم. سالن مطالعه هم صبح ها از ساعت 2 تا 5/7 برای استفاده خواهران و از ساعت 2 تا 9 شب برای استفاده برادران دائر است.
 خانم پرنده خود کتابداری نخوانده ولی دوره هایش را گذرانده و همکار دیگرش در شیفت صبح فوق دیپلم کتابداری دارد.
او اضافه مي كند: روزنامه و مجلات متنوع برای ما می آید، کتاب های کنکور و کمک درسی از راهنمایی تا دکتری درکتابخانه موجود است. برای خرید کتاب هم از اعضا نظر می گیریم یا از مراکز انتشاراتی که می شناسیم و کتاب های خوبی دارند، خریداری می کنیم.
در کتابخانه برای برگزاری کلاس های فوق برنامه و برگزاری جشنواره فضایی وجود ندارد و انشاءا...با تکمیل طبقه زیرزمین این امکان فراهم می شود.
مشکل
مهمترین مشکل کتابخانه های مشارکتی بلاتکلیف بودن کتابدارهای آن است. کتابدارهای این کتابخانه ها حداقل حقوق را دریافت می کنند با وجود اینکه فعالیت و تلاششان تفاوتی با کتابدارهای کتابخانه های دولتی ندارد. آنها از اضافه کار، عیدی، عابر بانک، سفرهای زیارتی و....بهره مند نیستند با اینکه بعضی از آن ها سابقه 9، 8 ساله دارند..

 

کتابخانه دارالزهرا(س)
کتابخانه دارالزهرا در حوزه علمیه دارالزهرا در سال 1374 با 11 هزار عنوان کتاب و 4 هزار نفر عضو تأسیس شد. خانم رستمی کتابدار و کارشناس کتابداری در گفتگو با ما مي گويد: انواع کتاب کنکور، داستان و کتاب های حوزه فلسفه، فقه و حوزوی در این کتابخانه وجود دارد.
سالن مطالعه این کتابخانه مخصوص خواهران است. روزانه بین 60 تا 70 نفر مراجعه کننده داریم و کتاب هم بستگی به بودجه حوزه خریداری می شود. تا کنون هیچ کمکی از طرف نهادهای دولتی به ما نشده و هیچ کسی هم به ما سر نمی زند.
مجلات مختلف مثل ياس، موعود، پیام زن، زن روز، و...از طریق حوزه قم و اشتراک برای ما فرستاده می شود. ما حتی کتابهايمان را هم ماهانه به مسافرانی که خواهان کتاب های تحقیقی هستند با نظر مساعد مسؤولین حوزه امانت می دهیم.
وي اضافه مي كند: برای افرادی که در زمینه های دینی تحقیق دارند آماده ارائه منابع جدید و تفسیرهای گوناگون هستیم. اعضای کتابخانه در حدود سنین زیر دیپلم تا دیپلم هستند. طلبه ها به صورت رایگان از کتابخانه استفاده می کنند. خاطرنشان می کنم که ما کتاب های قصه کودکان، کتاب های روانشناسی و خانه داری هم داریم که بچه ها و خانم های خانه دار می توانند از آن استفاده کنند.
جستجوی کتاب از طریق برگدان و آماده کردن سیستم کامپیوتری در دست اقدام است. خانم رستمی از نبودن همکاری بین کتابخانه های سطح شهر گله مند بودن و اضافه کرد که ما روزنامه اطلاعات سال 78 را به صورت منبع صحافی کردیم و در کتابخانه موجود است و برای استفاده در اختیار محققین قرار می دهیم. روزنامه هم به صلاح دید مسؤولین حوزه خریداری می کنیم که هم اکنون روزنامه کیهان و ایران در کتابخانه موجوداست.

 

حرف آخر
 بر اساس بررسي هاي «فرصت» بیشتر موضوعات کتاب که در کتابخانه های سطح شهر خوانده می شود به ترتیب عبارتند از: ادبیات، رمان های ایرانی و خارجی، تاریخ، مذهبی، علمی، کنکوری ها، زنان و مردان متأهل کتاب های تربیتی و روانشناسی، خانه داری، آشپزی و...
توصیه آخر را از آقای مولایی بشنویم؛ شهروندان محترم ارتباطشان را با کتابخانه ها از دست ندهند، هرگونه پیشنهاد و انتقادی هم را به صورت حضوری و کتبی می پذیریم و بررسی می کنیم.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید