امروزشنبه, 05 خرداد 1397-- Saturday May 26 2018

ساعت 14:20:42

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

کتاب "جبهه ذوالفقاریه" رونمایی شد

سه شنبه, 07 خرداد 1392 ساعت 11:17 کدخبر :5579
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

کتاب "جبهه ذوالفقاریه" چهارمین اثر کنگره شهدای خمینی شهر با حضور سردار نقدی فرمانده بسیج کشور روز شنبه چهارم خرداد ماه در مسجد ملاحیدرعلی رونمایی شد.به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، این اثر که نقش نیروهای خمینی شهر در جبهه ذوالفقاریه از جمله جبهه های آبادان را مورد بررسی قرار می دهد، در 7 فصل و 247 صفحه به کوشش و نگارش قاسمعلی کرمی هرستانی از رزمندگان خمینی شهر تدوین شده است. جبهه ذوالفقاریه را نشر ستارگان درخشان در 5 هزار نسخه به چاپ رسانده است و صفحه آرایی آن نیز به عهده احمد قاسمی بوده است.


در صفحه 112 این کتاب می خوانیم:

طرح احداث کانال در دشت صاف
یکی از ابتکارات نیروهای زرمنده ما بعد از اینکه موفق شدند جلوی پیشروی دشمن را بگیرند و هر بار حملات دشمن را برای تسخیر آبادان خنثی کنند و خط دفاعی مستحکم و قابل قبولی را تشکیل داده و آن را تثبیت کردند طرح ریزی چگونگی نزدیک شدن به دشمن بود.


ارتش عراق با حضور در بلندترین نقطه در منطقه شمال آبادان یعنی تپه های مدن اشراف و دید کاملی بر دشت بی عارضه و خطوط و سنگرهای نیروهای خودی داشت جاده شنی قفاص که محور تردد نیرو و تدارکات جبهه آبادان به حساب می آمد زیر دید و تیر مستقیم عراقی ها قرار داشت به طوری که هر جنبنده ای را که از روی این جاده حرکت می کرد هدف قرار می داد. آن ها برای زدن خودروها و حتی نفرات پیاده ما از موشک هدایت شونده مالیوتکا استفاده می کردند. از طرف دیگر با قرار دادن تیربارهای کالیبر کوچک و بزرگ بر روی تپه ها هر نیرویی که به خط پدافندی آن ها نزدیک می شد هدف قرار می دادند و شرایط سنگینی را بر جبهه ما حاکم کرده بودند. رزمندگان جان بر کف ما مصمم بودند به هر قیمتی شده خطوط مقدم عراقی ها نزدیک شده و دشمن را از دشت های شمال آبادان بیرون کنند.


تدبیری که اندیشیده شد این بود که از جلو خاکریز خط مقدم نیروهای خودی تا خط مقدم دشمن که حدود دو کیلومتر بود کانالی به عمق یک متر و عرض یک متر کنده شود تا نیروهای ما بتوانند با عبور از داخل کانال بدون آنکه دیده شوند و به دور از چشم دشمن و در پناه کانال به خطوط دشمن نزدیک شوند و با استفاده از اصل غافلگیری بر خصم بتازند و آن ها را وادار به عقب نشینی نمایند. یک دستگاه ماشین مخصوص حفر کانال که از ارتش متجاوز عراق به غنیمت گرفته بودند تعمیر و بازسازی شد و برای کندن کانال به جلوی خط مقدم هدایت و کار کندن کانال شروع شد.

معمولا این کار مانند خاکریز زدن در شب و با استفاده از زره شب انجام می گرفت. سه چهار نفر از نیروهای رزمنده داوطلب می شدند که به عنوان تامین اطراف ماشین را حفاظت نمایند و دستگاه را به کار می انداختند اما وقتی ماشین کار می کرد سر و صدای زیادی ایجاد می نمود و عراقی ها هم شروع می کردند به آتش ریختن و گلوله منور پرتاب کردن. این کار ادامه داشت تا اینکه ماشین کانال کنی در اثر حملات توپخانه ای دشمن از کار افتاد اما رزمندگان مخلص و ایثارگر ما مصمم بودند که این کانال را تا نزدیکی خطوط دشمن ادامه دهند بنابراین بعد از از کار افتادن دستگاه، بیل و کلنگ تهیه کردند و کار را دنبال نمودند. کانال را می کندند و خاک آن را در زمین های اطراف پخش می نمودند تا دشمن متوجه قضیه نشود. این کار مدتی ادامه داشت و کانال تا نزدیکی خطوط دشمن کشیده شد...

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید