امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 22:27:36

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

 چند سئوال از رسانه های محلی
یادداشت؛

چند سئوال از رسانه های محلی

دوشنبه, 28 مرداد 1392 ساعت 11:47 کدخبر :5893
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : مهدی محقق
خوشبختانه چند سال است حضور رسانه های مکتوب و مجازی در شهرستان پررنگ شده و عده ای از جوانان و افراد تحصیلکرده شهرستان پای به عرصه مطبوعات گذاشته اند و به دنبال آن روز خبرنگار که هفدهمین روز از مرداد است جلوه بیشتری یافته است،

اما رسانه ها و عوامل و دست اندرکاران چه رسالتی دارند و آفات فعالیت های آن کدام است؟ مطلب پیش رو می کوشد سئوالاتی را طرح کند، باشد که باب گفت و گو در فضای ایجاد شده باز شود.


انتشار یک رسانه به خودی خود هدف نیست و باید دید قصد انتشار یک رسانه آن هم وقتی در یک منطقه جغرافیایی خاص انتشار می یابد چیست و رسانه محلی باید بتواند برای این سوالات پاسخ روشنی داشته باشد.


1- رسانه در حال انتشار چه در فضای مجازی و چه مکتوب قصد پوشش چه حوزه هایی را دارد؟


2- چه قشر و دسته ای از جامعه مخاطبین هدف رسانه تعیین شده اند؟


3- پوشش حوزه های هدف و نیز گروه های هدف آیا می تواند رشد و تکامل را در آن حوزه ها و گروه ها باعث شود؟


4- نسبت رسانه با مدیران و مسؤولین محلی چیست؟ آیا تریبون آنهاست و یا ناظر بر اعمال و رفتارشان است. به عبارت دیگر رسانه، جناحی است یا حزبی یا فراجناحی؟


5- جایگاه مردم منطقه در آن رسانه چیست؟ آیا مردم می توانند خواسته ها و مطالبات و نظرات خود را در آن ببینند و یا صرفا هدف بمباران های جهت دار و گاه ضد و نقیض و مقطعی دست اندرکاران رسانه هستند؟


6- نقش رسانه در رشد و شکوفایی استعدادهای نهفته شهر، آشنایی مردم با پیشینه و تاریخ خود، معرفی مشاهیر و بزرگان و دانشمندان و علما و نخبگان شهرستان و در یک کلام جلوه درستی از چهره شهر چیست؟


7- اصولا آیا رسانه به کار فرهنگ اعتقاد دارد، تعریف اش از فرهنگ و کار فرهنگی چیست؟ چه حرکت هایی را برای ارتقاء و رشد فرهنگ جامعه مد نظر دارد و یا به عبارت دیگر انتظار دارد فعالیت اش، جامعه را از وضعیت موجود به کدام نقطه مطلوب برساند؟


8- رسانه چگونه به معضلات اجتماعی، ضد هنجارها و ضد ارزش ها خواهد پرداخت و اصولا تعریف اش از هنجار و ضد هنجار و باید و نباید ها چیست و آیا شان و جایگاه و رسالتی برای خود جهت پرداختن به آن قائل است یا نه؟


9- برخورد رسانه با مشکلات و معضلات شهر و کمبودها و کاستی ها چیست؟ آیا رسالتی برای انعکاس آن و پیگیری حل آن و پاسخگو کردن مسؤولین قائل هست یا نه؟


10- یک رسانه محلی به دلیل انتشار در یک محدوده جغرافیایی محدود از یک طرف با مردم خود در تماس حتی به صورت چهره به چهره می باشد و از سوی دیگر مسؤولین و مدیران محلی آن را موشکافانه و گاه وسواس گونه رصد می کنند.

 

مردم می خواهند نظریات، مشکلات، معضلات خود را در آن طرح شده ببینند و در یک کلام خود را و هویت خود را در آن ببینند به گونه ای که به قول یکی از صاحبنظران، اصحاب مطبوعات هر جا بروند افتخار کنند که این نشریه شهر ماست و از طرف دیگر مدیران و مسؤولین به کوچکترین نقد و انتقاد به دلایل مختلف از جمله آشنا نبودن با رسانه ها حساس هستند. موضوع ذکر شده به اضافه برخی حساسیت های محلی و گاه تعصبات اصلی ترین چالش پیش روی رسانه و خبرنگاران آن می باشد.

 

سئوال این است که یک رسانه محلی چگونه این چالش ها را مدیریت خواهد کرد؟ آیا از خیر انتشار اخبار و انتقادات خواهد گذشت و یا دست از رسالت خود بر نخواهد داشت؟


اندیشیدن به سئوالات مطرح شده می تواند برای برداشتن گام های درست و صحیح و منطقی و محکم و با معرفت برای خبرنگاران و رسانه های محلی در شهرستان مفید باشد.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 0 عضو مهر 28 مرداد 1392 ساعت 21:58
وزیر راه و شهرسازی میزان حق بیمه پیمانکاری و کارگاهی واحدهای احداثی مسکن مهر به ازای هر متر مربع را مبلغ 52 هزار ریال و مالیات ساخت 100 مترمربع را 300 هزار تومان اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، علی نیکزاد در خمینی شهر و درچهارمین دور سفرهای استانی اعضای هیات دولت به استان اصفهان گفت: به دنبال اعتراض و درخواست پیمانکاران و شرکتهای تعاونی مسکن مهر استان اصفهان، مشکل بیمه و مالیات شرکتهای مسکن مهر این استان حل شد.

وی افزود: با توجه به بخشنامه رییس سازمان امور مالیاتی کشور برای قراردادهای پیمانکاران با شرکت تعاونی مسکن مهر معافیت مالیاتی و بیمه ساختمان باید طبق مصوبه هیات دولت عمل شود و دریافت مبالغ بیش از این مصوبه ابلاغی تخلف است.

وی با اشاره به اینکه این مصوبه به جز استان اصفهان در سراسر کشور اجرا شده است، گفت: امروز در تماس تلفنی با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و

مدیریت سازمان تامین اجتماعی و امور مالیاتی استان این موضوع مطرح و پیگیری شد.

نیکزاد گفت: سازندگان واحدهای احداثی و پیمانکاری فرعی در قالب طرح مسکن مهر به جز حق بیمه موضوع این بند مشمول پرداخت حق بیمه دیگری نخواهند

بود.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید