امروزپنجشنبه, 03 خرداد 1397-- Thursday May 24 2018

ساعت 18:03:01

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

کتابخانه الغدیر خمینی شهر

کتابخانه الغدیر خمینی شهر

یکشنبه, 23 آذر 1393 ساعت 13:23 کدخبر :8117
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
معرفی کتابخانه های شهرستان خمینی شهر

نام کتابخانه:   کتابخانه الغدیر

سال تاسیس:   1344 ,ساختمان جدید: 1372

نشانی:   خمینی شهر میدان امام حسین(ع) ابتدای بلوار شهید صدوقی

شماره تماس:   33633053 و33633046

برنامه کاری:  صبح و  بعد از ظهر

زمینه کاری:   ارایه کتابهای متنوع وبرنامه های جنبی

شرح:
در بدو تاسیس به عنوان کتابخانه عمومی شهرستان خمینی شهرنامیده شدو با ساختن کتابخانه الغدیر این مکان و با این نام شناخته می شود. 25 هزار عنوان کتاب در مخزن و 3500 عنوان کتاب در مرجع کتابخانه موجود است.


کتابخانه در 3 طبقه تجهیز شده است. طبقه زیرزمین شامل 2 سالن مجزای مطالعه خواهران و برادران است که ظرفیت هر سالن 100 نفر می باشد. طبقه همکف مخزن و مرجع، کتابخانه مخصوص کودکان با 2 هزار عنوان کتاب و میز و صندلی مخصوص براي نقاشی و خمیربازی که از سنین 3 تا 12 سال می توانند از آن استفاده کنند. بخش نشریات با 53 عنوان مجله، فصلنامه، نشریه در موضوعات گوناگون و 6 عنوان روزنامه، بخش کتاب های کنکور با 2500 عنوان کتاب کمک آموزشی برای کارشناسی و کارشناسی ارشد، سالن نمایشگاه کتاب که هر ساله حداقل 5 نمایشگاه به عناوین مختلف در آن برگزار می شود و کافی نت از ديگر بخش هاي كتابخانه است که اعضای کتابخانه می توانند با ارائه کارت عضویت از 30 درصد تخفیف استفاده کنند. جستجوی کتاب در این کتابخانه هم به روش برگدان و هم به روش استفاده نرم افزار نمایه امکان پذیر است.


کتابخانه 2800 عضو فعال دارد. میانگین تعداد مراجعات در روزهای معمولی حدود 200 نفر است و در روزهای خاص به 400 نفر هم می رسد.
امکان جدیدی که وارد کتابخانه شده، نرم افزار نشریات نمایه با 2 هزار عنوان مقاله از روزنامه ها و نشریات مختلف است که از نظر منبع و مأخذ مستند بوده و دانش آموزان، دانشجویان، اساتید و اهل تحقیق می توانند از آن استفاده کنند.


طبقه فوقانی کتابخانه شامل تالار الغدیر، دفتر انجمن خیرین کتابخانه ساز شهرستان، نگارخانه جهت برگزاری نمایشگاه های عکس، نقاشی، خوشنویسی و...، دفتر بسیج هنرمندان خمینی شهر و دفتر دبیرخانه کتابخانه های عمومی شهرستان است.

نظرات  

 
#1 +1 فخاری 23 آذر 1393 ساعت 17:57
سال 1370 وقتی علی اکبر اشعری معاون وزیرارشاد در پاسخ نامه نگاری صدها دانش آموز شهر به دفتر ریئس جمهور از کتابخانه عمومی که سردرش خراب شده بود، سقفش ریخته بود و کتابهایش کهنه و فرسوده بود بازدید می کرد گفت: این کتابخانه کارمندان شهرداری است کتابخانه عمومی تان را نشانم بدهید. یکی از اعضای انجمن کتابخانه های شهر گفت غیر از این کتابخانه ای نداریم. پس از آن جلسه ای با حضور دکتر صلواتی، مرحوم آیت الله احمدی نماینده و امام جمعه وقت، فرماندار و شهردار در مسجد هاشمیه تشکیل شد. اشعری گفت من از طرف وزارت ارشاد 50 درصد هزینه ساخت کتابخانه عمومی را می دهم و یک مرد از این جمع 50 درصد دیگر را بدهد. آقای نجفی شهردار وقت گفت شهرداری 50 درصد بقیه را می دهد. هفته بعد یک مکانی برای کتابخانه در خیابان طالقانی اجاره کردیم.کتابخانه را تخیلیه کردیم و به شهرداری گفتیم تا تخریب نکنیم ساخته نمی شود. با تلاش اعضای انجمن کتابخانه ها که در آن روزگار خیلی تلاشگر بودند کار احداث و تکمیل کتابخانه پیشرفت که در نهایت در سال 1380 با هزینه 40 درصد ارشاد و 60 درصد شهرداری به بهره برداری رسید پیش رفت. باید از تمام کسانی که در این کار کمک کردند سپاسگزاری نمود. خداوند روح مرحومآیت الله احمدی را شاد گرداند که در جهت دریافت اعتبار وزارت ارشاد تلاش زیادی کرد.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید