امروزيكشنبه, 06 خرداد 1397-- Sunday May 27 2018

ساعت 18:02:47

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

4 کتابخانه جدید برای ارتقای فرهنگ مطالعه

4 کتابخانه جدید برای ارتقای فرهنگ مطالعه

یکشنبه, 27 مرداد 1392 ساعت 10:17 کدخبر :5890
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : طاهره خونساری:
اداره کتابخانه های شهرستان در ادامه فعالیت های عمرانی و فرهنگی خود اقدام به اجرای طرح های مختلف فرهنگی، عمرانی کرده است. رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان با بیان این مطلب، جزئیات برخی از این طرح ها را تشریح کرد. آنچه می خوانید توضیحات ابراهیم ملایی در این زمینه است.

افزایش تعداد کتاب


در سال 87 میزان کتابی که در شهرستان داشتیم 41 هزار جلد کتاب بوده که از طرق مختلف مثل ارسال از طرف دولت و نهاد، خرید از نمایشگاه ها، اهدا کتاب از طرف مردم، حمایت امور مساجد و کانونهای مساجد و ... تهیه شده بود که در حال حاضر این تعداد کتاب به 241 هزار جلد رسیده است.

 

افزایش تعداد نیروی انسانی


در سال 87 فقط، 8 نفر نیرو در کتابخانه ها مشغول کار بودند. با اجرای 4 آزمون 62 نفر مشغول به کار هستند و با توجه به برگزاری آزمون استخدامی در اسفند 91 تا آخر مرداد ماه 11 نفر به این جمع اضافه می شوند.

 

توسعه نرم افزاری


در حال حاضر 6 باب از کتابخانه ها مجهز به نرم افزار پیام مشرق هستند که کلیه کتابخانه های کشور به آن لینک شده اند اگر کتابی در هر کدام از کتابخانه های کشور وجود نداشته باشد شخص می تواند با جستجو در کلیه کتابخانه ها، کتاب مورد نظر خود را پیدا و به نزدیکترین کتابخانه برای دریافت کتاب برود. تا پایان سال 6 باب کتابخانه دیگر به نرم افزار تجهیز می شوند.

 

راه اندازی کتابخانه دیجیتال


از طرف نهاد کتابخانه ها قرار است تا پایان سال حداقل یکی از کتابخانه های شهرستان به صورت دیجیتال منابعی در اختیار داشته باشد. البته کتابخانه مشارکتی فاطمیه ورنوسفادران به همت خیرین در حال راه اندازی و خرید تجهیزات است.


منابع این نوع کتابخانه از طریق سایت اداره کتابخانه های شهرستان، سایت نهاد کتابخانه های استان و کشور در اختیار کاربر قرار می گیرد و می توان مطالب را از طریق حافظه های جانبی ذخیره کرد.

 

اشاعه فرهنگ کتابخوانی


در جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی در نظر داریم افراد به عناوین مختلف در کتابخانه حضور داشته باشند. برای دستیابی به این هدف 73 عنوان کلاس مختلف در زمینه های علمی، آموزشی تا ویژه کودکان در کتابخانه های نهاد در حال برگزاری است. در مورد کودکان با شبکه پویانمایی صحبت شده که در کتابخانه ها مسابقات نقاشی و نقاشی آزاد برگزار شود و نقاشی های کودکان برگزیده و از طریق این شبکه به نمایش درآید.

 

نمایه نشریات


نمایه نشریات حاوی 1 میلیون مقاله است که شخص با انتخاب موضوع مورد نظر خود مقالات مربوط به آن را پیدا می کند. تا کنون 6 کتابخانه به این مورد مجهز بوده که 7 باب دیگر هم اضافه می شود. مقالات نمایه به صورت آفلاین بوده و قابل پرینت و ذخیره است.

 

افتتاح چهار کتابخانه


مورد اول، کتابخانه مسجد هاشمیه است که با زیربنای 900 مترمربع به همت خیرین تجهیز و جهت فعالیت به نهاد کتابخانه ها واگذار شد.

دومین کتابخانه، کتابخانه علامه میرداماد است با زیربنای 2100 مترمربع در پنج طبقه که توسط مرحومه ای وقف شده و با پیگیری های آقای آیت میردامادی به عنوان متولی وقف ساخته و فاز اول این دو کتابخانه در شهریور ماه با حضور مهندس واعظی دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور افتتاح می شود.

این کتابخانه در طبقات پارکینگ، کتابخانه، کلاس های فرهنگی، سالن اجتماعات در نظر گرفته شده که با کمک شهرداری به مبلغ 30 میلیون و نهاد کتابخانه ها با 73 میلیون در خیابان شریعتی جنوبی کوچه مجتمع الزهرا تجهیز و آماده بهره برداری است.

در این کتابخانه 28 هزار جلد کتاب به کوشش مرحوم جعفر آیت میردامادی از دفتر مراجع، وزارت ارشاد و مردم تهیه و به خاطر آن که بیشتر کتاب ها در موضوعات تشیع و حوزوی است این کتابخانه به صورت کتابخانه تخصصی شیعه معرفی می شود.

سومین کتابخانه، کتابخانه سجادیه در بلوار آزادگان است که با 80 میلیون بودجه دولتی و اختصاص دو برابر این بودجه توسط خیرین از لحاظ عمرانی آماده و در حال انجام امور اداری واگذاری است.

چهارمین کتابخانه، کتابخانه احمدآباد درچه است. زمین آن اوایل انقلاب به صورت وقف در اختیار امور فرهنگی قرار گرفته، یک طبقه آن پایگاه بسیج و طبقه دیگر به عنوان کتابخانه از طرف مردم به نهاد واگذار شده است.

 

ایستگاه مطالعه


با هدف توسعه کتاب و کتابخوانی و در دست دسترس بودن کتاب برای مردم در کل کشور 1000 و در خمینی شهر در فاز اول ایستگاه مطالعه برای درمانگاه بیمه تامین اجتماعی 1 و 2، ترمینال قدس، ترمینال امیرکبیر، بیمارستان ساعی، بیمارستان اشرفی و در میدان امام درچه در نظر گرفته شده است.

قفسه این کتابها بدون درب و فقل در اختیار همشهریان قرار گرفته و بردن و مطالعه آن آزاد است البته اگر می خواهند برای خودشان بردارند هزینه کتاب را به شماره حساب پشت جلد واریز کنند تا از نظر شرعی مشکلی نداشته باشد. ما در هفته دوبار به این ایستگاه ها سرمی زنیم و کمبودهای کتاب آن را تامین می کنیم.

این طرح می تواند درهمه ادارت و ارگان ها، مطب های پزشکان و غیره انجام شود. در این میان شهرداری مرکزی، هلال احمر و اداره تعاون اعلام آمادگی کرده است البته سازه ایستگاه باید توسط خود اداره مربوطه تامین شود.

 

فرصت بانی خیر


دو هفته نامه فرصت در آبان ماه گذشته به نقل از مسوولان اداره کتابخانه ها در گزارش عملکرد نهاد درج کرده بود که کوشک و اصغر آباد کتابخانه درخوری ندارد. بعد از چند وقت شخص خیری از کوشک به اداره کتابخانه ها آمد و گفت: زمین سه هزار متری که ارث به او رسیده را به امر کتابخانه سازی اختصاص می دهد. این شخص که نمی خواهد نامش فاش شود قرار است دو هزار متر از زمین را بفروشد و با درآمد آن هزار متر کتابخانه بسازد. آخرین خبر این که فعالیت های مربوط به تفکیک و شهرداری آن در حال انجام است.

 

برگزاری مسابقات آنلاین از طریق سایت شبکه کتابخوانان حرفه ای


شبکه کتابخوانان حرفه ای نخستین شبکه اجتماعی کتاب محور در ایران که توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور راه اندازی شده و فعالیت رسمی خود را از ۵ مردادماه ۱۳۹۰ به آدرس www.booki.ir آغاز کرده است.

هدف از این شبکه وجود فضایی مجازی جهت بحث و تبادل نظر در مورد کتابهای مورد علاقه کتابخوانان، نویسندگان ، ناشرین و کلیه علاقه مندان عرصه کتاب می باشد که کاربران آن متناسب با گروه سنی خود به امکانات مختلفی برای بحث و تبادل نظر در دست پیدا می کنند.

یکی دیگر از ویژگیهای این شبکه برگزاری مسابقات آنلاین به صورت ماهانه است. هرماه حدود 30 مسابقه در این شبکه موجود می باشد که عضوهای این شبکه می توانند به دلخواه درهریک از این مسابقات شرکت نماینند.جوایز این مسابقات به صورت نقدی و به مبلغ 400000 ریال می باشد.

 

سایت اداره


در سایت اداره کتابخانه های عمومی خمینی شهر به آدرس khpl.ir که کار خود را از آبان ماه 91 آغاز کرده است، جدیدترین اخبار کتابخانه ها را در دسترس مخاطبین خود قرار می دهد.

 

خرید کتاب های امام جمعه به صورت انبوه


نهاد کتابخانه های عمومی کشور سایتی را معرفی کرده که از طریق آن می توان کتابی را به وسیله ناشر یا نویسنده به سایت معرفی کرد و پس از طرح در جلسه منابع کتابخانه های نهاد یک دوره سه هزار جلدی کتاب از ناشر یا نویسنده با پرداخت هزینه برای سه هزار کتابخانه عمومی کشور خریداری کنند. در نظر داریم کتاب های امام جمعه شهرستان را از این طریق برای کلیه کتابخانه های نهاد خریداری کنیم.

 

8 متر فضای فرهنگی به ازای هر خمینی شهری


در سند چشم انداز نهاد عمومی کتابخانه های کشور در افق سال 1404 پیش بینی شده که به ازای هر 100 نفر ایرانی باید هشت متر فضای کتابخانه ای وجود داشته باشد. خوشبختانه در شهرستان با عملکرد مسوولان و کمک های دولتی به عنوان اولین شهرستان در کشور بر اساس جمعیت به این متراژ رسیده ایم.

البته ما دراین فضا در بعضی از کتابخانه ها احتیاج به تعمیر و توسعه فضای فیزیکی داریم درهمین راستا طی امسال و سال آینده 11 پروژه به بهره برداری خواهد رسید و به این فضا اضافه می شود. زیر بنای کتابخانه های شهرستان در سال 87، 4200 متر مربع و در حال حاضر 8 هزار متر مربع است.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید