امروزسه شنبه, 29 خرداد 1397-- Tuesday Jun 19 2018

ساعت 18:49:55

آخرین به روز رسانی : دو شنبه 01:37:57

یارمهربان؛

شهید آیت الله عطاء الله اشرفی اصفهانی

دوشنبه, 28 شهریور 1390 ساعت 10:02 کدخبر :2498
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : طاهره خونساری

 

یار مهربان این بار می خواهد خوانندگان را با یکی از شخصیتهای مذهبی، سیاسی، فرهنگی کشور و یکی از افتخارات شهرستان آشنا کند.

 

وی در شعبان سال 1322 ه.ق در خمینی شهر به دنیا آمد و به دلیل اینکه خانواده مذهبی داشت از همان کودکی به تعلیم معارف اسلامی در سده و اصفهان پرداخت. این شخصیت والامقام در سن 20 سالگی برای تحصیل به قم رفتند و به مدت 23 سال در قم و در مدرسه رضویه و فیضیه سکونت داشتند و در این مدت با کمترین امکانات رفاهی و غذایی روزگار گذرانده و به کسب معارف اسلامی پرداختند.

چهارمین شهید محراب آیت ا... عطاء ا... اشرفی سدهی پس از سالها ممارست در فراگیری تعالیم اسلامی در سن چهل سالگی اجازه اجتهاد خود را که اولین اجازه نامه اجتهاد آیت ا... خوانساری بود را دریافت کرد.

در سال 1335 شهید اشرفی به دستور مرحوم آیت ا... بروجردی جهت تبلیغ و نشر معارف و احکام دین به کرمانشاه اعزام شدند.

از زمان حضور امام خمینی (ره) در قم، شهید اشرفی با ایشان در ارتباط بودند و در طی مبارزات، شهید همواره همراه و همدل امام در تمام مسائل مبارزه، انقلاب و جنگ تحمیلی بودند.

شهید در روز جمعه 23 مهر 1361 هنگامی که خطبه اول نماز را آغاز کرد، ناگهان یک نفر به طرف وی هجوم آورده، ایشان را در آغوش گرفت و بر اثر انفجار نارنجک، در حالی که به صورت سجده به زمین افتاده بود، به شهادت رسید.

یار مهربان این شماره از چاپ دوم بیست و پنجمین کتاب از سری کتابهای «یاران امام به روایت اسناد ساواک» انتخاب شده است. این کتاب به بررسی اسنادی می پردازد که در ساواک در مورد شهید اشرفی موجود بوده است.

بخش اول کتاب به زندگینامه شهید، بخش دوم به اسناد، و در بخش سوم و چهارم فهرست اعلام و تصاویری از شهید در پایان کتاب دیده می شود.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید