امروزدوشنبه, 03 ارديبهشت 1397-- Monday Apr 23 2018

ساعت 06:28:47

آخرین به روز رسانی : شنبه 02:03:18

"فرصت" از نگاه مسئولان شهرستان

شنبه, 12 مرداد 1392 ساعت 09:31 کدخبر :5816
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

یک رکن فعالیت مطبوعات در هر شهری مسئوولان و ارگان های آن شهرند. یک مطبوعه یقیناً در نقد خود مسئولان را مخاطب قرار می دهد و توقعات جامعه را از آنها بیان می کند ضمن آنکه انعکاس دهنده خدمات آنها هم خواهد بود. برخی می گویند بسیاری از مسئولان شهرستان از فرصت و انتقادهایش گلایه مندند و دل خوشی ندارند. بد نیست بنشینیم پای صحبت آنها و از خودشان بشنویم. البته برخی عزیزان گفتگو با ما را به زمانی دیگر موکول کردند...

 emam-jomeh

امام جمعه: نقاط قوت فرصت زیادتر از نقاط ضعف آن است


- خدا را شکر نشریه فرصت به عدد صد رسیده است. عدد 100 عدد مقدسی است. در روایات به ما اعلام شده اذکار صد مرتبه گفته شود. عدد صد یک عدد زیباست و انشاءالله نشریه فرصت صد ساله شود و سالهای سال کار بکند.


- به علت آنکه فرصت اولین نشریه خمینی شهر بوده واقعاً باید از موسسین وکسانی که در راه اندازی این نشریه تلاش کردند تشکر کرد. طبیعی است که راه اندازی اولین نشریه تلاش مضاعفی را می طلبد. اصل چاپ یک نشریه یک موضوع است و تهیه محتوا یک موضوع مهم تر، اعتبار یک نشریه به محتوای آن بستگی دارد، اگر محتوای یک نشریه قوی و بی طرفانه و واقع بینانه باشد قطعا مردم به آن اعتماد می کنند.


- تا امروز نشریه فرصت جای خود را در بین مردم باز کرده و تا حدودی فرصت موفق به جلب اعتماد مردم شده است.


- در یک سال گذشته که بعنوان امام جمعه خمینی شهر انتخاب شدم به صورت مستمر نشریه فرصت را نگاه می کنم و کمتر اتفاق افتاده است در این مدت نشریه فرصت را نبینم. طبیعی است هیچ کس بلااشکال نیست. زمانی موفق به قضاوت می شویم که نقاط ضعف و قوت نشریه فرصت را در کنار هم بگذاریم و نتیجه گیری کنیم. رهبر انقلاب در خصوص عملکرد دولت هم گفتند دولت دهم هم نقاط ضعف دارد و هم نقاط قوت و نقاط قوت دولت زیادتر از نقاط ضعف آنست. من همین نظر را در خصوص نشریه فرصت دارم. به نظر من نقاط قوت نشریه فرصت زیادتر از نقاط ضعف آن است اما نباید نقاط ضعف آن را نادیده گرفت.


- به نظر من یکی از نقاط ضعف فرصت این است که بیشتر روی مسائل منفی تمرکز پیدا کرده. ما نقاط قوت نشریه را می بینیم ولی نشریه فرصت بلعکس نقاط ضعف نظام و دولت را می بیند و کمتر به نقاط قوت توجه کرده است. به زبان دوستانه بهتر است فرصت به نقاط قوت مسئولین نظام و دولت بیشتر توجه کند. همه مطالب ما نباید انتقادی باشد، نقد کردن باعث جریحه دار شدن دل ها می شود، و باعث از دست رفتن اعتماد می شود، ولی باید نقاط قوت گفته شود و در کنار آن نقاط ضعف عملکرد مسئولین منصفانه نقد شود.


- توصیه من به دست اندرکاران نشریه فرصت آن است که حرمت افراد حفظ شود، هر کسی در نظام ما مسئول است حرمت دارد و تضعیف مسئولین تضعیف نظام است. سعی کنیم نقد ما محترمانه باشد که نظام تضعیف نشود. اگر یک مسئول تضعیف شود دیگر توانائی انجام امور را ندارد ، باید نقاط قوت گفته شود و نقاط ضعف هم دوستانه بیان شود.


- باید مراقبت کرد مسائلی که به ولی فقیه انتساب دارد از جمله جایگاه نماز جمعه تضعیف نشود، حرمت نظام ومقام معظم رهبری مافوق همه است و به نوعی خط قرمز ما محسوب می شود. نماز جمعه و امام جمعه هم جایگاه خاص خود را دارند. من مخالف انتقاد نیستم ولی تلاش شود در بیان بعضی از مطالب و مسائلی که انتشار آن به ضرر است و در ذهن مردم بدبینی ایجاد می کند دوستانه بیان شود. باید حتی المقدور به مسائل نگاه مثبت داشت و از بیان منفیات خودداری کرد.


- من به مدیر مسئول و دست اندکاران نشریه فرصت علاقه دارم و نظرات من برای ارتقاء جایگاه نشریه فرصت است.

 farmandar

فرماندار: فرصت باید بی طرف باشد


- من نسبت به همه نشریات شهر نظر مثبت دارم، و معتقدم هر چقدر رسانه های شهر و مخصوصا روزنامه ها افزایش یابد ما می توانیم شرایط بهتری را در شهر ایجاد کنیم و لذا امیدواریم نشریات شهر افزایش یابد.


- نشریه فرصت تاکنون خدمات و فعالیتهای خوبی داشته و به موضوعات مختلف و متنوعی پرداخته است.


- فرصت باید از دیدگاه مطبوعاتی و رسانه ای سعی کند یک مشکل از مشکلات شهر بکاهد. و خدای ناکرده باعث ایجاد و یا افزایش مشکلات شهر نشود، اصل کار نشریه فرصت باید بر این اساس باشد .


- نشریه فرصت قدمهای خوبی برای رشد شهر برداشته است؛ قدمهایی که برای شهر مفید بوده است و من امیدوارم این قدم ها افزایش یابد


- نشریه فرصت باید به دنبال بیان بیطرفانه مطالب باشد، و بدون جانبداری از جهت خاصی فقط خدمت و کمک مردم شهر باشد که قطعا نشریه فرصت این قصد را دارد.

 dadsetan

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان در گفتگوی اختصاصی با فرصت:


"فرصت" از جهت صراحت کلام و انتقاد از مسئولین، ممتاز است/فرصت بازتر عمل کند


در این سالها یکی از مواردی که به دلیل آن، منتقدین بر فرصت خرده های بسیار گرفته اند آن بوده که فرصت زیاد از حد انتقادی است و نباید در این حد از مسئولان انتقاد کند. و می گویند انتشار برخی خبرها و تحلیل ها – اگر چه واقعیت داشته باشد – اقدام درستی نیست چون باعث "سیاه نمایی" می شود. مثال واضح اش مسکن مهر بود که انتقادات فرصت باعث انتقادات شدید برخی مقامات از فرصت شد. فشار بر فرصت و توقع از نشریه آنقدر زیاد شد و آنقدر گفتند فرصت عملکردهای خوب را نمی گوید، منفی بافی می کند و ... که در جریان سفر اخیر رئیس جمهور و افتتاح مسکن مهر، یک تیتر مثبت زدیم درباره مسکن مهر با علم به اینکه موجب رنجش دارندگان واحدهای مسکن مهر خواهد شد و با اینکه خبر داشتیم واحدها را نصفه نیمه آماده کرده اند برای افتتاح رئیس جمهور و در حقیقت آنچه رخ داده بیشتر تبلیغاتی است تا واقعی. اما مسلم بدانید اگر در خلال آن سفر کوچکترین سخنی خلاف میل برخی مسئولان می نوشتیم حساب مان با کرام الکاتبین بود. اکنون سخنان دادستان عمومی و انقلاب شهرستان سند محکمی است بر درستی نگاه فرصت. دادستان به سبب مقام قضایی اش بر قانون مطبوعات اشراف کامل دارد و به درستی می داند کدام رفتار خلاف قانون مطبوعات است. و به سبب جایگاه اش به درستی می داند کدام مطلب خلاف امنیت و مصلحت است و کدام نیست. بخوانید. قضاوت اش با شما.

 

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان درباره عملکرد نشریه فرصت گفت: "طبق یکی از اصول قانون اساسی یکی از وظایف متقابل حکومت اسلامی و ملت نسبت به یکدیگر امر به معروف و نهی منکر نسبت است، یعنی هم حکومت اسلامی باید مردم را امر به معروف و نهی منکر بکند و هم مردم، حکومت اسلامی و دولت را امر به معروف و نهی منکر کنند. به عبارت دیگر سخنگوی حکومت در امر به معروف مردم، دولت است ولی سخنگوی مردم در امر به معروف حکومت اسلامی، رسانه ها هستند، و در این موضوع تفاوتی بین رسانه های ملی و غیرمحلی و مکتوب و غیرمکتوب وجود ندارد و به نظر من دوهفته نامه فرصت هم از این قاعده مستثنی نبوده است."


حجت الاسلام والمسلمین غلامی که به مناسبت انتشار 100مین شماره با خبرنگار فرصت گفتگو می کرد افزود: "نشریه فرصت هم باید سخنگوی مردم باشد و مشکلات مردم را با انتقاد سازنده به مسئولین انتقال دهد و بدون هیچ سانسوری بیان کند و هم سخنگوی دولت باشد، و زحمات مسئولین را به مردم منعکس کند."


وی افزود: "نشریه فرصت موظف است مسائلی که نیاز است مسئولین به مردم گوشزد کنند را با اطلاع رسانی به مردم انتقال دهد، نشریه فرصت یک وظیفه متقابل بین دولت ومردم را بر عهده دارد."


دادستان شهرستان تصریح کرد: "نکته مهم آن است که نشریه فرصت در انعکاس مطالب و خبرها بی طرف باشد و این مهم را رعایت کند، و تا حدی من اطلاع دارم و نشریه فرصت را دیده ام از این جهت مطلوب بوده و با شجاعت بعضی از مسائل مطرح کرده است، در این مدتی که من در شهرستان خمینی شهر مسئولیت داشتم شاهد بودم که با توجه به انتقاد مسئولین از فرصت، نشریه کار خود را انجام داده و هم عملکرد مسئولین را منعکس کرده است و هم در جاهایی که نیاز به نقد و انتقاد از مسئولین وجود دارد به صراحت انتقاد کرده است و به نظر من از این جهت نشریه فرصت ممتاز و خوب است."


حجت الاسلام غلامی افزود: "پیشنهاد من به نشریه فرصت این است که بازتر از این عمل کند مخصوصاً در ارتباط حکومت با مردم، ما با مردم مسئله پنهانی نداریم، موضوعات امنیتی و اسناد محرمانه و طبقه بندی شده یک موضوع کاملاً مجزاست و فارغ از این بخش، ما نباید مسئله ای را از مردم پنهان کنیم، و اگر هر جا نقضی وجود دارد یا کوتاهی از طرف هر یک از مسئولین یا نهادها صورت گرفته باید با صراحت و شجاعت برای مردم بازگو شود."


دادستان عمومی و انقلاب شهرستان در ادامه این گفتگو، با بیان اینکه "اگر یک پروژه ناقص افتتاح شده است این وظیفه رسانه است که انتقاد و اطلاع رسانی کند" افزود: اگر مسئولین مخصوصا در افتتاح پروژه و طرحها بخواهند یک پروژه را افتتاح کنند اگر آن پروژه کامل است و می خواهد افتتاح شود، وظیفه رسانه این است که از زحمات مسئولین تقدیر و تشکر کند، ولی اگر یک پروژه به صورت نمادین در حال افتتاح است و یا ناقص افتتاح می شود یا برای چندمین بار در حال افتتاح است، این وظیفه رسانه است که مسئله را گوشزد کرده و اعلام کند یک پروژه نباید ناقص و یا برای چندمین بار افتتاح بشود."


حجت الاسلام غلامی در ادامه گفتگو با خبرنگار فرصت، به اعتراضات مردم از شرایط کنونی مسکن مهر اشاره کرد و در مقام یک مسئول، تریبون انتقدات و نگرانی های مردمی شد که صدایشان به گوش مسئولان مربوطه مسکن مهر نرسیده است. دادستان گفت: "من به صراحت اعلام می کنم یکی از پروژه ها از این نوع، پروژه مسکن مهر شهرستان است. این پروژه افتتاح شده ولی بعد از افتتاح، بارها از طرف مردم و نماینده محترم شهرستان به من مراجعه و اعلام نارضایتی نموده اند که پروژه مسکن مهر خمینی شهر مشکل دارد و از مردم پول اضافه می گیرند. این پروژه به صورت کامل به مردم تحویل داده نشده و این در حالی است که وقتی این پروژه به دست رئیس جمهور افتتاح می شود و در خبرها انعکاس می یابد و اعلام می کنند چند هزار واحد مسکن مهر تحویل شده است مردم باور می کنند، یعنی چند هزار نفر از مردم در این مجموعه ساکن شده اند و این درحالی است که واقعیت غیر از این است و نباید اجازه داد این امور واقع شود."


وی در پایان این گفتگو با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری گفت: "رهبر انقلاب بارها اعلام کرده اند وعده هایی که انجام شدنی است به مردم اعلام بدهید. و رسانه وظیفه دارد این امر را به موقع اطلاع رسانی کند تا هم مسئولین مورد اتهام قرار نگیرند و هم برای مردم سوءتفاهم و بدبینی و ناامیدی به وجود نیاید.

 yazdani

رئیس دادگستری: فرصت فراجناحی عمل کرده است


- نشریه فرصت در امر اطلاع رسانی با توجه به محدویت هایی که در شهرستان وجود دارد به نظر من موفق عمل کرده است، و تا جایی که من این نشریه را مطالعه کرده ام سعی کرده است فراجناحی عمل کند، و به گونه ای عمل نکرده است که یک جناح خاص را زیر سئوال ببرد.


- با اطلاعاتی که من دارم این نشریه از گوشه و کنار شهر به موضوعات مختلفی از جمله شوراهای حل اختلاف پرداخته است.


- فرصت از نظر بهره گیری از تکنیک های روزنامه نگاری ضعیف بوده اگر چه در شماره اخیر پیشرفت داشته است.


- فرصت باید از موضوعات جذاب تر از جمله عکس های بهتر استفاده کند ، به نظر من جای بیان یک سری از مباحث از جمله مطالب علمی و تکنیکی، بیان مباحث حقوقی، پزشکی و ... در فرصت خالی است.


- به نظر من فرصت باید با توجه به وجود مباحث تنش زا و اجتماعی در شهر، قبل از وقوع تنش وارد عمل شود و پیشگیری کرده و از شایعه پراکنی در شهر جلوگیری کند، نشریه می تواند با اطلاع رسانی به موقع از خیلی آسیب ها به شهر جلوگیری کند.


- فرصت باید جذب درآمد می کرد و از بودجه شهرداری مستقل می شد. در این صورت شما می توانستید به شهرداری انتقاد داشته باشید، شما می توانید بیشترین نقد را به عملکرد مجموعه شهرداری داشته باشید. البته شهردار خمینی شهر عملکرد مثبتی داشته و منظور من از انتقاد به شهرداری انتقاد به مجموعه شهرداری است. وابستگی فرصت به شهرداری باعث می شود تا خیلی استقلال عمل نداشته باشید، شما می توانید با استقلال خود در شهر استقلال فرهنگی ایجاد کنید.


- فرصت باید از مطالب و تیترها وعکس های جذاب تر و زیباتر استفاده کند. باتوجه معذوریت هایی که دارید فرصت می تواند از ظرفیت خود بهره برداری بیشتری داشته باشد.


- فرصت باید تلاش کند با رعایت اصول از دید گاه های مختلفی استفاده کند، اگر یک جناح غالب بر امور است تلاش کنید در نقطه مقابل نظرات جناح مقابل را نیز بنویسید. حتی درباره سخنان روحانیون شهر که به حوزه اجتماعی برمی گردد شما می توانید نقاط مقابل آن را بنویسید. در این مباحث نشریه فرصت ضعیف بوده و امیدوارم اصلاح و کامل شود.


- اما در مجموع در این دوران غربت نشریات شهرستانی که با مشکلات متعدد روبرو هستند فرصت خوب عمل کرده و به نیمه راه رسیده و من در مجموع نشریه فرصت را موفق می بینم.

 ershad

رئیس اداره ارشاد شهرستان: فرصت در چند سال اول رویه خوبی داشت


- در جامعه امروز یکی از مولفه های ترویج فرهنگ و دموکراسی در جامعه وجود مطبوعات متعدد و آزادی بیان در مطبوعات است. مطبوعات به نوعی به عنوان ابزار اطلاع رسانی و چشم و گوش امین مردم محسوب می شوند. به طور کلی باید عملکرد رسانه باید در راستای خدمت به مردم باشد. سرویس های اطلاع رسانی رسالتی سنگین به عهده دارند زیرا انتشار اخبار ناصحیح منجر به انحطاط افکار عمومی می شود. این نکته در کلام امام راحل نیز چراغ راه تمام اصحاب جراید است که مسئولیت شما قلم هایی است که در دست شماست. اگر قلم های شما لغزش کند یک ملت را می لغزاند، این جور نیست که تنها به شما و دوستان شما و مذهب و دین شما ضرر بزند بلکه به همه ضرر می زنید. درحقیقت یک مطبوعه باید آرمانهای مردم را منعکس کند و برای آنها نقش هدایت گر داشته و در تلاش برای رشد و تعالی فرهنگ باشد.


- در حال حاضر تعداد نشریات شهرستان به حد مطلوب رسیده و همه اصحاب جراید در تلاش اند که اطلاعات کامل و مفیدی در اختیار مردم قرار گیرد. البته ناگفته نماند در این مدت کج روی هایی نیز رخ داد که باعث دلسردی مردم و مسئولین شده است و این کج روی ها همان لغزش قلم هاست.


- نشریه فرصت در چند سال اول انتشار رویه خوبی داشت که باید از زحمات مجدانه دکتر باقری تشکر کنم که واقعا دغدغه ایشان مردم شهرستان و مشکلات و آسیب های اجتماعی بود.
- از زحمات مدیر مسئول و کلیه خبرنگاران این مجموعه تشکر و برای آنها آرزوی موفقیت کنم.

 ahmadi

فرمانده نیروی انتظامی: تعامل نشریه فرصت با نیروی انتظامی زیادتر شود


- اطلاع رسانی به موقع مسائل شهرستان برای عموم در نشریه فرصت از ویژگیهای این دوهفته نامه است.


- باید تعامل نشریه فرصت با نیروی انتظامی شهرستان در اطلاع رسانی دقیق اخبار به مردم شهید پرور خمینی شهر زیادتر باشد.


- نشریه باید از چاپ بعضی از مطالب تائید نشده و اخبار واصله بدون منبع بخصوص در حوزه های امنیتی و انتظامی و مطالبی که باعث نگرانی مردم شهرستان می شود خودداری کند. و حتی المقدور قبل از چاپ از مسئولین مربوطه تحقیق لازم صورت گیرد. انتشار اینگونه اخبار به عنوان یک نقص در نشریه فرصت محسوب می شود.

نظرات  

 
#1 0 م 12 مرداد 1392 ساعت 18:57
:: نسخه چاپی خبر
عضو بدن مرد ۵۲ ساله خميني شهري اهدا شد
اصفهان- عضو بدن مرد ۵۲ ساله شهرستان خميني شهر با هماهنگي واحد فراهم آوري اعضاي پيوندي معاونت درمان دانشگاه علوم پزشكي اصفهان به يك بيمارنيازمند اهدا شد.
کدخبر : 80740026(3427309)
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۰۴/۲۶
زمان مخابره : ۰۹:۰۷
سرویس خبر : استانها- اجتماعی-

روابط عمومي معاونت درمان دانشگاه علوم پزشكي اصفهان روز چهارشنبه اعلام كرد: عبدالله كمالي انداني كه دچار مرگ مغزي شده بود، پس از انجام مراحل قانوني، تحت عمل جراحي برداشت عضو قرار گرفت.
كبد اين بيمار مرگ مغزي براي انجام عمل پيوند استفاده شد.
د/۷۱۴۰/۱۰۴۲
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید