امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 20:01:44

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

عرفان حافظ
یار مهربان

عرفان حافظ

شنبه, 17 تیر 1391 ساعت 08:22 کدخبر :4238
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : محمدعلی شاهین

نام کتاب:                         عرفان حافظ

 

اثر:                                  متفکر شهید استاد مرتضی مطهری

 

ناشر:                              انتشارات صدرا

 

چاپ مورد استفاده:          بیست و نهم- خرداد

90

تعداد صفحات:                157 صفحه

 

آثار اندیشمندانی چون شهید مطهری در مقاطع مختلف تاریخ پاسخگوی سؤالات و شبهات مطرح شده در آن دوره بوده و خواهد بود و این رمز پایداری چنین آثاری می باشد.

کتاب مذکور از پنج جلسه کنفرانس استاد که در حدود سال 1350 هجری شمسی در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران ایراد شده است نگارش یافته که چند چاپ اولیه آن با عنوان "تماشاگه راز" انتشار یافته و بعدا تحت عنوان "عرفان حافظ" که در وقاع عنوان اصلی سخنرانی های استاد بوده بارها تجدید چاپ شده است.

سوء استفاده از ظاهر اشعاری که افرادی چون حافظ و مولوی سروده به دلیل به کار بردن کلماتی چون می و مطرب و معشوق و شاهد و شراب و غیره برای ترویج فسق و فجور و فساد از یک طرف و گرایش جامعه به عرفان به منظور دوری از مظاهر زندگی ماشینی و رواج عرفان های نوظهور و کاذب و ناشناخته ماندن عرفان ناب اسلامی از جمله چالش های پررنگ فرهنگ حال حاضر جامعه می باشد.

مطالعه کتاب عرفان حافظ شهید مطهری که چهل سال قبل طرح شده است می تواند اطلاعات و شناخت و دید درستی در مورد پاسخگویی به دو ابهام پیش طرح شده به خواننده بدهد.

در واقع اگر فرد شناخت درستی از عرفان اسلامی بیابد، چون گوهرشناسی خود بدلها را تشخیص خواهد داد و دیگر نیازی برای حمله مستقیم به عرفان های کاذب نخواهد بود و راه درست مقابله با انحرافات در هر زمینه ای ایجاد شناخت و اطلاعات صحیح در افراد خواهد بود که خود چنان شناختی پیدا کنند که اصل را از نا اصل تشخیص دهند.

همچنین اطلاع از مبانی و پایه های عرفان اسلامی سبب خواهد شد که از  اشعار بزرگانی چون مولوی و حافظ و ده ها شاعر عارف رمز گشایی شده و پلکان دست یابی به قله های رفیع معرفت و عرفان آنها جلوی پای تازه پاها گذاشته شود.

به نظر می رسد در شرایط فعلی خواندن این کتاب و تجزیه و تحلیل و حتی به مسابقه گذاشتن آن به جای کوشش های دیگر در مقابله با به اصطلاح عرفان های نوظهور و یا کاذب و یا هر نام دیگر و نسبت های ناروا به عارفان شاعر حرکتی منطقی و استوار و اصولی باشد.

به دلیل اهمیت مباحث اثر تحقیقی و علمی استاد شهید خلاصه ای از این کتاب در مطلبی جداگانه آورده خواهد شد.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید