امروزسه شنبه, 12 فروردين 1399-- Tuesday Mar 31 2020

ساعت 21:50:43

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

چاپ کتابی جدید درباره اصغر فرهادی و سینمایش
توسط نشر ورا انجام شد؛

چاپ کتابی جدید درباره اصغر فرهادی و سینمایش

شنبه, 25 آذر 1396 ساعت 12:02 کدخبر :11742
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

کتاب «فرهادی و سینمای پرسش» نوشته اسدالله غلامعلی به تازگی توسط نشر ورا منتشر و راهی بازار نشر شده است.

به گزارش فرصت آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، نویسنده این کتاب معتقد است مفاهیم و مسائلی که در سینمای اصغر فرهادی مطرح می€شوند، نه تنها جدی و عمیق اند و از کلیدی ترین مباحث و دغدغه€های بشری محسوب می€شوند، بلکه پرسش€های بی شماری را مطرح می€کنند که پاسخ آن€ها می€تواند برای هر مخاطب، منحصر به فرد باشد. این فیلمساز نام آشنای ایرانی که به نگارش درام€های خانوادگی، دادگاهی، معمایی، پیچیده و تا حدودی بدبینانه و تلخ شهرت دارد، به وسیله ابزار مدرنی به نام دوربین، به واکاوی انسان به ویژه انسان معاصر ایرانی می€پردازد؛ انسانی که در راه خودشناسی، گمشده است.


این کتاب ۴ فصل دارد که عناوین شان به ترتیب عبارت است از: «تکرار و توسعه عناصر»، «تراژدی ایرانی»، «فرهادی و طبقه متوسط» و «فرهادی، داستایوفسکی و باختین».فصل دوم کتاب ۴ بخش دارد که عناوین این بخش€ها هم به این ترتیب است: «درآمد»، «تراژدی مدرن»، «فرهادی، هگل و قهرمان محق» و «فرهادی، ایبسن و تنهاترینِ مردم»
کتاب «فرهادی و سینمای پرسش» به روش توصیفی تحلیلی نوشته شده است و مانند سینمای فرهادی به دنبال پاسخ نیست؛ چون در جهان معاصر پاسخ ها نیستند که نجات بخش اند بلکه این پرسش€ها هستند که انسان را به بازاندیشی در خویش سوق می€دهند. هرکدام از فصول این کتاب، شامل تاویلی از سینمای فرهادی هستند.


در قسمتی از این کتاب می€خوانیم:
تضاد و به قول هگل دیالکتیک موجود در جهان، موجب حرکت می€شود؛ رابطه نامتناهی و متناهی، فرد و دولت، خدایگان و بنده! هگل می€گوید: شکوفه چون پدیدار می€شود، جوانه از میان می€رود، و شاید گفته شود که شکوفه، جوانه را باطل می€کند. به همین گونه میوه چون پیدا شود ممکن است شکوفه، صورتی کاذب از وجود گیاه دانسته شود، زیرا میوه به جای شکوفه همچون طبیعت راستین آن ظاهر می گردد. این مراحل نه تنها با هم متفاوتند، بلکه به دلیل ناسازگاری جای یکدیگر را می€گیرند، ولی طبیعت متحرک آنها در عین حال آنها را به دقائق وحدتی اندام وار و منظم تبدیل می€کند، به نحوی که نه تنها میان آنها تضادی پیش نمی€آید، بلکه همه به اندازه یکدیگر ضروی می شوند.
برخورد نیروها و جهان، زندگی و تراژدی را می€سازند. بنابراین تراژدی در ذات زندگی وجود دارد. کلیفورد لیچ معتقد است که حس تراژیک زندگی دلالت بر این امر دارد که موقعیت ها به ناچار تراژیک اند، و همه انسان€ها در موقعیتی اهریمنی قرار دارند که اگر ازین واقعیت آگاه باشند، رنج می€برند. مراد فرهادپور تراژدی را به چهار دوره یونان، قرن شانزدهم انگلیس، قرن هفدهم فرانسه و تراژدی مدرن، تقسیم می€کند. اما تراژدی، صفت تراژیک را به وجود آورد که باعث شد، بسیاری از مردم، هر داستان غم انگیزی را تراژدی بدانند. داستان، نمایشنامه و فیلم€های زیادی وجود دارند که حاوی موقعیتی بغرنج و اندوهناک هستند و معمولا از سوی برخی از مخاطبان، به عنوان تراژدی پذیرفته می€شوند. تراژدی خارج از این تقسیم بندی نیست و هر داستان غم انگیزی تراژدی نیست و حتی شاید تراژیک هم نباشد. تراژدی غم انگیز است ولی هر اندوهی به مثابه تراژدی یا تراژیک نیست. چرا که تراژدی از تضادی حرف می€زند که پیچیده است و حل نشدنی!
این کتاب با ۱۹۰ صفحه، شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان منتشر شده است.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید