امروزدوشنبه, 31 ارديبهشت 1397-- Monday May 21 2018

ساعت 00:04:32

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

نادعلی خرم

نادعلی خرم

سه شنبه, 01 بهمن 1392 ساعت 11:57 کدخبر :6853
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

نام:                           نادعلی خرم

فوت:                         11دی1385

محل دفن:                  امامزاده ابراهیم فروشان

 

ای شمرو مبر از کین، این حنجر عطشان را                    هرگز نکشد کافر، لب تشنه مسلمان را
یکدم تو تامل کن ترسم که رسد زهرا                            از حنجر من بردار این خنجر بران را
در دست تو ای ظالم امروز گرفتارم                               مهمان عزیز من خوشدار تو مهمان را
دستی تو بدار ای دم زینب ز حرم آمد                            ترسم بکشد چون رعد از سوز دل افغان را
از شوق لقای حق بی تابم و بی طاقت                         ورنه نبود باکی کز تن بدهم جان را

 

شرح حال
زنده یاد نادعلی خرم از اهالی فروشان سده ماربین یکی از شاعران بزرگ و فرهیخته این شهر و دیار است. خرم شاعری خوش ذوق وتوانا با طبعی روان، انسانی با اعتقاد و دلبسته به اهل بیت با روحیه ای شاد و بذله گو یکی از گنجینه های ناشناخته این شهر است که در آغوش خاک خفته است.
او در خانواده ای زحمت کش و مومن متولد شد. پدر او به شغل باغداری مشغول بوده، همچنین یکی از موذنین مسجد امام نیز بوده است و از همان ابتدا آب و گل این شاعر با مهر و محبت اهل بیت سرشته شده است، همانگونه که خود سروده:

از روز ازل که خلقت آدم شد              هر کس گل و آب او به غم مدغم شد

چون شیر محبت علی ما را داد          خرم به تولای علی خرم شد.
خرم که در مکتبخانه با خواندن و نوشتن آشنا شده بود در سن 25 سالگی عازم مشهد شد و در آنجا به سرودن شعر روی آورد و چون انسان بسیار شاد، با روحیه و بذله گو بود دوستان شاعرش در مشهد تخلص خرم را به او پیشنهاد کردند سپس خود پسوند افخمی را به فامیل خود افزود، البته قابل ذکر است که قبل از آن نام خوانوادگی اجداد ایشان صرامی بوده است.
خرم تا سن 50 سالگی در شرکت نفت آبادان به شغل بنایی مشغول بوده و بعد از بازنشستگی باقی عمر خود را به سرودن شعر پرداخته است.
به گفته نزدیکان و بستگان او، خرم شب ها تا نزدیک صبح مشغول شعر و مناجات بوده و نوحه هایی که می سروده را با صدایی خوش زمزمه می کرده است.

khoram 3
بسیاری از نوحه ها و مرثیه های او چه در خمینی شهر و چه در استان های دیگر مورد توجه قرار گرفته و بیشتر شعرهایش بر سر زبان ها افتاده است. نوحه هایی چون ( ای ماه بنی هاشم ثمر گلزار هدایت عباس/ قربان وفایت عباس)، (در کرببلا یاران شد قحطی آب امشب)، ( گفتا به علی اصغر شه دین مه پیش رخت ستاره/ ای اصغر شیرخواره/ من آب برایت می طلبم کردند و گلویت پاره/ ای اصغر شیرخواره/ ای نوگل باغم اصغر ای چشم و چراغم اصغر)، (گلی گم کرده ام می جویم او را/ به هر گل می رسم می بویم او را)، ( شاه گفتا کربلا امروز میدان من است/ عید قربان من است).
مداحانی چون مرحوم علی جولایی معرف به علی دایی و پسرش، حاج علی رحیمی، رضا حیدری، علی رضا حاج ابراهیمی، قاسم پور و مداحان مسجد نوراکثرا اشعار خرم را در مراسمات سوگواری اباعبدا...(ع) می خوانند.
خرم در اوایل انقلاب علاقه زیادی به سخنرانی های امام داشت و اخبار انقلاب را پی گیری می کرد و در اواخر عمرش زمانی که امام وارد ایران شد در وصف امام اشعاری سرود و به صورت کتابچه ای در آورد.


آثار:


1-    مصیبت نامه اولین کتاب اوست که در سال 1308 شمسی مصادف با 1351 قمری تدوین شده و حاوی 700 بیت است.


2-    شکرستان خرم که شامل حکایت ها – داستان ها – غزلیات – رباعیات و قطعات است که در فروردین سال 1354 به چاپ رسیده است. در بعضی از اشعار این کتاب رگه های طنز دیده می شود، برای مثال: ای دلارای من، تویی گل یاس/ ای به نزد منی تو اشرف ناس/ هیچ غره مشو بخود جانا/ هر دو هستیم ما ز یک کرباس. همچنین مثنوی بلندی در وصف خمینی شهر در این کتاب آمده است.


3-    گلزار کربلا که شامل نوحه های سینه زنی است، در اردیبهشت 1355 به چاپ رسیده است. از معروف ترین نوحه های این کتاب می توان به (امشب حرم آل عبا آب ندارند/ اطفال حسین بن علی خواب ندارند/ امشب همه اطفال به اطراف حسینند/ فرداست که این غمزده گان باب ندارند) اشاره کرد.


4-    یادگار من که شامل مناجات – مدح – مصیبت – نوحه های سینه زنی و زنجیر زنی است، که در مهر ماه 1357 شمسی به چاپ رسیده است. یک دو بیتی از این کتاب می خوانیم: (چه دیدم زین جهان، بی اعتباری/ نهادم این کتابم یادگاری/ بماند بعد من نام و نشانی/ کنی یادم به روز و روزگاری)


5-    آرزوی دل که کتابی نایاب است.


6-    امام خمینی(ره) که عنوان آخرین کتاب این شاعر است که حاوی اشعاری در مدح امام خمینی(ره) می باشد.


کتاب های خرم در اکثر شهرها از جمله تهران، مشهد، آبادان، اصفهان و اهواز منتشر شده و پرطرفدار بوده است ولی افسوس که بعد از درگذشت او به چاپ های بعدی نرسیده و در حال حاضر بسیار کمیاب است.
سرانجام این استاد گرانمایه که اکثر عمر خود را در آبادان گذراند در همان شهر، در تاریخ 11/10/58 دیده از دنیا فروبست و بعد جسم پاکش به خمینی شهر انتقال یافت و طبق وصیت خودش دم درب امامزاده ابراهیم دفن شد.  
در پایان، با توجه به فرهنگ شعر دوستی و شاعرپروری شهر، این سوال مطرح می شود که چطور تا کنون نام هیچ یک از خیابان ها، میدان ها،... به نام این شاعر پرآوازه مزین نشده است؟!
بعد از این خواهی اگر کار مرا          نظری بنمای آثار مرا
پس به یک حمد بیا شادم کن         در دل خاک مرا شادم کن

نظرات  

 
#1 0 نغمه خرم 05 اردیبهشت 1393 ساعت 22:39
سلام و خسته نباشید.ممنون از سایت خوبتون.من نوه این یزرگوار هستم.سال فوت اشتباهه.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید