امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 10:27:12

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

شهر و کتاب 2

چهارشنبه, 08 آبان 1392 ساعت 11:49 کدخبر :6225
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
در این گزارش، سري به كتاب فروشي هاي شهر زديم و پاي درد دل كتاب-فروش ها نشستيم.

راشد
راشد بعد از جعفر كتابي يكي از قديمي ترين كتابفروش هاي شهر است. اين كتابفروشي از حدود 37 سال پيش در خيابان امام شمالي روبروي مسجد هاشميه ارائه دهنده كتاب هاي مذهبي (80 درصد) و شعر، رمان، و روانشناسي(20 درصد) است.
آقاي راشد فر مي گويد: از سال 86 كه يارانه كتاب را برداشتند، كتاب گران شد و بازار خوابيد.
در حال حاضر 500 عنوان كتاب همراه با نوار و كتاب قصه و نوارهاي مذهبي در كتابفروشي موجود است. راشدفر توضيح مي دهد كه خميني شهري ها اول رمان هاي ايراني و بعد شعر، روانشناسي و قصه را ترجيح مي دهند.

 

كتابسراي مركزي
حدود 5 سال است كتابسراي مركزي فعاليت خود را با كتب دانشگاهي، فني و مهندسي، كامپيوتر، حسابداري و مديريت، انواع رمان هاي جديد، قرآنهاي نفيس، كتب كمك آموزشي از ابتدايي تا پيشرفته، تست از مقطع كارداني تا ارشد و فني و حرفه اي شروع كرده است.
در حال حاضر اين كتابفروشي داراي 900 عنوان و 8 هزار جلد كتاب است.
بر اساس تجربه آقاي حبيبي خانم هاي خميني شهري به دنبال رمان، آشپزي و تربيتي، آقايان دنبال كتاب هاي تاريخي و اطلاعات عمومي و جوان ترها به دنبال كتاب هاي تست و دانشگاهي هستند.
حبيبي اصفهاني است و با گروه هاي پخش كه تنوع كتابشان بالاتر است كار مي كند. از كار كردن در خميني شهر راضي است و در پايان كتاب هاي شعر و ادبيات را از مهمترين خواسته-هاي مردم خميني شهر مي داند.

 

كتاب فروشي عاملي
وقتي وارد مغازه مي شوي، حس بينائي و بويايت با هم به كار مي افتد؛ چشمانت مزين به ديدار چهره زيباي شهدا مي شود و حس بويايي ات تو را با انوع عطرها سرگرم مي كند.
300 عنوان كه همگي مذهبي و شهداء هستند و 40 عنوان مخصوص كودكان، كتاب هاي اين كتابفروشي هستند.
عاملي درد دل هاي زيادي دارد؛ از اينكه فرهنگ كتابخواني از اول انقلاب تا حال كمتر شده، از اينكه معلم، دانش آموز و دانشجو اهل مطالعه نيستند، از اينكه روزي سد معبر شهرداري پرچم يازهراء و ميزي كه قرآن رويش مي گذاشته را برده و به مغازه هاي ديگر كاري ندارد، از اينكه سرمايه اي در دست نيست و هيچ كدام از مسؤولين فرهنگي سري به مغازه او نزده اند.
به نظر او هيچكس حامي كتاب و اقلام فرهنگي نيست، همه نشسته اند ببينند از بالا چه دستوري مي آيد و خودشان كاري نمي كنند.
به عنوان يك كتابفروش راضي نيست و پيشنهاد مي كند به جاي انواع قرص هاي آرام بخش هنگام بي خوابي كتاب بخوانيد.

 

ارميا
اِرميا نام يكي از رمان هاي نويسنده معروف كشورمان رضا اميرخاني است. اِرميا حدود 2 سال است با 2500 عنوان كتاب كه بيشتر مذهبي هستند، دائر شده است.
موضوعات كتاب ها قرآن، نهج البلاغه، فرهنگي، تربيتي، اخلاقي، ادبي، عرفاني، دعا، رمان هاي مذهبي و عاشوراست. اِرميا با كانون هاي مساجد، پايگاه هاي بسيج، دانشگاه آزاد، حوزه هاي علميه خواهران و مدارس در ارتباط است و هم اكنون  4 نمايشگاه در حوزه علميه رضويه خواهران با 40 درصد تخفيف، مكتب الزهرا پنج شنبه بازار، حسينيه امام حسين(ع) در خيابان اميركبير و كانون فرهنگي مارچين شهرداري اصفهان دائر كرده است.
آقاي قاسمي كه نابينا است از حضور فرصت در ارميا تشكر كرد و گفت: ما از استقبال مردم راضي هستيم. او گفت در ارميا مي توانيد از انواع نرم افزارهاي مذهبي، سخنراي، مداحي، كودك، وسايل كمك آموزشي ديني و ...استفاده كنيد.
قاسمي از بودجه كم مي گويد ولي با اين حال به خاطر علاقه اي كه به كار فرهنگي دارد، براي ارميا دو شعبه ديگر هم در سطح شهر داير كرده اولي در خيابان امام جنوبي بعد از كوچه شترگلو و دومي در شهر كوشك كنار مسجد ابوالفضل(ع).
درد دل قاسمي اين است كه كار فرهنگي سود آور نيست و اين كارهاي پراكنده فرهنگي فايده اي ندارد. به نظر او همه ارگان هاي فرهنگي بايد يك كاسه شوند تا نتيجه بدهد. مردم زمينه اش را دارند. ارميا قرآن را به صورت صوتي، تصويري و انواع دعا را به صورت رايگان بر روي تلفن همراه نصب مي كند.

 

ثامن الائمه
كتابفروشي ثامن الائمه در سال 81 فعاليت خود را شروع كرده است. 90 درصد كتابهاي ثامن الائمه مذهبي با 2000 عنوان و 10 درصد روانشناسي و تربيتي است.
براي كودكان هم 10 عنوان كتاب تربيتي، داستان هاي پيامبران و امامان، رنگ آميزي مذهبي، قرآن ولالائي كودكانه اختصاص داده است.
رضائي متولي اين كتابفروشي از استقبال مردم راضي و اين را به دليل مذهبي بودن مردم خميني شهر و در مركزيت قرار گرفتن فروشگاه مي داند.
طبق اطلاعات ثامن اصفهان، فروشگاه ثامن خميني شهر بعد از اصفهان با بهترين فروش و استقبال كننده مواجه است. با اينكه فروشگاه رمان هاي متعدد شهدا و نويسندگان مذهبي دارد ولي استقبال چنداني نمي شود، دليل آن را از آقاي رضايي پرسيدم، اظهار داشت، شناخت نسبت به اين موضوع در مركزيت شهر كمتر است.
ولي از طرف شمال شهر از آن استقبال مي شود. دليل آن هم احتمالاً تفاوت سطح فرهنگي است.
ثامن الائمه در روز پذيراي 30 تا 40 نفر است و شما مي توانيد از انواع نوار و cd سخنراني، مداحي، قرآني و cd كارتن كودكانه با مضامين قرآني و مذهبي بهره ببريد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید