امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 15:28:15

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

گزارش "فرصت" از تنها انجمن ادبی بانوان خمینی شهر

یک بعدازظهر تابستانی با انجمن نسیم

دوشنبه, 20 شهریور 1391 ساعت 13:23 کدخبر :4504
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : الهه مختاری

اینجا مجموعه الغدیر است و امروز چهارشنبه اول شهریورماه 1391. چهارشنبه ها روزی است که خانم های انجمن نسیم دور هم جمع می شوند برای شعرخوانی.دورهمی شعری خانم ها از ساعت 5 با شعر خوانی از بزرگان شعر و معرفی کتاب آغاز می شود و در نهایت به شعرخوانی حاضرین می رسد. ساعت 6 بعد از ظهر است که وارد انجمن می شوم. دیر رسیده ام همه شعر انتخابی از سعدی را خوانده اند و به محض نشستن، کتاب سعدی را می دهند دستم تا شعری را انتخاب کنم و بخوانم. غافلگیر می شوم اما از سعدی نمی ترسم زبانش انگار آشنا باشد مرا با خودش می برد.

 

کنار دستم چند برگه از اسامی اعضای انجمن است. تعداد اعضا شاید به 30 یا 40 نفر برسد اما امروز چیزی بین 10 تا 12 نفر دور میز نشسته اند می خواهند برای هم شعر بخوانند. همه جوان هستند و تازه کار و این انجمن برای اکثر آنها نقطه ی شروع است. جایی برای قدم های اول... برای اولین تجربه ها. اینجا جای امنی است برای اولین نقد ها. نقدهایی که آنقدر تند نیست که دلت را بزند و بخواهی برای همیشه شاعری را کنار بگذاری. اصلا یک جورهایی تشویق می شوی که برای جلسه ی بعد حتما کار جدیدی بیاوری و بخوانی تا زبانت شکل بگیرد.

 

امروز و شاید در هر جلسه جای شاعران زن شهر که در این راه استخوان ترکانده اند خالی است. خانم هایی که از طرف مسئول انجمن، عصمت حبیبی، دعوت شده اند اما دلشان نخواسته یا دغدغه هایشان نگذاشته که نبودنشان اینجا به شکل غم انگیزی احساس می شود. الهام عمومی، پانته آ صفایی، مریم کرباسی، محدثه خسروی، الهه مختاری، منیر سلطانپور، مطهره عباسیان، بهجت فروغی مقدم، زهره پریشانی و زنان شاعری که این روزها نه اینجا که هیچ کجا-در انجمن های شهر- نیستند. اینکه به انجمن سروش و مهرین سری نمی زنند شاید دردی نداشته باشد اما نسیم به شدت نیازمند قلم و علم آنهاست. اینکه از ادبستان صفا پا گرفته باشی و وقتی قد کشیدی کم کاریت در برابر تازه کارها را لابه لای گرفتاری هایت توجیه کنی، کوتاهی بزرگی است خانم شاعر! ازدواج کرده ای، بچه دار شده ای، سر کار می روی و انگار وقتی برایت نمانده که به شهرت سری بزنی و آنچه دیگران در حقت کرده اند تا زبانت جان بگیرد را در حق شاعرکان جوان شهر جبران کنی.

 

شعر خوانی شروع می شود... غزل، ترانه، سپید و دل نوشته. چند شعر از اعضا را می گیرم تا در گزارشم بیاورم و بخوانی شاید هوس کنی سری به نسیم بزنی.

چشمامون به راهه ای کاش می رسید روزی که هستی

می رسید روزی که دنیا پره از شادی و مستی

پشت ابرا دیگه پنهون نمی موند ستاره  ما

روزی که آرزو داره تو بغل مجنون لیلا

از تو دنیا مکر و حیله، غم و غصه پر می گیره

نمی بینی هیچ کسی رو که دلش جایی اسیره

می گم این قصه رو از نو که زمین جای قشنگی ست

بیا بارون توی دنیا دیگه جایی واسه غم نیست

خداجون ابرای رحمت رو بیار تو آسمونت

دلمون تنگه برای رنگای رنگین کمونت

دریا با قلب زلالش توی یک غروب خونین

می زنه موج رو به ساحل ما رو منتظر بدونین

"اعظم بابائیان"

 

 

تو می روی که غزل عاشقانه تر بشود

که چشم هام به راهت دوباره تر بشود

نگاه من به در است کاش زود برگردی

رضا نباش دلی بی تو در به در بشود

و ماه بگذرد و سال و انتظار هنوز

دعای نیم شبی نیز بی اثر بشود

دلم هوای تو را دارد آه می دانم

نمی شود که تو را از دلم خبر بشود

در آسمان تو آن قدر اشک می ریزم

که چشم های خدای تو نیز  تر بشود

چقدر بعد تو تنها ... چقدر تنهایم

و خواست اینکه خدا قسمتم سفر بشود

"زینب زمانی"

 

 

امشب سایه ها پادشاهی می کنند

برق رفته است و

فانوس

از کاه، کوه می سازد.

"الهام حاج هاشمی"

 

 

 

گفتني است كه انجمن ادبي نسيم كه با پيشنهاد و همت عصمت حبيبي در سال 83 راه اندازي شد از آغاز شكل گيري اش تا كنون نشيب و فرازهاي بسياري را به خود ديده و مهم ترين مشكل انجمن نسيم؛ عدم حمايت مسوولين بوده است. گرچه چندماهي ست كه رييس كتابخانه هاي شهر، مكاني را براي اين انجمن در نظر گرفته است اما كمبودهاي فراواني كه چه از نظر روشنايي مكان فعلي، تعداد صندلي ها، سر و صداي مساجد بيرون و... انجمن نسيم را احاطه كرده است به نظر نگارنده در شأن تنها انجمن ادبي خانم هاي خميني شهر نيست. در همين انجمن، خانم هاي شاعري رشد كردند و باليدند كه وزنه هاي ادبي وزيني براي شهرستان ما هستند. در همين انجمن برگزيدگان بسياري از كنگره هاي ملي و حتي بين المللي شعر و جوايز ادبي كشور پا گرفته اند. اگر پايداري خانم حبيبي نبود، چه بسا اين انجمن هم مثل بسياري از گردهم نشيني هاي شاعرانه همان سال آغازش به فنا مي انجاميد.

 

فكر نمي كنم كه انجمن ادبي نسيم بيش از اين شايسته اين كمبودها باشد. اين تنها انجمني ست كه براي گرفتن مجوز اقدام كرد اما با موانع بسيار روبرو شد و گرفتن مجوز پس از چند ماه دوندگي بي نتيجه ماند. اين تنها انجمني ست كه بر خلاف پيگيري هايش نتوانست گوشه چشمي از مسوولين شهر را متوجه خود بكند و حتي براي گرفتن جايي در پارك بانوان خميني شهر آن چنان به درهاي بسته خورد كه از اين حق طبيعي چشم پوشي كرد. هدف انجمن براي داشتن يك مكان آبرومند چيزي به جز حفظ آبرو جلوي مهمانان مدعو از ساير شهرستان ها نبوده است. انجمن ادبي نسيم در آغاز با كلاس هاي شعر و داستان پا به عرصه فعاليت هاي ادبي خميني شهر گذاشت اما همين عدم حمايت ها؛ داستان نويسان را از آن جا پراند و همين روزنه اميدي كه مي توانست محل امني براي دور هم نشيني دختران نويسنده شهر شود هم با كمال تاسف بسته شد.

 

 

اما انگار ايستادگي شاعران همچنان اين انجمن را سرپا مي خواهد. قبلا در همين "فرصت" راجع به تاثير شگفت انگيز "قلم "در روح و جان آدمي مطالبي آمده است. اگر مسوولين شهر به اين تاثير پي ببرند از اهمالي كه در حق نويسندگان و شاعران شهر چه خانم ها و چه آقايان مي كنند نزد وجدانشان پشيمان خواهند شد. حتي دانش آموزان اين شهر هم مكاني به نام "ادبستان صفا" را از دست دادند. مگر مي شود كه اين قدر راحت از داشته هاي افتخارآميز چشم پوشي كرد و به بهانه هايي كه گاهي ذوقي و افراطي ست؛ بچه هاي شهر را از داشتن امكاناتي چنين پرفايده و كم هزينه! محروم كرد. در تمام شهرهاي استان و كشور وجود انجمن هاي ادبي مساله اي كاملا جاافتاده است. و اين كه خانم هاي شاعر به دلايل شرعي و عرفي و خانوادگي، داراي انجمني جداگانه از آقايان باشند هم در تمام كشور رواج دارد كه به موارد بسياري مي توان اشاره كرد و كافي ست با يك گردش اينترنتي به اسامي و مكان آنها دست پيدا كرد. پس توقع خانم هاي شاعر توقع بيجا و بي فايده اي نيست. اصلا اين مساله يك توقع نيست كه يك مطالبه است.

 

گزارش امروز از انجمن ادبي نسيم؛ بهانه اي شد تا سر گلايه باز شود و اميدواريم كه گلايه هاي به حق خانم هاي شاعر خميني شهر از همين دريچه به گوش كساني كه گوش شنوا دارند برسد.

نظرات  

 
#1 0 هدایت 10 فروردین 1392 ساعت 11:43
ا
سلام
خداقوت
خوشحالم که این سایت باز شده
باارزوی موفقیت وهم دلی مسولین باانجمن
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید