امروزدوشنبه, 07 خرداد 1397-- Monday May 28 2018

ساعت 00:27:54

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

پرواز از فراز تپه های دوقلو

پرواز از فراز تپه های دوقلو

دوشنبه, 17 خرداد 1395 ساعت 10:25 کدخبر :10269
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : لیلا پیمانی

«فاتح تپه ها» عنوان کتابی است که به زندگینامه سردار شهید غلامرضا موذنی به عنوان فاتح تپه های مَدَن می پردازد. این کتاب که توسط کنگره سرداران و 2300 شهید شهرستان خمینی شهر و به قلم مهدی ابوالحسنی ترقی به رشته تحریر درآمده، سعی دارد ابعاد مختلف زندگی این شهید از کودکی تا شهادت را تبیین کرده و تلاش های خالصانه و بی دریغش در مسیر انقلاب و دفاع مقدس را در برابر چشم مخاطب به تصویر بکشد.


فاتح تپه ها به عنوان کتاب دوم مجموعه راست قامتان و پانزدهمین کتاب از زندگینامه شهدای خمینی شهر در 247 صفحه و 22 بخش تحت عناوین: از تولد تا دانشگاه در نگاهی گذرا، مرد راه عشق، آبادان در حصر، عملیات 26اردیبهشت 1360، پس از شهادت رضا و... در اردیبهشت ماه 1395 در شمارگان 3 هزار نسخه توسط نشر ستارگان درخشان منتشر شده است.
نویسنده برای نگارش این زندگینامه از شیوه تاریخ نویسی بهره برده و قرار گرفتن تصاویری از شهید و همرزمانش، مکان های عملیاتی، نقشه ها و مسیرهای تردد، نمونه هایی از دستخط شهید و... در لابلای متون، خواننده را به خوانش ادامه کتاب ترغیب می کند.


طرح روی جلد که توسط  علیرضا ابراهیمی تهیه شده، تصویری نقاشی شده از چهره شهید غلامرضا موذنی است و نمایی کمرنگ از نخلستان و نهر آبی که از میان نخل ها می گذرد پشت جلد را آراسته است. این نما از نخلستان یادآور جبهه های آبادان و محل استقرار نیروهای شهید موذنی در جبهه ذوالفقاریه می باشد. ویرایش علمی این اثر نیز بر عهده اکبر زراعتکار دهنوی یکی از همرزمان شهید بوده است. 


موذنی از آغاز تا پرواز
سردار غلامرضا موذنی که خردادماه سال 1335 متولد شد تا سال سوم دبیرستان را به دلیل اشتغال پدرش در شرکت نفت آبادان، به همراه خانواده در این شهر به سر برد و پس از بازنشستگی پدر مشتاقانه به زادگاه خود بازگشت. پس از قبولی در دانشگاه در سال 1354 راهی قزوین شد و از آنجا با دانشجویان دانشگاه تهران آشنا شده و وارد صحنه مبارزات انقلابی گشت. این مبارزات در خمینی شهر و آبادان نیز جریان داشت و حتی در زمان انجام خدمت سربازی در تهران نیز منقطع نشده و در پادگان نیز ادامه یافت. به دستور امام در سال 1356 از پادگان فرار کرد و بیش از پیش در صحنه مبارزات به فعالیت پرداخت. با پیروزی انقلاب و تاسیس سپاه پاسداران خمینی شهر به جمع یاران دوران مبارزات در سپاه پیوست و به آموزش عقیدتی ونظامیتازه واردهاپرداخت. چند روز پس از آغاز جنگ تحمیلی همراه 6 نفر دیگر راهی خرمشهر شد. پس از مجروحیت در جبهه گمرک خرمشهر به بیمارستان ابن سینای اصفهان اعزام شد و پس از بهبودی نسبی اینبار راهی آبادان شد و طی چند ماه حضورش در جبهه ذوالفقاریه این شهر موفق شد اتحادی میان سپاه و ارتش ایجاد کرده و با طراحی نقشه و متقاعد کردن مسوولان، تپه های استراتژیک مدن را از چنگ عراق بیرون بیاورد. شهادت این سردار مخلص و متخصص در همین جبهه و در ساعت یک بامداد روز 25 اردیبهشت 1360 رقم خورد و نامش تا همیشه زینت بخش این قله ها شد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید