امروزسه شنبه, 01 خرداد 1397-- Tuesday May 22 2018

ساعت 20:27:59

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

علي پوركاظم

علي پوركاظم

دوشنبه, 25 آذر 1392 ساعت 09:40 کدخبر :6641
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
معرفی شارعان خمینی شهر

نام:  علی پورکاظم

تولد:   1353/ خمینی شهر

آثار و رتبه ها: رتبه اول جشنواره کتاب اهل قلم در بخش ادبیات

شرح: 

در وا شد و تو آمدي و شعر پا گرفت            شعري كه لابلاي غزل هام جا گرفت


شعري كه زندگي م به پايش تباه شد           شعري كه برگ برگ به دستم نوا گرفت


تو شاه بيت غزل هاي من شدي                آن بيت ها كه شاه به زور از گدا گرفت-


و در ازاي بيتي از آن سكه اي نداد              هر چند كه تمامي شان را طلا گرفت...


شاعر، هزار بيت پريشان نوشته بود               بيمار عشق بود و ز دستت شفا گرفت


با رفتنت سرودن اين شعر شد تمام              در وا شد و تو رفتي و شاعر عزا گرفت...


سراينده مجموعه"به جاي تو هيچ "متولد 1353، بر خلاف بسياري از شاعران در كودكي به شعر نمي انديشيد و احساس شاعر بودن از 18 سالگي در او پديدار شد. يك سال بعد، سال هاي 73 و 74 پياپي در مسابقات دانش آموزي استان مقام اول شعر را كسب كرد. وي رتبه اول جشنواره كتاب اهل قلم در  بخش ادبيات را نيز در كارنامه خود دارد. پوركاظم اين را معرف خوبي براي شعر خودش مي داند چرا كه معتقد است اگر ملاك برگزيده شدنش در جشنواره اي تنها يكي دو شعرش بود، كار چندان قابل ملاحظه اي نبود در حالي كه كتاب، كارنامه شعر يك شاعر و معرف خوبي براي كارهاي اوست.
او تنوع در شعر خميني شهر را زياد مي داند و معتقد است كه برخلاف خيلي از شهرها، شاعران خميني شهر مثل هم كار نمي كنند و در شعرشان فضاهاي متفاوتي وجود دارد.


بهترين حُسن انجمن ها به عقيده پوركاظم، تحريك ذوق است و بهترين حُسن انجمن سروش خميني شهر اين كه هر شعري در آن پذيرفته مي شود اما اظهارنظرهايي كه از طرف هر كسي ارائه مي شود و بعضا درست نيست –بحث هاي غيركارشناسانه- به نظر او از ضعف هاي انجمن سروش به حساب مي آيد.


علي پوركاظم كه در هنرهايي مثل تئاتر و موسيقي هم دستي داشته است، شعر را بهترين هنر مي داند. هنري كه نياز به هيچ ابزاري غير از" كلمات" ندارد. اگرچه در كشوري كه به كارهاي فرهنگي بهاي چنداني نمي دهند، شاعر بودن به نظر او كار سختي ست. مي گويد اگر يك صدم بهايي كه به ورزشكار مي دادند را به اهالي فرهنگ به خصوص آنها كه رتبه هاي ملي مي آورند، مي دادند و در معرفي آنها به رسانه ها و حمايت هاي مالي از آنها تلاش مي كردند، وضعيت از اين خيلي بهتر بود.


او راه شاعري را راهي بي انتها مي داند و از شعر به دنبال هدف والايي به نام آرامش است. از مسئولين شهري كه هنوز هم در شعر كشور پيشتاز است، مي خواهد كه به داد استعداد ها برسند كه هدر نروند و جايي به نام بنياد نخبگان در خميني شهر بنا كنند كه اين بنياد مثلا رتبه هاي اول شعر را زير بال و پر بگيرد و پيگير باشد كه استعدادشان در زندگي حل نشود چراكه اين استعدادها اگر حمايت بشوند صاحبان كارهاي بزرگ و افتخارات آينده هستند.

نظرات  

 
#1 0 پارسا پورکاظم 03 بهمن 1392 ساعت 22:26
نام بسیاری از شاعران مرد از قلم افتاده است و از خانمهای شاعر هیچ نامی برده نشده است.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید